Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zruší Trump protiruské sankce?

Hodnocení uživatelů:  / 22
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa prý připravila potřebné dokumenty pro zrušení protiruských sankcí. Oznámil to vědecký pracovník analytického střediska Atlantic Council Fabrice Pothier na svém Twitteru.

„Zdroje oznámily, že na Trumpově administrativě připravili výnos prezidenta o zrušení sankcí vůči Rusku", píše Pothier a připomíná, že jednání mezi Moskvou, Berlínem a Washingtonem jsou naplánována na sobotu.

Informaci o zrušení omezovacích opatření vůči Rusku potvrdila také pracovnice amerického časopisu Politico Susan Glasserová.

  • zrusi-trump-protiruske-sankce

 

„Několik zdrojů oznámilo, že v souladu s výnosem budou sankce zrušeny jednostranně", napsala.

Ať už Trump protiruské sankce zruší nebo ne je jisté, že protiruské sankce byly neefektivní: ekonomika země ukazuje zjevné příznaky uzdravení a specializované trhy, které zůstaly volné po odchodu západních firem z Ruska, obsazují místní výrobci, píše komentátorka rakouských novin Wiener Zeitung Anja Stegmaierová.

Moskva se nechystá jednostranně ustupovat v otázce zrušení obchodních omezení. Na setkání s rakouským ministrem zahraničních věcí o tom mluvil Sergej Lavrov. Takové kategorické stanovisko Kremlu svědčí podle novinářky o tom, že „sankční válka" neskončila ve prospěch Evropské unie.

Komentátorka uvádí, že po několika letech recese ruská ekonomika opět ukazuje pozitivní dynamiku rozvoje.

„Rusko zareagovalo na sankce zvýšením objemů domácí výroby, především v metalurgickém a potravinářském odvětví. Agrární sektor ukazuje rekordní výsledky. Místní firmy pokrývají 100% domácí poptávky na drůbeží maso a 70% na hovězí a vepřové maso", uvádí se v materiálu. Podle názoru autorky článku úspěchy politiky substituce dovozu se odrážejí na „pocitu vlastní důstojnosti", vždyť teď se ukázalo, že „sankce způsobily, že je Rusko ještě silnější".

Časopis The Foreign Policy , píše, že je zcela pravděpodobné, že spolupráce ruských ozbrojených sil a vojensko průmyslového komplexu západních zemí se neobnoví dokonce i v případě zrušení sankcí. „Nemyslím si, že Rusové začnou znovu něco od Západu kupovat. Naučili se to vyrábět, a už se nevrátí ke svým dodavatelům z Francie a SRN.

Chtěli jsme zničit Rusko sankcemi. A takto to dopadlo... Amerika ztratila vedoucí postavení na trhu pšenice a ve vývozu obilí může klesnout až na třetí místo po tom, co ji předstihlo Rusko a Kanada.

Podle agentury Bloomberg si Rusko navrátilo vedoucí postavení ve vývozu obilí na světové trhy. V zemi je vidět „farmářská renesance" a na prvním místě zemědělského boomu se nachází pšenice, píše agentura. Také k tomu dopomohly ony nesmyslné sankce.

Podle amerického magazínu Forbes se Rusové překvapivě dobře dokázali přenést přes západní sankce.

Rusku jsme sankcemi vlastně pomohli. Největší zásluhu na této skutečnosti má bývalý americký prezident Obama.

Facebook komentáře