Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajinští vojáci absolvují výcvik v Německu

Ukrajinští vojáci absolvují výcvik se zbraněmi na vojenských základnách v Německu. Právní poradci diskutují o tom, zda se Německo stává účastníkem války.

Pressath je poklidné pětitisícové městečko v Bavorsku na jihu Německa. Je proslulé svou přírodou a hrady. Nedávno však místní média zaznamenala hlasité rány, které chrastí zdmi a otřásají zemí.

Necelých 20 kilometrů odtud se nachází Grafenwöhr, kde se nachází největší americký vojenský výcvikový prostor v Evropě. Ačkoli to není potvrzeno, lidé v oblasti mají podezření, že se jedná o místo, kde ukrajinští vojáci absolvují výcvik se zbraněmi.

Mluvčí Pentagonu John Kirby minulý týden potvrdil, že takový výcvik v Německu probíhá. "Velitelství americké armády pro Evropu a Afriku bude tento výcvik organizovat v koordinaci s vládou Spolkové republiky Německo a my jsme samozřejmě vděčni za jeho trvalou podporu," řekl.

  • ukrajinsti-vojaci-absolvuji-vycvik-v-nemecku

Německo bylo jediným ze tří výcvikových míst v Evropě a mimo Ukrajinu, které prozradil. Dodal, že součástí výcviku jsou radarové systémy, dělostřelectvo a obrněná vozidla, což je součást nejnovějších kol bezpečnostní pomoci USA Ukrajině.

Nepokoje, které se ozývají v Pressathu, jsou jedním z dominových efektů "Zeitenwende" neboli zásadní změny německé zahraniční politiky, kterou na začátku ruské invaze na Ukrajinu vyhlásil německý kancléř Olaf Scholz. Po jeho uznání nové éry bezpečnostní politiky následovalo oznámení německé ministryně obrany Christine Lambrechtové, že Německo poskytne Ukrajině těžší zbraně, například protiletadlové obrněné vozidlo Gepard.

Na setkání spojenců a partnerů pořádaném USA minulý týden na americké letecké základně Ramstein v západním Německu také řekla, že Německo se bude podílet na výcviku ukrajinských jednotek. "Spolupracujeme s našimi americkými přáteli na výcviku ukrajinských jednotek v oblasti dělostřeleckých systémů na německé půdě," uvedla v prohlášení. "Všichni víme, jak zásadní význam má v tomto konfliktu dělostřelectvo."

Právní šedá zóna

Referenční a výzkumná služba německého parlamentu Bundestagu dospěla tento týden ve své zprávě k závěru, že výcvik na německém území by mohl z Německa učinit legální stranu války. "Když začneme přemýšlet o tom, že bychom účastníkům konfliktu poskytovali poradenství nebo jim poskytovali výcvik se zbraněmi, opouštíme bezpečí neangažovanosti," uvádí se ve zprávě.

Uvedl, že dodání zbraní - bez ohledu na typ zbraně - samo o sobě nepředstavuje účast.

Mluvčí vlády Steffen Hebestreit v pondělí na dotaz ohledně těchto zjištění připustil, že vláda je "neustále v obtížné situaci". "Jsme však toho názoru, že výcvik ukrajinských vojáků na zbraňové systémy v Německu neznamená přímý vstup do války," řekl.

Hranice neutrality

"Pokud agresivní válka již znamená porušení mezinárodního práva, pak již nejste vázáni mezinárodním právem zůstat neutrální," řekl DW právník Stefan Talmon. "To v podstatě znamená, že můžete posílat zbraně a cvičit na nich lidi." Talmon dodal, že trénovat ostatní v boji je něco jiného než bojovat sám, i když to neznamená, že to tak vnímají všichni. "Zda na tom Putinovi záleží, nebo ne, je úplně jiná otázka," řekl.

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu také není novinkou. Wolfgang Richter, bývalý německý vojenský důstojník, řekl DW, že USA to dělají už dlouho - a na oko. V prosinci vyšel v amerických vojenských novinách Stars and Stripes článek o desetidenním cvičení, kterého se zúčastnilo 4 600 vojáků z východní Evropy na americké vojenské základně Hohenfels v Bavorsku.

Mezi účastníky pak byla i ukrajinská pěší brigáda.

- - - - - - - - -

Tento článek byl původně napsán v němčině: Ukrainian troops get training in Germany a vyšel na www.dw.com.

Deutsche Welle neboli DW je německá veřejnoprávní televize vysílající do zahraničí.

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře