Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obchod lidskými orgány se (zatím?) nevyšetřuje

  • zlutydum
Dick Marty, vyšetřovatel pověřený Radou Evropy, neuspěl v Tiraně s požadavkem zahájit šetření obchodu s lidskými orgány během války v Kosovu. O těchto nekalých praktikách vypovídá ve své knize bývalá hlavní žalobkyně tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) Carla del Ponte.

Aféra tzv. „žlutého domu" nedaleko hranic Albánie vyvolala poprask v médiích už letos na jaře. Podle prokuratury pro válečné zločiny v Bělehradě mělo být v této budově kvůli „odběru" orgánů rozřezáno na tři sta srbských a romských obyvatel Kosova a Metochie. Některé oběti se podařilo identifikovat na základě publikovaných fotografií, na nichž byli unesení civilisté oblečeni do uniforem jugoslávské armády jako váleční zajatci, ačkoli nebyli vojáky. Tito lidé beze stopy zmizeli. V samotném žlutém domě se podařilo zajistit množství lékařského materiálu. Srbská prokuratura tvrdí, že tyto důkazy byly předány do Haagu, ale v současnosti je jaksi nelze dohledat.

Albánská strana naproti tomu prohlašuje, že je všechno lež vykalkulovaná z Bělehradu. Dick Marty, který měl do celé aféry vnést trochu světla, jel do Tirany nakonec jen na zdvořilostní návštěvu. „Sám nevěřím, že by se něco takového mohlo dít," prohlašuje švýcarský vyšetřovatel, „ale bylo by dobré tak závažná obvinění vyvrátit." Nestalo se. Kosovští Albánci z vesnice Ripe odmítli tým EU do svého „žlutého domu", v němž měli být Srbové a Romové masakrováni, vpustit. Rodina, která v domě žije, tvrdí, že nikdy nikomu neublížila a že  taková obvinění kazí její pověst. Ak tomu se přidala albánská vláda, podle níž cizinici nesmějí na jejím území nic vyšetřovat. Albánské ne zarazilo jakékoli vyšetřování kolem podezřelé budovy. Takže jakoby se nic nestalo. Aféra kolem „žlutého domu" však není výjimečná, protože s ní souvisí i „skandál Medikus". Nejde o nic méně než provozování nelegální kliniky na transplantaci ledvin přímo v hlavním městě kosovského státu Prištině. Cena jedné kosovské ledviny dosahuje až 120 tisíc eur.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře