Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Euro se do Vánoc nezhroutí

  • euro
Šance na to, že společná evropská měna přežije Vánoce, odhaduje bývalý guvernér Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj Jacques Attali jako padesát ku padesáti. Americké finanční trhy prudce snížily investice v Evropě. Začínají to dělat také britské banky: dluhopisy USA, zvlášť krátkodobé, se jim zdají spolehlivější investicí.

Ba i samotné finanční instituce eurozóny se snaží zbavit státních eurobondů, především problémových států. Likvidity kolegům nepůjčují. Kdo má volné prostředky, ukládá je v ECB, dávaje přednost spolehlivosti před vysokými úroky. To vše jsou následky jedné nemoci: ztráty důvěry. Píše o tom Sergej Guk.

Recept Jacquese Attaliho zní: neomezovat ECB v nákupu „toxických" cenných papírů. Nastolit nadnárodní kontrolu nad rozpočty zemí eurozóny, čímž budou připraveny o část suverenity. Změny mají být zakotveny zákonodárně. Všechna tři opatření mají být zavedena současně, míní Attali, jinak čeká eurozónu katastrofa.

O praktických krocích na navracení důvěry vůči euru pověděl německý ministr financí Wolfgang Schäuble:

Každý stát, patřící do zóny společné měny, má samostatně plnit své „domácí úkoly." Jinak tuto měnu neudržíme. A nyní to chceme zakotvit v smlouvě. Důvěra vůči eurozóně prožívá krizi a tu máme překonat.

Všechna neštěstí eura, pověděl Hlasu Ruska vážený italský ekonom, profesor z Římské univerzity Guiseppe Di Taranto, pramení z jeho zřízení. Měna je společná, ale peněžní a ekonomická politika je různá. A vůbec, způsobil euro jihoevropským zemím více škody než přinesl užitku.

Tady je mínění profesora ruské Finanční akademie Borise Rebrova:

Z mého hlediska ke krachu eura nedojde. Jiná věc je, že některé země mohou vystoupit z eurozóny. Avšak s ohledem na to, že tyto země, s výjimkou Itálie, nejsou mírně řečeno ty nejsilnější, projeví se to samozřejmě na kursu eura a jeho pověsti jen nakrátko. Neznamená to ale rozpad zóny eura.

Jen těžko můžeme dnes očekávat příliv čerstvých kapitálů do EU, v což ale doufají evropské banky. Brání tomu chaos a nedostatek přesného kursu. V každém případě činí státy jako Čína nebo Rusko s jejich obrovskými valutovými rezervami správně, když tento příliv brzdí.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/11/28/61164527.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře