Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Krym: Dík za likvidaci Šucheviče

  • roman-scuvevic-vyroci
Obyvatelé krymského Sevastopolu poděkovali ukrajinské tajné službě SBU, že před 60 lety zlikvidovala vrchního velitele Ukrajinské osvobozenecké armády (UPA) Romana Šucheviče. Autoři otevřeného děkovného dopisu SBU vyjádřili dík, neboť ji totiž považují za právní nástupkyni ukrajinského sovětského ministerstva vnitra a KGB, jejichž pracovníci Šucheviče zabili.

„Dopisem jsme chtěli vyjádřit naději, že ukrajinská tajná služba bude stát na straně zájmů svého lidu a demokracie a nebude heroizovat fašistické pohunky a plnit politické vrtochy představitelů nacionalistických stran a nebude politicky pronásledovat své vlastní občany," konstatuje jeden z autorů dopisu.

Šuchevič za druhé světové války bojoval na straně nacistů, poté stanul v čele UPA a podílel se mimo jiné i na vyvražďování Židů ve Lvově. Bývalý prezident Viktor Juščenko mu udělil titul Hrdiny Ukrajiny s tím, že Šuchevič bojoval za nezávislost své země. Vyvolal tím silné protesty nejen v ruskojazyčných regionech Ukrajiny, ale také v Kremlu a v Tel Avivu. Juščenko poté se stejným zdůvodněním glorifikoval i Stepana Banderu.

Loni v září šéf SBU Valentin Nalivajčenko navrhl, aby byla po Šuchevičovi pojmenována Akademie SBU, nakonec se tak ale nestalo.

Šuchevič byl zabit 5. března 1950 a na mnoha místech Ukrajiny se v tento den konaly pietní akce. V Lucku se na Šuchevičovu počest konal i průvod s pochodněmi.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře