Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Znovuzrození Sýrie je Putinovým vítězstvím

Emil Kalabus


Ještě před půl rokem to v Sýrii vypadalo, že Asad bude svržen a Sýrie se stane další nešťastnou zemí s loutkovou prozápadní vládou.
Pak ale zasáhlo Rusko a Sýrie začala vstávat z popela jako bájný pták Fénix.

Situaci v Sýrii mnozí západní analytici přirovnávali k bažině ve které Rusko uvázne. Mylně ji přirovnávali ke druhému Afghánistánu. Mýlili se. Rusové zvítězili a určují podmínky dalšího vývoje v Sýrii. Nejen, že Asad nemusí odejít, ale je jediný kdo nyní fakticky vládne. Ruská vojenská operace s podporou jejich spojenců vede směrem k jasnému vojenskému výsledku a to je vítězství.

Putin přivedl situaci v Sýrii do logického vítězného konce aniž by se Sýrie pro Rusko stala druhým Afghánistánem. A ještě k tomu získal solidní bonusy: katarské trubky do Evropy nepovedou, dramaticky se zvýšil prodej ruských zbraní, stejně dramaticky stoupl respekt k možnostem ruské armády a jako třešinka na dortu – možnost v klidu a zasvěceně se vypořádat s problémem „Ukrajina“, aniž by se musel starat o vypuknutí války na druhé frontě.

  • znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim

Příměří může pomoci uvést do života plán Rady bezpečnosti o vytvoření dočasné vlády v Sýrii, schválení nové Ústavy a také provedení svobodných voleb v létě 2017. A kdo asi ty voly vyhraje?

Zásah v Sýrii je vítězstvím Moskvy. Od počátku šlo totiž o plynovody a geopolitický vliv v oblasti. Plynovody jsou strategická zařízení. Jakmile bude nějaká země na ně napojena, jistě je bude chtít využívat. A když povedou do Ruska, bude z Ruska kupovat i plyn. Nyní je největším dodavatel plynu do Evropy Gazprom. Druhou zemí s konkurenceschopným objemem zásob zemního plynu je Katar. Ale aby ten mohl dodávat plyn do Evropy, k tomu potřebuje plynovod. A ten musí jít přes území Sýrie.
Návrh Kataru - Sýrie před několika lety odmítla a místo toho se domluvila na spolupráci s Ruskem a Íránem. Dokud bude v Damašku vláda nakloněná Rusku, těžko se něco změní. Západ a jejich spojenci si to uvědomovali a proto toužili sesadit Asada a nastolit v Sýrii loutkový režim.
Proto i Saúdská Arábie nabízela Rusku 15 miliard dolarů za to, že opustí Sýrii.

Opak se stal pravdou. Rusko vyslalo k syrským břehům bitevní lodě a na oblohu přitáhlo VKS. Rusko ochránilo jak svoje zájmy tak i svého spojence. Tam, kam bude Gazprom dodávat zemní plyn, tam sahá relativně silný vliv Moskvy. Kdyby Evropa odebírala velké množství plynu z Kataru, síla Ruska by rázem poklesla. 

Syrský režim je fakticky jediný silný světský režim v celém arabském světě. Jeho síla překáží Anglosasům v jejich plánech na přebudování Blízkého Východu i celého světa a jeho světskost (a zároveň hospodářská úspěšnost) vadí Saúdské Arábii a Kataru. Sýrie byla a je překážkou ve vítězném tažení Západu na Rusko. Rusko to vnímá a řeklo prostě dost. Všichni nyní uznali, že Syrská arabská republika, podporovaná Ruskem, úspěšně odrazila agresi obrovské koalice anglo-sionistů, vytvořené pro svržení Asada.

Rusko vyhrálo významnou bitvu a získalo respekt celého světa, ale v sázce je stále příliš mnoho, totiž osud samotných severoatlantických elit. 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře