Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zůstane Porošenko proti Pravému sektoru sám?

Krvavá přestřelka o zisky z pašovaných cigaret, která propukla o víkendu v Mukačevu, může beztak už vratkou Ukrajinu jen dále destabilizovat.



 

  • zustane-porosenko-proti-pravemu-sektoru-sam

Střet mezi kyjevskou vládou a neonacistickým Pravým sektorem na „druhé ukrajinské frontě“, tedy v zakarpatském Mukačevu pokračuje už pátý den a místní sociální sítě na něj nabízejí nový pohled. „Obyvatelé Zakarpatí, ať byste je sebevíc chtěli nazývat Ukrajinci, jimi nikdy nebyli a nebudou,“ vysvětloval třeba bloger Vasyl Mavrodi na FB, než byla jeho stránka odstraněna. „Obyvatelé Zakarpatí jsou Rusíni. Národ, který je uznán v OSN, ale nikoli v „jednotné Ukrajině“. Rusín je člověk, který má nejméně dva pasy a mluví nejméně třemi jazyky. Lidem se tu žije mnohem lépe než kdekoli jinde na Ukrajině. Okolní hory znám jako své boty a přejdu jakoukoli hranici, kdykoli se mi zachce. Vše, co tu děláme, je nelegální. Převoz kradených aut, jejich „proclení“, padělky světových značek atd.“ Konflikt v Mukačevu podle něj propukl kvůli tomu, že se lídr zakarpatského Pravého sektoru Roman Stojka rozhodl získat větší podíl na nezákonném byznysu, přičemž se pokusil „sebrat ho Rusínům, kteří se pašování věnovali už za časů Sovětského svazu“. Další zdroje ze Zakarpatí pak pašování vesele popisují větami typu „To nejsou jen nelegální zisky, to je národní průmysl, třeba něco jako chov dobytka.“ Prý stačí, aby venkovan ze Zakarpatí přes hranici vystřelil šíp navázaný na provázek, trefil se do stromu a po této improvizované „lanovce“ se dají posílat krabičky cigaret – zatímco na Ukrajině stojí v přepočtu jedna krabička 80 eurocentů, v Maďarsku už čtyři eura. Pokud se takto „přesune“ do EU celá krabice, tedy 40 kartónů cigaret, zisk je…

Zakarpatský bloger Saša Gonda politické krytí pašování i celý mukačevský konflikt vysvětluje v několika bodech: 1) Hlavním strůjcem konfliktu je Roman Stojka, který kontroluje pašování a vybírá výpalné od celníků. 2) Romanův otec V.Stojka je jedním z vedoucích činitelů zakarpatské kanceláře ukrajinské tajné služby SBU. 3) Je jedním z náměstků tamního regionálního šéfa SBU Vladimira Heleteje. 4) Vladimir je bratrem Valerije, donedávna Porošenkova ministra obrany, a příbuzný se současným poslancem Viktorem Balohou, neboť dcera Vladimira Heleteje si vzala Balohova syna. 5) Viktor Baloha ovládá hlavní kanály pašování cigaret v regionu. 6) Viktor Baloha finančně podporuje zakarpatskou větev Pravého sektoru. 7) Poslanec současného kyjevského parlamentu Michail Laňjo v 90. letech kryl Viktora Balohu, než sám Baloha vstoupil do politiky. 8) Pravý sektor přichází za Laňjem s námitkami ohledně pašování. 9) Viktor Baloha se ujímá role prostředníka při vyjednávání s Pravým sektorem. A zakarpatská média, která ovládá Balohův rodinný klan, tvrdí, že PS je nevinný… „Souhra náhod? Nezdá se,“ uzavírá Saša Gonda. Někdejší tvář Majdanu a dnes poslanec Mustafa Najem do tohoto mocensko zločineckého pavouku ještě přidává syna šéfa ukrajinských pohraničníků, který prý zajistil, že pašeráci se už nemuseli o své zisky dělit s Pravým sektorem.

 

Lvov v rukou PS?

Pravý sektor v každém případě uvedl do pohybu lavinu. O své funkce už přišli všichni šéfové zakarpatské celní správy, Viktor Baloha (podmínečně) souhlasí s výpovědí na prokuratuře, při víc než čtyřech desítkách razií tajná služba zabavila „množství“ zbraní, k „očistě“ regionu byl z Luhanska povolán tamní gubernátor Hennadij Moskal, nicméně ke klidu má situace stále daleko. Podle šéfa ukrajinské rady národní bezpečnosti a donedávna šéfa parlamentu Olexandra Turčynova je prý třeba co nejrychleji zbavit imunity soudce i poslance, kteří svou justiční a politickou mocí kryjí zločiny v regionu. Střílející členy PS navíc označil za bandity a vrahy. Pravý sektor sice opakuje, že celou svou akcí chtěl hlavně „nastolit pořádek“, nicméně i západní média si všímají, že při ústupu z města dva bojovníci PS vzali šestiletého kluka jako rukojmí a zanechali ho svázaného v lese až ve chvíli, kdy si byli jistí, že jsou mimo dosah policie. Dalších nejméně deset členů PS je v obklíčení u vesnice Babovyčy.

Navíc se Pravý sektor podle všeho pokouší povznést konflikt na novou úroveň a přesunout ho do Lvova. Dva pumové útoky, které otřásly městem, ministerstvo vnitra spojuje právě s tím, co se odehrává v Mukačevu. Ve městě byla posílena bezpečnostní opatření, primátor a poslanec Andrej Sadovyj tvrdí, že jeho Lvov „nelze zastrašit“, nicméně Pravý sektor rozestavil kontrolní stanoviště na silnicích vedoucích do města a oznamuje, že má Lvov fakticky pod kontrolou.  

Ukrajinská armáda ani Národní garda, která působí pod hlavičkou ministerstva vnitra, prozatím nezasahují. Na jedné straně mohou být důvodem důrazná varování, která zaznívají z jiných „dobrovolnických“ praporů, svou roli ale může sehrávat i akutní nedostatek skutečně bojeschopných a motivovaných vojáků, kteří se už začínají i bouřit a požadují Porošenkovu demisi. (Mimochodem, neuvěřitelná „mobilizace“ pokračuje – vojenská správa si autobusem odvezla zaměstnance dněpropetrovské továrny Južmaš a na další cílí u vrátnice) . A zatímco ministerstvo obrany přiznává, že nemá žádný vliv na „některé“ žoldnéřské prapory, kyjevský prezident Petro Porošenko tvrdí, že armáda je připravena se postavit agresi na odpor a k tomu bezpečnostním orgánům rozhodně nařídil odzbrojit všechny krajně pravicové „ilegální skupiny“ s tím, že už déle nesmějí destabilizovat stát. Na adresu PS přitom podotkl, že žádná politická síla na Ukrajině nesmí mít své vlastní „ozbrojené zločinecké buňky“, byť oddíly PS jsou až dosud nedílnou součástí kyjevských bojových formací na donbaské frontě. Právě povinností bojovat proti ruské „agresi“ na východě Ukrajiny přitom PS vysvětluje, proč své zbraně nikdy nesloží.

 

Mocenský střet na obzoru

Pro pochopení mocenské situace na Ukrajině je příznačné, že v době, kdy Porošenko a další členové jeho vlády pronášeli svá plamenná prohlášení proti Pravému sektoru, kdosi hacknul twitterové účty prezidenta, jeho úřadu nebo ministra vnitra. A premiér Arsenij Jaceňuk, čerstvě po washingtonských schůzkách s Barackem Obamou a jeho viceprezidentem Joe Bidenem, se v otázce mukačevského konfliktu postavil spíš na stranu Pravého sektoru, když za prapříčinu označil korupci a pašování. Je jen ironií osudu, že právě Jaceňuk se už měsíce sám nemůže zbavit podezření z korupce… Rovnou proti Porošenkovi se pak postavil vlivný, byť nedávno odvolaný šéf tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko, pro něhož je Pravý sektor symbolem „patriotismu“, což je pojem, který se na současné Ukrajině stává synonymem ultranacionalismu a neonacismu. Jinými slovy, Porošenkův režim se ocitá na velmi tenkém ledě. V parlamentu se tak podle všeho začíná rýsovat mocenský střet – vedle Porošenkova bloku, který po více než roce mlčení zničehonic požaduje tvrdý zásah proti PS, je Jaceňukova Lidová fronta, podle níž není třeba žádných větších akcí, neboť za krizi přece může jen „několik shnilých jablek“ ve vedení zakarpatských úřadů, a k tomu tři menší strany (Ljaškovi Radikálové, lvovská Svépomoc a šovinistická Baťkivšina někdejší premiérky Julie Tymošenkové) ve shodě s PS rovněž požadují hlavu ministra vnitra Arsena Avakova. Pokud PS a další radikálové opravdu zahájí „pochod na Kyjev“, je otázkou, kdo Porošenkovi zbude a kdo rychle přejde na stranu „patriotů“ v čele s Pravým sektorem, banderovskou Svobodou, Černým výborem a dalšími. Nejspíš i proto nyní prezidentovo okolí „hrozí“, že Jaceňuk by mohl padnout už letos na podzim.

Fašismus už není tabu

Spor o pohádkové zisky z pašování cigaret na Zakarpatí tak může vyústit v další destabilizaci „demokratické Ukrajiny“. Porošenko se přitom ale může opřít o Západ; důkazem může být dramatická proměna západního mediálního mainstreamu, který od mukačevské přestřelky začal Pravý sektor „zničehonic“ označovat za fašistickou organizaci, přičemž The Sunday Times celý pohled na situaci výmluvně shrnuly už v titulku: „Kyjev je nucen bojovat s vlastními fašistickými milicemi.“ Změna dikce může Porošenka sice těšit, na druhé straně si ale nejspíš uvědomuje, že EU je plně ponořena v "řecké kauze" nebo v bezradnosti tváří tvář problému s imigranty, a tak na její větší reálnou pomoc spoléhat v nejbližší době nemůže. 

To ale neznamená, že by evropské země na vývoj situace na Ukrajině nijak nereagovaly. János Lázár, maďarský ministr odpovědný za tajné služby, mezitím přiznal „zvýšenou aktivitu“ své agentury na Ukrajině, a to v souvislosti „s bezpečnostními dopady změn v oblasti“ a se snahou zajistit, aby „političtí lídři razili zájmy Maďarska“. Lázárův projev zazněl v parlamentu už v červnu, na veřejnost se ale dostal až nyní, a to právě v souvislosti s vývojem na Zakarpatí, kde Maďarsko rozdalo už nejméně 150 tisíc svých pasů.

Mukačevská střelba poutá i zájem Polska, tím spíš, že se na záběrech z „akce“ na vozech, které Pravý sektor používá, vedle českých objevily i SPZ z Polska. Přinejmenším v jednom případě se jedná o vůz, který polská strana předala Ukrajině jako dar pro potřeby dobrovolnických praporů bojujících výhradně na východě země. Porušení této nepsané dohody prý bude Polsko brát velmi vážně, přičemž Pravý sektor může zapomenout na jakoukoli další pomoc z Polska (a možná i dalších zemí). K tomu už polské úřady odmítly repatriovat na pět desítek etnických Poláků z Mariupole s tím, že se město nenachází v bojové zóně…

PS. Do lidí se v uplynulých dnech na Ukrajině střílelo také v Rovenské oblasti. Policie a pohraničníci několik obyvatel tamní vesnice Rokytnoje zadrželi kvůli ilegální těžbě jantaru. Přitom zabavili traktor, vodní čerpadlo, hadice a další náčiní. Zanedlouho se před služebnou sešlo asi sto vesničanů, kteří požadovali propuštění zatčených a vrácení věcí. S pomocí kamenů, železných tyčí a tyčí z plotu se místní obyvatelé pokusili obsadit budovu inspektorátu pohraniční stráže v Kamenném, vyrazili dveře, rozbili několik oken, poškodili střechu a dva služební automobily, popisuje oděský Timer s odvoláním na ministerstvo vnitra. Ve snaze zabránit obsazení budovy, v níž byly zbraně, pohraničníci vystřelili několikrát do vzduchu, ale tím rozzlobený dav jen ještě víc rozvášnili. Hlavně byly tedy skloněny níž a ve finále byli do nohou zraněni dva lidé.

Petro Porošenko v TV prohlásil, že ilegální těžbu jantaru „kryjí“ ilegální vojenské formace a zkorumpovaní policisté, ale pohraničníci dokázali tyto „ozbrojené bandity“ při střetu v Kamenném „odzbrojit“. Boj proti ilegální těžbě jantaru pokračuje, podotkl prezident.

zdroj:http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/20241-zstane-poroenko-proti-pravemu-sektoru-sam#.VaZHkLl2w-g.facebook

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře