Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

US základny: Z Brd do Rumunska a Bulharska

  • us-rumunsko
Když si Mirek Topolánek po oznámení o konci radaru v Čechách stěžoval, že Američané ztratili o východní Evropu zájem, neměl pravdu. Pentagon totiž nyní vynakládá více než 100 milionů dolarů na zbudování dvou vojenských základen v Bulharsku a Rumunsku.

Dva tisíce amerických vojáků ze základny v německém Vilsecku se nyní v těchto zemích navíc účastní vojenských manévrů, které začaly koncem června a skončí v posledních dnech října.

Podle generála Garyho Russe, velitele společných sil Východ, v Bulharsku ani v Rumunsku nikdo proti těmto aktivitám neprotestuje. „Máme své závazky a oni nikdy ani slovem nenaznačili, že by se naši vojáci měli stáhnout," tvrdí Russ. „Myslím, že obě základny ilustrují naše závazky vůči východní Evropě."

Základna v Rumunsku bude stát 50 milionů dolarů a pojme až 1600 vojáků, zatímco základna v Bulharsku bude stát 60 milionů a pojme 2500 vojáků. Základna v Rumunsku má být dokončena během příštích dvou měsíců, v Buljharsku bude otevřena v roce 2011 nebo 2012. Obě základny budou financovány americkou stranou, budou ale ve vlastnictví bulharské a rumunské vlády.

Podle Jamese Robbinse z washingtonského think-tanku American Foreign Policy Council je přesun amerických aktivit do Bulharska a Rumunska součástí globální strategie, kterou zahájil už Bush a jejímž cílem je přemístit vojáky z Německa východním směrem. Rozmístění vojáků v těchto zemích bude nejen levnější, ale hlavně budou blíž neklidné oblasti Blízkého východu.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře