Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kdo jsou extremisté a kdo demonstranti?

Na tomto plátku jsem se dočetl, že "Extremisté ... spálili korán, demonstranti pak házeli kameny na policii". Z článku pak není jasné, v jakém směru jsou paliči Koránu extremisté a proč píše o teroristech jako o demonstrantech?

  • kdo-jsou-extremiste-a-kdo-demonstranti
 

Článek je zde. Důvod, proč někdo spálil Korán, není z článku nijak patrný, takže mohu vytvořit domněnku, že se jedná o reakci na násilnické chování imigrantů muslimského vyznání ve Švédsku, ale nejen tam. V kontextu událostí, ke kterým ve Švédsku v posledních letech dochází, takové vysvětlení považuji za pravděpodobné.

Paliči Koránu jsou nám představeni jako pravicoví extremisté. Neznám tamní reálie, takže se neumím vyjádřit ke konkrétním lidem, kteří tento čin provedli. Znám však naše reálie a v nich je nálepkován jako pravicový extremista kdejaký člověk, který je už naštvaný z vývoje událostí a nahlas vyjadřuje své důvodné obavy z pronikání islámu do Evropy. Takto jsem byl onálepkován i já, pro některé jsem neonácek. Tedy pravicový extremista. Protože co jiného neonácek je, že?

Demonstrativní pálení knih neuznávám, a to ani kdyby se jednalo například o Mein Kampf. I když tam by jistě problém nenastal... Na druhé straně Korán s touto upadlou literaturou zdatně soutěží o největší zhovadilost lidského ducha. Ale už jsou obě "díla" na světě a lidi tak mají šanci se z nich poučit v tom, kudy cesta rozhodně NEVEDE. Protože cena takových učení je vždy stejná: miliony mrtvých.

V daném kontextu bych však zacházel s pojmenováním těch kterých skupin výrazně jinak. Jako demonstranta si představuji někoho, kdo dává veřejně a srozumitelně najevo svůj názor, který se liší od oficiálního, třeba i kontroverzním způsobem. Podstatné na demonstraci je právě to zjevné vyjádření odlišeného názoru. Spálení Koránu tedy považuji za třeba kontroverzní, ale demonstraci proti oficiální politice Švédska. Umím tedy pochopit to, že někoho situace v zemi přiměla k demonstrativnímu spálení Koránu. Nebo dle situace klidně i jakékoliv jiné knihy, Bibli nevyjímaje. Taková demonstrace by měla být v první řadě signálem k zamyšlení těch, vůči kterým je mířena.

Proti tomu se zdvihla vlna násilností, při které účastníci "zapalovali ohně a házeli různé předměty po policistech a záchranářích. Několik strážců zákona při tom utrpělo zranění..." Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto nejsou demonstranti, ale zcela obyčejní násilníci, teroristi a jiní zločinci. Oni nevyjadřovali svůj politický názor, ale nechali propuknout svou živočišnou či ideologickou nenávist proti někomu, kdo demonstroval svůj politický názor, který se jim nelíbí. Každý, kdo pod rouškou davové anonymity páchá násilí (zejména pak vůči záchranářům), rabuje, zapaluje auta či jiné majetky, není ani omylem demonstrant, ale zcela obyčejný zločinec. Pro takovou lůzu nemám ani špetku pochopení.

Já osobně bych napsal titulek (a vlastně i obsah) článku jinak, například takto:
Demonstranti v Malmö spálili korán, teroristi pak házeli kameny na policii

Autor: Zbyšek Hlinka

Zdroj: https://hlinka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=756409

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře