Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hague: Bosna je v krizi a hrozí jí rozpad

  • bosnaxxxx
Etnické napětí v Bosně vzrůstá a státu hrozí, že se znovu propadne zpět do chaosu a násilí, prohlásil britský stínový ministr zahraničí William Hague. Čtrnáct let po konci války, která roztrhala Jugoslávii, je Balkán v sevření další krize a podle Hagua hrozí, že se Bosna a Hercegovina promění v „černou díru Evropy".

Po dvoudenních rozhovorech s předáky muslimské, srbské a chorvatské komunity ve Srebrenici Hague v rozhovoru pro The Indepedent prohlásil, že nepředpovídá opětovné propuknutí války, ale že násilí „není hluboko pod povrchem" a že situace je stále „pochmurnější". „Mysleli byste si, že je to místo, kde se komunity daly po čtrnácti letech znovu dohromady. Atmosféra je tam ale ponurá a pro uprchlíky, kteří tam ztratili všechny blízké, je návrat velmi těžký - atmosféra není jejich návratu vstřícná. Jejich země politicky sklouzává zpět a rozpadá se."

Podle Hagua se země pohybuje špatným směrem, nicméně reakce EU je „slabá a zmatená" a v jejích metropolích „neznějí poplašné zvony". Krize v Bosně by podle něj ohrozila rozšíření EU o Chorvatsko, Srbsko a Turecko.

Válka v Bosně trvala od března 1992 do listopadu 1995 a kromě příslušníků místních etnik se jí aktivně účastnili také islámští radikálové převážně z Blízkého východu. Celkový počet ztrát je odhadován na 200 tisíc, dalších 1,3 milionu lidí z Bosny před válkou uprchlo.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře