Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jürgen Elsässer: Solidarita s Maďarskem – proti diktatuře EU!

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • orban
Orbánova vláda je trestána za to, že zasahuje proti mezinárodnímu finančnímu kapitálu. Maďarsko ukazuje, že ono starodávné rozlišování na pravici a levici, které mělo svou platnost zhruba tak do roku 1989/90, je přežitkem. Orbánova vláda, ačkoli nominálně pravicová, ve skutečnosti provedla nejrozhodnější opatření proti finančnímu kapitálu v celé Evropě – a to by se dříve označovalo jako levicové.

 

Také našim libertariánským přátelům nabízí Orbán názorné lekce – vždyť začínal v devadesátých letech jako neoliberální privatizátor. Od okamžiku, kdy je u moci, naopak využívá stát pro vměšování se do hospodářství, a to v nejlepším slova smyslu. Praxe je totiž nejlepším učitelem.

Orbánova vláda provedla tři věci, kterými sama ze sebe učinila předmět nenávisti mezinárodního finančního kapitálu:

a) Schválila takovou daňovou reformu, která zahraniční kapitál, a to zejména kapitál finanční, volá ke kase silněji než domácí produktivní kapitál.

b) Zákonem donutila zahraniční banky, které v uplynulých letech poskytly maďarským občanům úvěry v cizích měnách, aby se vzdaly částí svých pohledávek, které vyplývaly jen z nárůstu směnného kurzu příslušné zahraniční měny (nejčastěji švýcarské franky) vůči forintu. To je vskutku to nejlepší keynesiáství, ve prospěch občanů!

c) Takzvanou nezávislost centrální banky nahradila skutečnou nezávislostí. To je správné, protože dosavadní „nezávislost" byla jen maskou pro vcelku nestydaté napojení maďarské centrální banky na evropskou centrální banku EZB, tedy odcizení maďarské národní banky maďarským národním zájmům. Podle nového zákona je národní banka stále ještě nezávislá na pokynech vlády, její vedení však musí přísahat na Maďarsko a jeho zájmy. Samozřejmost! Německé noviny se ale rozčilují, že tato přísaha je v konfliktu se skutečností, že maďarská národní banka je také „členem širší rady Evropské centrální banky". Tady je tedy jádro pudla! Zájmy EU a zájmy bank jsou pro eurokraty vyšší hodnotou než zájmy národní, a kdo se proti tomu staví, jak to dělá Orbán, bude veřejně prohlášen za darebáka.

Evropská Unie uplatňuje vůči Maďarsku aktuální nátlakový prostředek, a sice skutečnost, že země potřebuje od EU finanční pomoc poté, co mezinárodní finanční kapitál zvedl kotvy a z Maďarska odplynul. EU tedy odmítá poskytnout nové půjčky. Argument, že Maďarsko špatně hospodaří, je prázdná výmluva: zadlužení Maďarska stouplo za poslední půlrok na 82 % hospodářského výkonu, a to je jen o málo více než v Německu (cca 75 %) a hluboko pod hodnotami, které vykazují Itálie (125 %) nebo Řecko (150 %). Zatímco Řecko a Itálie dostávají podporu od EU, vychází Maďarsko v prázdnou. Rozdíl: Řecko a Itálie dělají všechno, co mezinárodní finanční kapitál chce, a dostaly k tomu mezitím také odpovídající vlády. Ale Orbán chce zůstat nezávislý.

Veškeré další argumenty proti vládě Viktora Orbána – prohřešky proti lidským právům, cenzura tisku, ohrožení nezávislosti justice – nepadají se zřetelem k výše uvedenému vůbec na váhu. I když není zase pravda, že by tyto stížnosti byly úplně mimo mísu. Jsou to však vnitromaďarské záležitosti, do kterých cizině a evropským komisařům nic není. Kdo je ale natolik hloupý, než aby toto pochopil, je německá levicová strana „Die Linke", která proti Maďarsku štve ruku v ruce se Springerovým tiskem, bruselským politbyrem a londýnskou City.

Pramen

http://www.compact-magazin.com/

http://juergenelsaesser.wordpress.com/

18. ledna 2012, překlad: Pavel Křivka

Facebook komentáře