Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dánsko investuje do vzdělání cizinců, protože věří v návratnost této investice

Zhruba pěti milionové Dánsko v dnešní době hradí studium asi 30 tisícům mezinárodních studentů. Podle profesora ekonomie na Aarhuské univerzitě Torbena Andersena je to jistá forma investice do budoucnosti. Říká : „Nabízíme mezinárodním studentům studium bez školného, čímž na druhou stranu zvyšujeme počet kvalifikovaných pracovníků v Dánsku, což má přímý vliv na vývoj naší ekonomiky.“ Podle průzkumu provedeném na 5000 mezinárodních studentů studujících na dánských univerzitách, plánují čtyři z pěti studentů zůstat v Dánsku a ucházet se zde o zaměstnání. Není se čemu divit když půměrná mzda dánského absolventa je kolem 75 000 Kč měsíčně.

  • dansko-investuje-do-vzdelani-cizincu-protoze-veri-v-navratnost-teto-investice

V reálu je to už jen 61% mezinárodních studentů, kteří jsou rok po dokončení studia stále v Dánsku. Podle dánských ekonomických expertů má i toto číslo miliardový potenciál v budoucích příjmech pro dánský stát.

Podle dánského ministra školství Mortena Ostergaarda je toto přesný příklad toho, kdy se globalizace musí brát jako velká příležitost a ne jako hrozba. Dánsko se snaží být otevřenou společností a přitahovat mezinárodní talenty. Hlavní zisk přichází z daní generovaných studenty poté, co začnou v Dánsku pracovat, ale také dávají dánským univerzitám a společnostem mezinárodní charakter, což jim pomáhá v celosvětové konkurenci.

Studium na dánských univerzitách začíná být čím dál více populární i mezi českými studenty. Štěpán Procházka student na Aarhuské business akademii říká : „Škola je opravdu skvělá, učitelé jsou přátelští a ve třídách je vždy zastoupeno mnoho národností.
Zpočátku jsem měl obavy, jestli je vůbec možné získat přátele i mezi Dány, protože v Čechách panuje představa, že nejsou příliš komunikativní. Ale už po prvním měsíci jsem zjistil, že opak je pravdou. Dánové jsou velmi otevření a vždy ochotní pomoci.
Rozhodnutí odjet studovat do zahraničí není snadné, ale rozhodně se vyplatí. Celé Dánsko vám otevře oči a naskytnou se vám možnosti, o kterých se studentům v Čechách může maximálně zdát."

Zdroj: http://www.b.dk/politiko/udlandets-unge-guld-vaerd-for-danmark

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře