Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Revoluční víkend na Ukrajině

Tisíce lidí se sešly v neděli 1.prosince ve středu hlavního města Ukrajiny, Kyjeva. Hlavním požadavkem demonstrantů je rezignace vlády a mimořádné volby.

revolucni-vikend-na-ukrajine

Lídři parlamentní opozice oznámili, že vyhlašují celonárodní stávku jako odpověď na odmítnutí prezidenta Viktora Janukovyče podepsat s EU dohodu o přidružení.

Nejvytrvalejší stoupenci eurointegrace Ukrajiny strávili na hlavním Náměstí nezávislosti prakticky celou neděli, naslouchali tu četným řečníkům. I když ti toho o tak vytoužené evropské volbě moc nenamluvili. Je zjevné, že hlavním cílem mítinkujících není přidružení k Evropské unii, ale změna vlády, je přesvědčen politolog Vladimir Skačko:

-Je přece jasné, že kurz na euroingeraci je pro tuto zem sebevraždou. To přiznávají všichni, dokonce i západní politici. Podle hodnocení agentury Bloomberg zmenšilo pozastavení podepsání dohody o přidružení finanční rizika Ukrajiny a umožnilo jí, aby se vyhnula státnímu bankrotu. Není to žádná revoluce, žádný státní převrat, je to prosté uchvácení moci.

Hlavním požadavkem mítinkujících je změna vlády a znovuzvolení prezidenta, prohlásil jeden z organizátorů akce, koordinátor hnutí Společná věc Alexandr Daniljuk:

-Byla obsazena kyjevská městská rada a řada dalších administrativních budov. Tenhle proces může trvat tak pět šest dnů. Budeme tu stát, dokud nezvítězíme. Dnes nezůstali na Ukrajině nejen příbuzní, ale i mnozí zástupci Strany regionů, kteří si mohou dovolit odletět z vlasti. Chartery létají každých pět minut. Za pět dní tu nebude žádná jiná vláda, jen my.

Avšak teď, kdy na Ukrajině probíhá informační válka, bychom měli k podobným prohlášením účastníků mítinku přistupovat jen velice opatrně. Vše, co se tu děje, se značně podobá otevřené provokaci, soudí zástupce ředitele Centra ukrajinistiky a bělorusistiky Moskevské státní univerzity Bogdan Bezpalko:

-Je to součást informačně-psychologické války. Já bych účastníkovi útoku moc nedůvěřoval. Ukrajinská média neinformují o tom, že se pořádají mítinky proti přidružení k EU. O tom, že do Kyjeva přijeli krymští Tataři, kteří plnili úlohu silové ochrany. Mnozí obyvatelé Ukrajiny jsou přesvědčeni, že vstup do EU je cestou k prosperitě. Proto si také myslí, že Janukovyč brání tomu, aby se jim žilo dobře. Nechápou, že je to kolonie.

Expert zdůraznil, že mezi účastníky mítinků neexistuje jednota. Rozdělili se do dvou táborů, z nichž jeden je pro vstup do EU a druhý prostě podporuje politickou opozici. Jádrem protestů se stalo právě znovurozdělení moci.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2013_12_01/Revolucni-vikend-na-Ukrajine/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře