Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina – tunel na konci světla (4)

Ukrajina – u snědeného krámu

No a Ukrajina. Do Evropy jí víceméně nikdo nechce. Ta úlitbička ohledně připojení k EU Evropu nic nestojí. Je ale otázkou zda tohoto kroku nebude litovat. Pod její vlajkou řídí Ukrajinu Američané a cesta, kterou se Ukrajina ubírá, zřejmě Evropa neočekávala. Od Ukrajiny se čekalo, že se tam umístí přebytek zboží z EU. Bohužel díky válce je země tak zadlužená, že to bude spíš zbožné přání. Rusko od ní dává ruce pryč díky zabíjení obyvatel ruského původu. Není možno ani přes ni zahltit ruský trh, protože ten se již víceméně zcela uzavřel. Možná jí vezmou do NATO.

  • ukrajina-tunel-na-konci-svetla-4

 Ale kupodivu ani tam jak se zdá o ní není až tak velký zájem. Ono by to vypadalo dost špatně, pokud by v členské zemi probíhala občanská válka. Válka něco stojí a tak se omezuje školství, zdravotnictví a další „zbytečné věci“. Prakticky veškerý průmysl končí a s ním se sveze i zemědělství. Ukrajinský vývoz byl zaměřen na Rusko, provázanost se budovala desítky let. Na ostatních trzích nemá zbrojní ani jiný průmysl šanci. Tohoto zboží je zde přebytek. Stejně tak jako potravin. Z nich může Ukrajina vyvážet bez omezení semena slunečnice a řepky. Ostatní plodiny jsou omezeny kvótami. Naopak dovoz je bez omezení. EU se sice snažila o nějakou dohodu s Ruskem ohledně zachování obchodních vztahů, ale v současné době to není již aktuální. Ekonomickým hitem měl být břidlicový plyn. Momentálně je kolem toho ale zmatek. Je tu i tvrzení, že tam není. Může to být pravda a nemusí. Janukovič ještě před svým pádem stačil podepsat (zřejmě za drobné všimné) pro Ukrajinu velice nevýhodnou smlouvu na těžbu břidlicového plynu. Shell již začal vrtat, ale vojenské akce v této oblasti ho údajně zastavily. Chevron se chová zatím jako tichý společník, takže jestli tam plyn je nebo není, to zrovna moc neřeší. Současně byla náhle zvýšena daň na těžbu plynu zhruba o 30%. Pokud tam ten plyn je tak se nabízí i možnost, že by zřejmě jiné nebo jiná firma byli vhodnější. Při bratru 50% dani se těžba již moc nevyplácí, pokud by to ale nevzala do ruky firma, co by daně vůbec neplatila. Potom to může být klidně i 150%. Je tu i velice pravděpodobná možnost, že se momentálně dohadují o výši výpalného a potom se daň zase vrátí na původní hodnotu. O vývozu surovin se zatím nikde nepsalo. Ale třeba vývoz uhlí by leckoho v Evropě nepotěšil. Zemědělství může mít problém kvůli naftě sklidit úrodu, zorat atd. Přednost má válka. Snížení odbytu znamená i snížení produkce.

Prakticky ale všechny tyto záležitosti půjdou stranou, protože začne boj o moc. President, nacionální strany, zájmy USA, oligarchové, kteří zatím byli pomalu neomezenými pány. Ti všichni budou chtít získat kontrolu nad státem a tím pádem penězi. Pokud průmysl a zemědělství budou v troskách, jediným zdrojem peněz budou finance, které jdou ze zahraničí (v podstatě půjčky). Ty jdou ale přednostně na válku. Peněz je málo a zájemců hodně. Je pravda, že někteří vydělávají na válce, ale zřejmě to vcelku není to, co bývalo. Jinak prý je lepší být na Ukrajině nezaměstnaným než presidentem.

