Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Řecko: Nová vláda napravuje škody po socialistech

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nová vláda se ujala úřadu se zjevným nadšením pro svůj program... Nová vláda přenesla řešení ilegální imigrace z kompetence ministerstva pro migrační politiku na ministerstvo ochrany občanů, protože ilegální imigraci považuje za hrozbu pro národní bezpečnost.
Vláda Kyriakose Mitsotakise také mění dosavadní směr zahraniční politiky a zdůrazňuje své přání posílit řecko-americké vztahy.

Jedním z kroků, které ilustrují užší spojenectví s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa, je uznání Juana Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta v jeho boji proti Nicolásovi Madurovi. Dalším krokem bude posílení vztahů s Izraelem.
Řecko má nyní vládu jedné strany... která má významnou parlamentní většinu, a nebude nucena dělat kompromisy s marxisty a sociálními demokraty. Kyriakos Mitsotakis byl zvolen, aby uskutečnil rozsáhlé hospodářské a sociální reformy.

  • recko-nova-vlada-napravuje-skody-po-socialistech

V řeckých volbách, které se konaly 7. července 2019, zvítězil lídr středopravé Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis nad úřadujícím předsedou vlády Alexisem Tsiprasem, šéfem levicové koalice vedené Syrizou. Výsledky voleb jsou pro Řecko novou nadějí.

Řekové ve volbách vyjádřili svou frustraci a znechucení ze selhání vlády vedené Syrizou, která způsobila chaos v hospodářství a ve státních institucích. Voliči byli již také znechucení všudypřítomnou rozsáhlou korupcí a anarchií, která zahltila zemi.

Nová vláda se ujala úřadu se zjevným nadšením pro svůj program a bude se zřejmě snažit o okamžité změny. Například nový ministr pro ochranu občanů Michalis Chrysochoidis hned ze začátku slíbil, že hned začne pracovat na reformě policie. Oznámil, že zefektivní vymáhání práva. Slíbil, že za tímto účelem zajistí lepší nábor policistů, podporu jednotek bojujících proti zločinu a umožnění policejních razií do "no go zón" jako je například aténská čtvrť Exarchia, které jsou plné aktivních drogových dealerů, anarchistů a ilegálních imigrantů.

Když už jsme u ilegálních imigrantů: nová vláda přenesla řešení ilegální imigrace z kompetence ministerstva pro migrační politiku na ministerstvo ochrany občanů, protože ilegální imigraci považuje za hrozbu pro národní bezpečnost.

Hospodářské reformy, které plánuje nová vláda, zahrnují drastické snížení daní, tvrdé postihy za porušování práv zaměstnanců, snahu o přilákání významných zahraničních investic a vyléčení nemocného systému zdravotní péče. Prvním krokem tímto směrem byla nečekaná návštěva ministra zdravotnictví Vassilise Kikiliase v aténských nemocnicích.

Vláda Kyriakose Mitsotakise také mění dosavadní směr zahraniční politiky a zdůrazňuje své přání posílit řecko-americké vztahy. Jedním z kroků, které ilustrují užší spojenectví s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa, je uznání Juana Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta v jeho boji proti Nicolásovi Madurovi. Dalším krokem bude posílení vztahů s Izraelem. Členové nové řecké vlády se nechali slyšet, že izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi oznámili, že po vzoru USA podporují přesun řeckého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Kyriakos Mitsotakis má ovšem velký problém s Berlínem a Bruselem, protože usiluje o snížení požadovaného přebytku primárního rozpočtu.

Německo a lídři eurozóny by si však měli uvědomit dvě důležité věci: zaprvé, že v Řecku již nevládnou nedůvěryhodní populisté ze strany Syriza; a za druhé, že vysoký přebytek (saldo) je zárukou splácení dluhu.

Řecko má nyní vládu jedné strany, která má významnou parlamentní většinu, a nebude nucena dělat kompromisy s marxisty a sociálními demokraty. Kyriakos Mitsotakis byl zvolen, aby uskutečnil rozsáhlé hospodářské a sociální reformy a má k tomu velmi příznivou politickou situaci. Nový řecký premiér si zaslouží dostat doma i v zahraničí šanci. Jen tak může dokázat liberalizovat ekonomiku, omezit síly ohrožující řeckou demokracii a napravit škody způsobené dlouholetou vládou socialistů.

Maria Polizoidou je reportérka, novinářka a konzultantka pro mezinárodní a zahraniční záležitosti žijící v Řecku. Je absolventkou postgraduálního studijního oboru "Geopolitika a bezpečnostní otázky v islámském komplexu Turecka a Středního východu" na Aténské univerzitě.

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/14659/recko-nova-vlada

 

Facebook komentáře