Kritici novinku označují jako „smrt demokracie“. Jedná se o to, že nové směrnice EU budou moci být nařizovány za zavřenými dveřmi. Jejich schvalování se účastní pouze „vybraní europoslanci“ a dále nevolení úředníci a členové Komise. Taktéž nikým nevolení.
Podle některých zastánců tohoto opatření novinka umožní rychlejší rozhodování v rámci EU. Kritici však bijí na poplach. Odhlasované opatření ve své první větě, mimo jiné, píše, že se bude aktivně potlačovat xenofobie a nenávist. Vzhledem k tomu, že za xenofoby byli považováni například ti, kteří hlasovali pro brexit, mohou být pod touto záminkou popotahováni jacíkoliv odpůrci a kritici EU.
Kritici EU mají z nového opatření obavy v tom smyslu, že na rozdíl od europarlamentu nepodléhá zveřejňování v tisku a tak si Brusel bude moci prosadit cokoliv a bez pozornosti veřejnosti. Předseda UKIP Paul Nuttall řekl: „Je to nebezpečný tah velkých skupin v Evropském parlamentu, protože snižuje veřejnou viditelnost důležitých legislativních hlasů a převod obrovského množství rozhodovacích pravomocí za zavřené dveře.“ Euroskeptickým skupinám bude díky výběru evropských poslanců odepřena další rozhodovací možnost.
EU hlasuje též o společné armádě. Z organizace, která byla původně zamýšlena jako společný obchodní prostor, se tak definitivně stává superstátem pod vládou nevolených úředníků.
Komentáře