Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Číně předpověděli, že se Evropa kvůli NATO změní v sud střelného prachu  

Rozšíření Severoatlantické aliance na sever může změnit Evropu v nový sud střelného prachu, píše čínský portál The Global Times.
 
„Jestliže Finsko, které má s Ruskem 1 340 kilometrů dlouhou společnou hranici, vstoupí do NATO, bude to nebezpečná eskalace přímo na prahu Ruska,“ podotýká se v článku.
 
Když je řeč o architektuře evropské bezpečnosti, není možné ignorovat Rusko s druhou nejsilnější armádou na světě a nelze upevňovat bezpečnost hrozbami Moskvě, uvádí portál.
  • v-cine-predpovedeli-ze-se-evropa-kvuli-nato-zmeni-v-sud-strelneho-prachu
 
Při svém rozšiřování na východ pohltila NATO mnoho zemí bývalého Sovětského svazu, což neudělalo Evropu bezpečnější, ale naopak, a aliance nicméně vítá rozšiřování na sever, a to bude mít za následek dysbalanci v Evropě a změnu geopolitické mapy, podotýká se v příspěvku.
 
Podle názoru čínských novinářů si mohou Finsko a Švédsko pomyslet, že po zapojení do NATO budou v bezpečí, ve skutečnosti se ale mohou ocitnout v předvoji nebezpečné protiruské kampaně.
 
Švédsko a Finsko začaly mluvit o možném odmítnutí mnohaleté neutrality a o zapojení do NATO na pozadí ruské speciální operace na Ukrajině. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tuto myšlenku podpořil a slíbil, že zajistí pro obě země rychlý vstup do aliance.
 
V Kremlu označili zapojení Švédska a Finska do NATO za existenční hrozbu pro zemi. Podle slov mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova přibližování NATO k ruským hranicím neudělá svět a mj. euroasijský kontinent stabilnějším a bezpečnějším.
 
 
------------------------------------------------------------------------------
 

MZV RF nenechá vstup Finska a Švédska do NATO bez reakce

Rozhodnutí o ruské reakci na eventuální vstup Finska a Švédska do NATO se bude přijímat nikoli na základě emocí, ale důkladného rozboru, prohlásil náměstek ministra zahraničí RF Alexandr Gruško.
 
„Je pochopitelné, že tato změna nemůže zůstat bez politické reakce, a ani bez velmi důkladného rozboru následků nové konfigurace sil, která může vzniknout v důsledku dalšího rozšíření aliance. Je jasné, že se toto rozhodnutí nebude přijímat na základě emocí, bude to důkladný a vyvážený rozbor všech faktorů, které ovlivňují bezpečnostní situaci v tomto regionu“, řekl.
 
Rusko nevidí žádné reálné příčiny, které by donutily Finsko k tak rozhodnému strategickému obratu a ke vstupu do NATO – Gruško.
Členství v NATO není v zájmu Švédska a Finska, a bude mít za následek militarizaci Severu.
 
Taková je tedy nová realita, která, jak jsme přesvědčeni, neodpovídá ani zájmům Švédska a Finska, ani zájmům zachování evropské bezpečnosti a stability, ani zájmům regionální stability, a bude mít za následek jen militarizaci Severu, který byl z vojenského hlediska až do poslední doby tou nejklidnější zónou v Evropě, kde se kladl důraz na spolupráci, a nikoli na soupeření ve vojenské sféře. Teď se situace radikálně změní“, řekl Gruško novinářům.
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře