Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Co Chorvat, to bojovník za svobodu – a vyžírka?

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • veterani-chorvatsko
V Chorvatsku se na internetu objevilo jedno z tamních nejlépe střežených tajemství -- seznam bojovníků za nezávislost. A okamžitě propukl skandál, píše agentura IPS.

Seznam je na netu od 6. dubna na adrese registarbranitelja.com (Evidence obránců.com) a obsahuje jména 501 666 lidí evidovaných jako veteráni v zemi, která má 4,5 milionu obyvatel. Válkou za nezávislost Chorvaté míní krvavý střet se Srbskem v letech 1991 až 1995, kdy se Chorvaté podle svého oficiálního výkladu bránili srbské agresi.
Značnou nevoli seznam vyvolal hlavně pro to, že stát na tyto „bojovníky za svobodu" vynakládá téměř miliardu dolarů ročně, neboť jim zaručuje doživotní penze, veřejnou dopravu zdarma, možnost dovézt si automobil nebo loď ze zahraničí bez cla, nižší daně nebo úplné osvobození od daní. K tomu mají bojovníci nárok na bezplatné podíly v privatizovaných společnostech a jsou upřednostňováni v záležitostech bydlení a stipendií pro jejich děti.
Budiž, není třeba diskutovat o nasazení chorvatských vojáků, nicméně o přístupu k nim svědčí například i skutečnost, že Chrovatsko je brání i navzdory tomu, že mezi nimi jsou váleční zločinci.
A do toho se objevil jejich „seznam". „Není možné, aby ve válce bojovalo tolik lidí," cituje IPS válečného veterána Tomislava Vrcelje. „Napoleon vzal na své osudové tažení do Ruska půl milionu lidí. Byla to jedna z největších armád v dějinách. Kdybychom měli v roce 1991 půl milionu vojáků, mohli jsme dojít až k (jihosrbskému městu) Niš."
Olej do ohně ještě přilil deník Jutarnji List, který poukázal na to, že falešní veteráni zneužívají chudičké státní prostředky na základě svého falešného vlastenectví. Na lukrativní patriotický seznam se totiž dostávali lidé díky úplatkům ve výší tisíců dolarů. „Celé je to nesmyslné," říká Ivona Martincicová (55), vdova po válečném veteránovi. „Mého manžela, armádního lékaře, zabili ve válce, když mu bylo pětatřicet, a já po něm dostala důchod, který sotva stačil pro naše dvě děti. A teď čtu, že se status veteránů prodával za tisíc dolarů komukoli, kdo měl peníze, že se platilo za výhody, zatímco jiní prolévali krev a pokládali své životy."

 

Facebook komentáře