Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co chybí k tomu, abychom Zelenského označili za diktátora?

Autor: Eduardo Vasco

Vladimir Zelenskyj byl zvolen prezidentem Ukrajiny v roce 2019 a slíbil ukončení nepřátelských akcí proti povstaleckým regionům země a normalizaci vztahů s Ruskem. Ukrajina byla v pětileté občanské válce, kterou vyvolalo vyslání vojenských jednotek proti městům Doněck a Luhansk poté, co se vzbouřili proti puči, který svrhl zvoleného prezidenta a uvalil na zemi diktaturu.

  • co-chybi-k-tomu-abychom-zelenskeho-oznacili-za-diktatora


Tyto dva regiony s ruskou etnickou většinou byly státním převratem postiženy nejvíce. Viktor Janukovyč , svržený prezident, získal většinu hlasů v Donbasu na jihovýchodě Ukrajiny, kde velkou část obyvatel tvoří Rusové. Jedním z prvních opatření nového režimu byl zákaz ruského jazyka ve vzdělávacím systému: dříve měli etničtí Rusové právo na vzdělání ve svém vlastním jazyce, nyní jim byl vnucován cizí jazyk. Vysílání ruskojazyčných rozhlasových a televizních programů bylo zakázáno.

Demonstrace byly svolávány hesly jako "Janukovyč je náš prezident!" K potlačení nespokojenosti vyslal nový režim jednotky doprovázené neonacistickými polovojenskými jednotkami, což způsobilo masakry, jako byl ten v Domě odborů v květnu 2014 v Oděse, kde bylo zaživa upáleno asi 50 odpůrců. Obyvatelé Doněcka a Luhanska reagovali organizováním lidových milicí a referendy, ve kterých se většina rozhodla odtrhnout od Ukrajiny, protože se nechtěla podřídit nepřátelskému režimu, který je utlačoval a který již potlačil protipučové hnutí v Oděse a Charkov silou. Pak vypukla válka.

Když se Zelenskij dostal k moci, diktatura byla již konsolidovaná. Opoziční strany, jako Strana regionů (do převratu největší v zemi) a Komunistická strana (druhá největší), se nemohly svobodně organizovat ani se účastnit voleb. Občané Donbasu, kteří odmítli uznat nový režim, byli již oficiálně považováni za teroristy a ti, kteří byli zajati, byli mučeni a zabíjeni. Alexander Kharitonov byl zatčen. Ljubov Korsakova musela uprchnout do Ruska, kde se stále stala obětí útoku. S oběma jsem mluvil v roce 2022. Jsou to jen dvě z tisíců obětí represí na Donbasu. Od roku 2014 zemřelo kvůli kyjevské agresi asi 15 000 lidí.

Neonacistické prapory, jako Azov, Aidar a Tornado, stejně jako krajně pravicové organizace jako Pravij Sektor a Svoboda, jednaly svobodně a byly dokonce začleněny do ukrajinského státu: do armády a do oficiální politiky se členy parlamentu. . Mezitím byla opozice absolutně vyhlazena. V roce 2021 byly uzavřeny tři hlavní opoziční televizní kanály (112 Ukraina, NewsOne a ZIK). Cenzura se týká rozhlasových a televizních stanic, tištěných novin, webových stránek a sociálních sítí včetně kanálů YouTube. Cenzura je „hodná nejhorších autoritářských režimů“, kterou v roce 2023 odsoudila Evropská federace novinářů. Největší náboženskou komunitu v zemi, Ukrajinskou pravoslavnou církev, zakázal parlament v říjnu loňského roku.

Dnes kromě Strany regionů a KSČ, Socialistické strany, Pokrokové socialistické strany (Charitonova a Korsakové), Svazu levých sil, Socialistů, Bloku opozice, spravedlnosti a rozvoje, Státu, NÁŠ a Vladimir Saldo Block, mimo jiné, jsou nezákonné. SBU (ukrajinská politická policie) odůvodňuje zákazy tím, že tyto strany obviňuje z toho, že „prováděly protiukrajinské aktivity, podporovaly válku a vytvořily skutečné hrozby pro suverenitu a územní celistvost Ukrajiny“. Mnoho odpůrců režimu a války je uvězněno, například pacifista Bogdan Syrotiuk a komunističtí bratři Michail a Alexander Kononovičovi.

Přes všechna tato diktátorská opatření, cenzuru, pronásledování a věznění odpůrců, postavení politických stran a náboženských subjektů mimo zákon a převahu otevřeně nacistických sil je Ukrajina považována imperialistickými vůdci a západním monopolem na komunikaci za demokracii. Všechna tato zjevná porušení demokratických svobod byla za posledních deset let skryta nebo v nejlepším případě minimalizována.

Freedom House, organizace financovaná americkou vládou, která každoročně provádí hodnocení stavu demokracie ve světě, nevidí nic špatného na zákazu tuctu opozičních stran na Ukrajině a bagatelizuje cenzuru svobody projevu a náboženského vyznání. Ukrajinská vláda není tak vinna jako „ruská invaze“, i když k ní došlo až v roce 2022, zatímco v předchozích osmi letech byly všechny svobody na Ukrajině již potlačeny.

Posledním bodem na seznamu svévole ukrajinského režimu bylo vypršení Zelenského mandátu 20. května, aniž by se konaly nové volby. Ukrajinská ústava nařizuje, aby se konaly každých pět let a ve skutečnosti se měly konat v březnu tohoto roku. Vláda však tvrdí, že stanné právo platné od února 2022 neumožňuje konání voleb, dokud je v platnosti. Proto byly také parlamentní volby, které se měly konat v říjnu 2023, odloženy na neurčito.

Mezinárodní zpravodajství v hlavních světových médiích k této otázce obecně mlčelo. Několik článků, které zmiňují vypršení Zelenského funkčního období, tvrdí, že stanné právo brání konání voleb. Jde o falšování ukrajinské legislativy. Ústava země zmiňuje práva a povinnosti prezidenta a v mnoha jejích článcích vysvětluje, jak volby fungují. V kapitole V o prezidentství země je zmíněna možnost odchodu prezidenta před koncem funkčního období, ale o prodloužení prezidentského mandátu není nic.

Ve své jediné zmínce o vypršení Zelenského funkčního období odvysílala CNN živý rozhovor mezi moderátorkou Paulou Newtonovou a kyjevskou korespondentkou Natalií Gumenyuk, ve které se kyjevská korespondentka Natalija Gumenyuk pokouší zdůvodnit prodloužení Zelenského funkčního období mimo jiné tím, že Ústava byla napsána v době, kdy si nikdo nepředstavoval, že dojde k válce. Pro právo, ještě více pro ústavu země, záleží na tom, co je napsáno. Pokud ústava stanoví pětileté funkční období prezidenta a nestanoví jeho prodloužení, je to protiústavní.

Německý DW konzultoval výklad ústavy s ukrajinskými právníky, místo aby konzultoval samotnou ukrajinskou ústavu. Tito právníci samozřejmě řekli, že Zelenskyj může pokračovat jako prezident. Koneckonců je miláčkem mezinárodního tisku, protože je miláčkem vlády Spojených států. Zelenskyj může zatýkat odpůrce, zavírat televizní kanály, zakázat večírky, pronásledovat kněze a masakrovat celé obyvatelstvo na hranici s Ruskem, ale je obráncem demokracie. Zelenskyj není Maduro nebo Ortega , aby byl předmětem posměchu mezinárodního tisku.

Brazilská Globo Network, dceřiná společnost amerického tisku, se zjevně musela postavit na obranu Zelenského. G1 zveřejnilo článek, který se snažil v každém odstavci ospravedlnit protiústavní kontinuitu ukrajinského prezidenta, zatímco noviny O Globo uvedly, že zpochybňování Zelenského legitimity není nic jiného než „válečná propaganda“ z Ruska.

Jednosměrný úhel v tisku není náhoda. Program přednesl jako vždy ministerstvo zahraničí USA s následujícími pokyny ministra Antonyho Blinkena na začátku měsíce: volby se budou konat, „když Ukrajinci souhlasí s tím, že je podmínky umožňují“. Každý, kdo obdržel zprávu, ví, že Blinken znamenalo „když se (Američané) dohodneme“.

Nejen proto, že letos v březnu neproběhly volby, je Zelenskyj nelegitimním prezidentem. Každý ukrajinský prezident od roku 2014, kdy byl svržen krajně pravicovým převratem Viktor Janukovyč , byl právně i ústavně nelegitimním prezidentem. Režim zrozený po převratu v roce 2014 je diktaturou a prezident je volen z řad správců této diktatury, bez skutečné opozice. Zdá se však, že Zelenskij otevírá novou kapitolu v dějinách ukrajinské diktatury: tím, že porušuje volební formalitu, se snaží udržet se u moci. To jistě vyvolá rozpory s ostatními sektory režimu, které ho chtějí zbavit moci, aniž by se změnila diktátorská struktura tohoto režimu.

Ale protože Zelenskij je oblíbencem Spojených států, Evropské unie a NATO, a protože to jsou ti, kdo skutečně řídí ukrajinskou diktaturu, měl by mít alespoň chvilkový úspěch. Imperialismus potřebuje udržet Zelenského v čele vlády; Jinak by změna mohla dále destabilizovat režim, ovlivnit výkon armády na frontě a potenciálně vést k vojenské porážce Ruska. A porážka Ruska by byla nejhorší noční můrou imperialismu, který již zveřejnil svou ochotu bojovat „do posledního Ukrajince“.

---------------------------------------------

Eduardo Vasco je novinář specializovaný na mezinárodní politiku, válečný zpravodaj a autor knih „Zapomenutí lidé: příběh genocidy a odporu na Donbasu“ a „Blokáda: tichá válka proti Kubě“.

Zdroj: https://www.globalizacion.ca/que-falta-para-llamar-dictador-a-zelensky/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře