Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Polští vojáci v Afghánistánu „z legrace“ ničili civilní domy

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • polska-army
Polská armáda slibuje, že vyšetří okolnosti, za jakých její příslušníci v Afghánistánu vyhodili do vzduchu dům. Skandál se provalil poté, co se na veřejnost dostal záznam zničení domu, přičemž polský důstojník, který v té době v Afghánistánu sloužil, prohlásil, že to vojáci udělali „z legrace".

Vyhazování civilních domů do vzduchu je přitom ve zcela očividném rozporu s Ženevskými konvencemi a lze to považovat za potenciální válečný zločin. Generál, který tehdy inkriminované jednotce velel, dnes tvrdí, že k demolici povel nedal, a že jeho muži jen „vyhodili do vzduchu jeskyni plnou trhavin". Zatímco ale na videu je jasně vidět dům, jeskyně jaksi chybí.

Polská armáda se tak nyní dostala do dvojího ohně, kdy ji z jedné strany kritizují humanitární organizace, a z druhé její nejvyšší velení, kterému se nelíbí, že použili příliš drahé střelivo -- každý náboj za několik set dolarů.

Ze zpráv polských médií vyplývá, že se polští vojáci podobným způsobem „baví" vcelku běžně a že ničení obydlí v centrálním Afghánistánu patřilo k oblíbeným kratochvílím zmíněné jednotky.

Polsko má nyní v Afghánistánu 2600 vojáků.

 

Facebook komentáře