Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Letní summit EU: ani krok vpřed do německých voleb

V Bruselu se ve dnech 27-28. června koná další letní summit Evropské unie. Na pořadu jednání jsou otázky, jež kočují od summitu k summitu od poloviny loňského roku: založení bankovní unie, nových bankovních dozorčích orgánů, ekonomické uzdravení a boj s nezaměstnaností mladých.
Od nynějšího summitu by se dal očekávat určitý pokrok, kdyby nebylo dvou „kdyby": kdyby eurozóna a EU nezávisely tolik na Německu, a kdyby kancléřka Angela Merkelová nezávisela tolik na volbách do Spolkového sněmu, jež se mají konat 22. září.

  • letni-summit-eu-ani-krok-vpred-do-nemeckych-voleb

Nikdy se ještě nestalo, aby němečtí kancléři byli ústupní v urovnání problémů EU před parlamentními volbami. Od Angely Merkelové se to také nedá očekávat. První žena na tomto postu v německých dějinách má veškeré šance, aby byla zvolena znovu a vládla další 4 roky. Již se dala slyšet, že na jejím znovuzvolení závisí nejen budoucnost NSR, ale také celé Evropy.

Němci jsou pro tvrdou finanční kázeň v EU, zvlášť pro země, jež svou politikou prohloubily finanční krizi eurozóny, tedy Řecko, Kypr, Španělsko a Itálie. Proslulý německý pořádek znamená tvrdý bankovní dozor pro všechny, tvrdou finanční kázeň, ekonomickou integraci, reformy pracovního trhu apod. Vydržet tohle nemusí každý. Ale Německo neustoupí. Takže nebude-li na tomto summitu učiněno aspoň několik kroků zpět, dá se to považovat za velký úspěch.

Otázky situace v eurozóně nebudou zdaleka na posledním místě během předvolební kampaně v Německu, míní ruský expert Vladislav Belov:

-Německo je jednou ze zemí, které se nejvíc účastní financování příslušných mechanismů v EU, jež zaručují stabilitu eurozóny a celého ekonomického svazu. Opozice, sociální demokraté a zelení kritizují vládnoucí koalici za nejednoznačný přístup k řešení problémů EU. Za to, že se vláda málo radí se zákonodárnou mocí.

V každém případě bude paní Merkelová muset vzít ohled na mínění voličů, kteří nejsou spokojeni s příliš velkými ústupky Německa vůči EU. Jinak přijde o hlasy. Takže problémy unie zůstanou zase nevyřešenými, což vzbuzuje stále větší nespokojenost obyvatel Velké Evropy. Doslova před zahájením summitu zveřejnilo americké průzkumné centrum Pew Research Center výsledky ankety Evropanů. Zklamaných z EU stále přibývá. I když žádný stát zatím neprojevil oficiální přání vystoupit z unie.

/převzato z Hlasu Ruska- vyšlo 27. 6. 2013: http://czech.ruvr.ru/2013_06_27/Letni-summit-EU-ani-krok-vpred-do-nemeckych-voleb//

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře