Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kyperská expropriace: právní stát má hodnotu pouhých 5 miliard eur

 

Co stojí důvěra vůči evropskému bankovnímu systému? Co stojí důvěra vůči evropské legislativě? Díky společným úsilím evropských politiků a kyperských úřadů se celý svět dozvěděl odpovědi na tyto otázky. Důvěra vůči evropskému právnímu státu a evropskému bankovnímu systému stojí pouhých 5,86 miliardy eur.

 

 

  • kyperska-expropriace-pravni-stat-ma-hodnotu-pouhych-5-miliard-eur

Soudě podle toho, že se nikdo nehlásí k odpovědnosti za přijaté rozhodnutí, dá se předpokládat, že všem účastníkům evropsko-kyperských jednání je nyní jasné: jde o katastrofální chybu. Zástupci Německa a ECB svorně obviňují kyperskou vládu, která trvala na tolik exotickém způsobu překonání svých finančních problémů. Kyperský prezident prohlásil, že varoval Eurokomisi o tom, že zákon o „dani ze solidarity“ neprojde parlamentem, a naznačil, že za všechno můžeAngela Merkelová. Reakce analytiků předních evropských bank poukazuje na to, že vedení evropských finančních struktur má hrůzu z výsledků.

Dnes již nemá význam, čím konkrétně skončí diplomatické hrátky v trojúhelníku Brusel-Nikósie-Moskva: kyperský bankovní systém je stejně odsouzen k bankrotu. Bez ohledu na výsledky debat v parlamentě začnou klienti hned v první den, co budou kyperské banky otevřeny, vybírat své peníze. Žádná banka nedokáže přežít odchod většiny vkladatelů najednou. V této situaci je velice pravděpodobné, že majitelé kyperských kont ztratí mnohem více než 10% anebo 15% svých peněz. Realističtější odhad předpokládá čtyřicetiprocentní až šedesátiprocentní ztráty.

Na první pohled nemá likvidace bankovního sektoru republiky Kypr ohrozit ekonomiku EU, avšak je to klamný dojem. Podle reakce devízového trhu je vidět, že začal proces odtoku peněz ze zemí, kde platí legislativa unie. Kapitál hledá „klidné přístavy“, kde se riziko expropriace zdá minimálním. Podle předběžných závěrů týdne vedou Švýcarsko, Singapur a Norsko. V závislosti na tom, podle kterého scénáře se bude vyvíjet situace na Kypru, má být únik kapitálů z eurozóny delší anebo podobný lavině. V každém případě je jasné, že důvěra vůči Evropské unii byla definitivně podkopána.

Pro Rusko se může kyperská finanční katastrofa stát unikátní šancí. Většina ruských oligarchů špatně zná dějiny a takové pojmy jako Rooseveltova expropriace roku 1933 a americký default roku 1971 jsou pro ně pouhými slovy. Tato neznalost spolu se specifickými zkušenostmi z podnikání v postsovětském období vzbudila v jisté části ruské podnikatelské elity idealistické představy o západním právním a finančním systému. Světová finanční krize se stala začátkem krachu těchto iluzí a kyperská bankovní krize je definitivně rozptýlí. Část oligarchů bude samozřejmě hledat nové „klidné přístavy“ do té doby, dokud nebudou ve světě zlikvidována všechna tato rajská místa, avšak jiná jejich část se zamyslí nad návratem kapitálů do Ruska. Přítok těchto kapitálů a změna některých finančních schémat pro práci v ruských podmínkách může vytvořit potřebnou konjunkturu pro ztělesnění dávno nezbytných reforem v bankovním, daňovém a celním odvětví. Z tohoto hlediska se dá říci, že chybné rozhodnutí EU a Kypru je nečekaným dárkem pro ruskou ekonomiku. Nyní je třeba nepromarnit možnost jejího využití.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_03_20/Kyperska-expropriace-pravni-stat-ma-hodnotu-pouhych-5-miliard-eur/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře