Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Petr Iskenderov:Tahrir pro Evropskou unii

  • Barcelona
Vlna masových demonstrací, která pod heslem Okupuj Wall Street zachvátila ulice evropských měst, zasáhla i do debat o osudu Evropské unie. Koordinovaný ráz vystoupení, který zajistily sociální sítě, okamžitě připomněl nedávná protivládní vystoupení v severní Africe a na Blízkém východě. Není náhoda, že i samotní organizátoři akcí dělají ve svých provoláních jednoznačné paralely: Od náměstí Tahrir až po Times Squere.

Když začala v roce 2009 ve světě zuřit finanční krize, předpovídali mnozí brzký krach dolaru a světových finančních institucí, takových jako MMF nebo Světová banka. Brzy ale vyšlo najevo, že právě Amerika může překonat krizi relativně bezbolestně. Vystrašení investoři hlasovali svými kapitály za dolar jako za hlavní měnu. A Čína koupila, místo toho, aby k něčí radosti potopila americkou ekonomiku, další dluhopisy USA.

Když krize zachvátila Evropskou unii a podél jejího jižního a jihovýchodního okraje vzplanuly srážky pod hesly „demokracie s islámskou tváří" doprovázené zástupy uprchlíků směřujících do Evropy, dal o sobě znát hlavní postižený velice jasně. Je to „jednotná Evropa", která s takovými potížemi získala Lisabonskou smlouvu o reformách, nedokázala ale okusit ani reálný ekonomický růst, ani finanční stabilitu a dokonce ani společný zahraničněpolitický a obranný prostor, který s sebou měla tato smlouva přinést. Státní elity spojující svůj politický osud s osudem eurointegrace, zakolísaly.

Jeden z předních amerických odborníků v oblasti geopolitiky Zbygněw Březiňski už na konci 90. let minulého století předpovídal jako jeden ze scénářů rozvoje Evropy po přijetí většiny zemí střední a východní Evropy do EU změnu formálně jednotného kontinentu v „Evropu rozhádaných států-národů. A toto předpověď se plní: stačí, když připomeneme tvrdou konfrontaci mezi Paříží a Římem ohledně uprchlíků, nebo vzájemné výtky Maďarska, Slovenska a Rumunska a dalších zemí střední a východní Evropy, vycházející z historického rozvoje a nacionalismu. Situaci vyhrocuje neschopnost Evropské unie a vedoucích činitelů jejích členských států vypracovat alespoň trochu srozumitelnou koncepci boje s finanční krizí, - řekla Hlasu Ruska expertka v oblasti porovnávací politologie moskevské státní univerzity mezinárodních vztahů ruského ministerstva zahraničních věcí Jelena Ponomarjovová:

-Vedení EU je během posledních měsíců v šoku. Není s to navrhnout žádná nová, zajímavá opatření překonání finanční krize. A nejde jen o Řecko, Itálii, Španělsko a Portugalsko, ale i o další problémové státy, které nedávno vstoupily do EU. Důsledkem toho se nevyhnutelně stává radikalizace nálad v Evropě, což potvrdily volby do parlamentů, například ve Finsku a Švédsku.

Příznačné je, že Evropa, která se sotva probrala z nepokojů o minulém víkendu, prožila další finanční šok. Angela Merkelová nečekala na summit EU věnovaný záchraně finančního systému Evropy plánovaný na 23. října a pospíšila si s prohlášením, které má ochladit přílišná očekávání, která označila za „sny", jež se „mám strach, asi nesplní".

Paní Merkelová se domnívá, že hledání cest východiska z krize bude v příštím roce pokračovat. Jen aby nemusely s tímto hledáním začít už nové vládnoucí síly, které nebudou vázány dřívějšími závazky. Než se tak stane, může se ale celá Evropa změnit v jedno velké náměstí Tahrir.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře