Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vítězství pro Čínu. Čínská měna definitivně součástí koše měn.

Emil Kalabus

Čínský jüan se stane pátou „vyvolenou“ měnou (po dolaru, euru, jenu a libře).

Mezinárodní měnový fond se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn.
Rozhodnutí fondu je vítězstvím Pekingu v boji o uznání Číny jako globální ekonomické mocnosti. Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. V některých oblastech ekonomiky dnes vyhrává a předbíhá USA. Peking začal vyvíjet značné diplomatické úsilí, aby jüan do koše měn prosadil. Tato snaha je součástí jeho dlouhodobé strategie, která cílí na snížení závislosti na americkém dolaru.

Jüan se stane součástí koše od října 2016. Čínská měna, nazývaná také renminbi, bude třetí největší mezi světovými konkurenty. Jüan bude mít v koši podíl 10,92 procenta, podíl eura se v důsledku rozšíření koše sníží na 30,93 procenta z nynějších 37,4 procenta. Podíl amerického dolaru klesne pouze nepatrně na 41,73 procenta ze 41,9 procenta. Čínská měna tak bude mít větší váhu než britská libra či japonský jen.

 

  • vitezstvi-pro-cinu-cinska-mena-definitivne-soucasti-kose-men



Pokud jde o význam, přeskočil čínský jüan australský a kanadský dolar, které jsou také Mezinárodním měnovým fondem považovány za rezervní měny, avšak nejsou součástí SDR. Je to revoluce na světových trzích, jak tvrdí řada komentátorů, nebo není?

O připojení čínské měny do tzv. koše Zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu do konce letošního roku Čína dlouhodobě usilovala. V minulosti proti tomuto kroku vystoupily USA nebo Japonsko. Naopak podporu pro rozšíření koše MMF vyslovila Velká Británie či Francie. 
Podle ekonomů zařazení jüanu podpoří čínskou ekonomiku.

Zařazení čínského jüanu do koše hlavních světových měn je velkým politickým vítězstvím pro Čínu a milníkem ve vývoji globální ekonomiky. Bude však mít minimální bezprostřední dopad na tamní, potažmo světovou ekonomiku. Zařazení jüanu mezi hlavní měny ekonomiku okamžitě neovlivní, ale z dlouhodobějšího hlediska bude mít svůj obrovský význam. Do čínské měny by se kvůli účasti v SDR měly začít pomalu, ale jistě přesouvat desítky miliard dolarů. Půjde o postupný proces. Tento fakt půjde proti nedávnému oslabení čínské měny a možnému dalšímu oslabení vzhledem k zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Další peníze do jüanu budou přesouvat centrální banky. Mimochodem, devizové rezervy centrálních bank po celém světě jsou v souhrnu odhadovány na částku kolem 6 biliónů dolarů. Jakékoliv procento tak bude znát. Přesouvat své peníze do jüanu budou jistě i velcí investoři. Celkem může jít o několik stovek miliard dolarů v rozmezí odhadem pěti let. Tyto kroky mohou tak paradoxně v nejbližší době přispět ke stabilizaci kurzu jüanu, respektive ke zpomalení jeho oslabování.

Nespokojené USA. 
Ne všichni jsou ale z rozhodnutí MMF nadšení, proti vstupu jüanu do koše se velmi ostře stavěly například Spojené státy. Řada analytiků dokonce mluví o měnové válce, a to zejména kvůli velké podpoře čínského exportu slabým jüanem. „Připustit, aby se jüan stal rezervní měnou, je jako pustit kunu do kurníku. Dokud Čína nepřestane uměle devalvovat svoji měnu, neměla by být součástí úvah MMF o jüanu jako o globální rezervní měně,“ uvedl podle Financial Times senátor Charles Schumer. 

Obavy Američanů jsou podle odborníků pochopitelné. Dolar je totiž v současné době silný a Spojené státy by byly zcela logicky raději, kdyby na něj byl jüan vázán fixně. V situaci, kdy čínská měna relativně oslabuje, to může znamenat daleko konkurenčnější zboží. V takové situaci by totiž do Spojených států rostl dovoz a naopak klesal samotný americký vývoz.

Čína se raduje, USA vyhlížejí tento krok a rozhodnutí MMF s obavami. Zařazení čínského jüanu do koše hlavních světových měn je velkým politickým vítězstvím pro Čínu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře