Euro se do Vánoc nezhroutí
Šance na to, že společná evropská měna přežije Vánoce, odhaduje bývalý guvernér Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj Jacques Attali jako padesát ku padesáti. Americké finanční trhy prudce snížily investice v Evropě. Začínají to dělat také britské banky: dluhopisy USA, zvlášť krátkodobé, se jim zdají spolehlivější investicí.Ba i samotné finanční instituce eurozóny se snaží zbavit státních eurobondů, především problémových států. Likvidity kolegům nepůjčují. Kdo má volné prostředky, ukládá je v ECB, dávaje přednost spolehlivosti před vysokými úroky. To vše jsou následky jedné nemoci: ztráty důvěry. Píše o tom Sergej Guk.
Recept Jacquese Attaliho zní: neomezovat ECB v nákupu „toxických" cenných papírů. Nastolit nadnárodní kontrolu nad rozpočty zemí eurozóny, čímž budou připraveny o část suverenity. Změny mají být zakotveny zákonodárně. Všechna tři opatření mají být zavedena současně, míní Attali, jinak čeká eurozónu katastrofa.
O praktických krocích na navracení důvěry vůči euru pověděl německý ministr financí Wolfgang Schäuble:
Každý stát, patřící do zóny společné měny, má samostatně plnit své „domácí úkoly." Jinak tuto měnu neudržíme. A nyní to chceme zakotvit v smlouvě. Důvěra vůči eurozóně prožívá krizi a tu máme překonat.
Všechna neštěstí eura, pověděl Hlasu Ruska vážený italský ekonom, profesor z Římské univerzity Guiseppe Di Taranto, pramení z jeho zřízení. Měna je společná, ale peněžní a ekonomická politika je různá. A vůbec, způsobil euro jihoevropským zemím více škody než přinesl užitku.
Tady je mínění profesora ruské Finanční akademie Borise Rebrova:
Z mého hlediska ke krachu eura nedojde. Jiná věc je, že některé země mohou vystoupit z eurozóny. Avšak s ohledem na to, že tyto země, s výjimkou Itálie, nejsou mírně řečeno ty nejsilnější, projeví se to samozřejmě na kursu eura a jeho pověsti jen nakrátko. Neznamená to ale rozpad zóny eura.
Jen těžko můžeme dnes očekávat příliv čerstvých kapitálů do EU, v což ale doufají evropské banky. Brání tomu chaos a nedostatek přesného kursu. V každém případě činí státy jako Čína nebo Rusko s jejich obrovskými valutovými rezervami správně, když tento příliv brzdí.
zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/11/28/61164527.html
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.4.2025)
- Pozor na tyhle proukrajinské svině! Šikana proti Čechům za tichého souhlasu úřadů
- 2/ Z Russkoj Vesny (26.4. - 27.4.2025): Důležitá událost, která ovlivní i mezinárodní procesy...
- Podívejte se na účinky "COVID-vakcín" od firmy Pfizer.
- Takto začala Speciální vojenská operace, Jeffrey Sachs
- Otázky, které jste neměli slyšet.
Související články