Možná že je to šílený, ale vcelku by to dávalo i smysl. Když si vezmete ukrajinskou armádu tak s vojenské pomoci prakticky nic nemá. Pokud porovnáme podporu např. Kurdů a vůbec nemluvím o Iráku tak na Ukrajině Američané hodně škudlí. Navíc do armády se odvádí pomalu násilím, dobrovolníci jdou do vojenských formací mimo armádu. Zřejmě je tu obava, aby armáda nesvrhla vládu, takže je prakticky záměrně oslabovaná. A válka na východě taky udělá své. Naopak různé bataliony se těší přízni. Kdyby velení armády vydalo rozkaz, že všichni vojáci ukrajinské armády mají zahodit zbraně a jít domů tak bude příkladně splněn. Stát je prakticky odříznut od financí a začíná kolabovat, v zemi je občanská válka. Armáda a policie je rozložená, o vládu se perou různé subjekty. To je skoro ideální situace vyzkoušet si na nečisto finanční krach státu. A dokonce i nějaké převýchovné, nebo jak je nazvat tábory by tu byly taky. Zima, nezaměstnanost a prudké snížení životní úrovně určitě vyvolá nespokojenost lidí a bouře se rozšíří po celé zemi. A může se začít experimentovat. No doufám, že se pletu, protože tohle bych obyčejným ukrajincům nepřál.

Každopádně ale blízká ani vzdálenější budoucnost nedává zrovna naději na nějaké růžové vyhlídky. Průmysl šel do kopru, zemědělství nic moc. Rentabilní zdroje rádi převezmou pod svá ochranná křídla nadnárodní koncerny a banky. Prakticky se ale jedná hlavně o tranzit plynu a výrobu elektřiny. Stát potřebuje peníze na válku a ty se jaksi nehrnou. Obvykle financovat válku je minimální problém. A válka bude zřejmě trvat dlouho. Je zajímavé, že vždy tak vstřícný MMF se náhle chová jak strýc Skrblík. Vždyť na Ukrajině je předse co zabavit. Určitě tu hraje svou roli i nechuť podřídit se jeho doporučením nebo spíš podmínkám. Dá se předpokládat i pokračování inflace. Smrdí to smrdí.

Je otázkou zda je Ukrajina ještě stát. Jedna část by chtěla do Evropy, jiná spíš k Rusku, další možná spíš k Maďarsku, Polsku a kdo ví kam. Někteří by chtěli sjednocenou Ukrajinu, jiní federální nebo se rovnou odtrhnout. Kdo vlastně reprezentuje Ukrajinu – president, představitelé pravého sektoru, vláda, oligarchové nebo americký ministr zahraničí? O jednotné armádě také nelze mluvit. A soutěž politických stran je již úplně mimo mísu. Nejspíš by se to dalo nazvat Kalašnikovova demokracie.

Kdo bude chtít s Ukrajinou obchodovat? Se státem, který je na pokraji bankrotu, dluží velké částky a není schopen je splácet. On vlastně nemá ani s čeho. Mimo německé kancléřky, která se snaží hasit co se dá, se tam zrovna představitelé ostatních států zrovna nehrnou. Polsko je asi výjimkou. Kde jsou ty smělé plány, jak Ukrajina bude živit celou Evropu a zásobovat jí břidlicovým plynem? Mimochodem pokud se tam bude ten plyn těžit, tak ekologické dopady pocítí i Rusko. Ale to je to poslední co by nynějším představitelům Ukrajiny rušilo dobré spaní. A peněz z těžby asi stát taky moc neuvidí.

Poslední nápad vládních představitelů je, že by vrátili část území Polsku, aby se údajně napravili staré křivdy (tak tohle u nás známe a víme jak to končí). Ale to by potom bylo třeba vrátit část i Rumunsku, s Československem by byl problém, protože již není. Poláci by museli vycouvat z Německa a sebrat kus Rusku atd. Zdá se to legrační, ale pokud k navrácení území dojde, mohla by to být spíš tragedie. Další nároky by na sebe určitě nenechaly dlouho čekat.

V dlouhodobém horizontu se Ukrajina stejně rozpadne. Pokud se změní vláda na demokratickou, těžko se bude moc bránit tomu, aby se východní část a západní oblasti neosamostatnily. Ale změna k nějakému druhu přijatelné demokracie nepůjde pokojnou cestou. A tak zřejmě bude ještě dlouhou dobu trvat, než se obyvatelé Ukrajiny dostanou opět alespoň na předchozí mizernou životní úroveň. Do té doby ještě spousta obyvatel tuto zemi opustí a zamíří tentokrát většinou do EU, to ale v tom lepším případě. Ten horší je každému jasný.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře