Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Umělá inteligence. Budete jako bohové...

Emil Kalabus

Robotika je bezesporu povoláním budoucnosti. Řada věcí kolem nás je už dnes založená na fázi učení se a umělá inteligence postupně proniká do všech oblastí života. To ale vědcům nestačí a chtějí, aby umělá inteligence učila nejen sama sebe, ale uměla učit i jiné, a vytvářet nové a lepší náhradníky. Bez pomoci lidí. S debatami o umělé počítačové superinteligenci se vynořuje otázka, zda může člověk stvořit dokonalejší stvoření, než je sám.

  • umela-inteligence-budete-jako-bohove

Umělá inteligence dříve či později bude mít svůj život. Zatím si nedokážeme představit, že bychom s ní v harmonii spolupracovali. Božská touha vytvořit něco dokonalejšího, než jsme my sami, je ale silnější. A my jsme nuceni tvořit. Tragédie může být v tom, že my nechceme být jako bohové, my chceme být samotnými bohy.

Umělá inteligence (UI, anglicky Artificial inteligence, AI) je obor informatiky zabývající se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování.

Rollo Carpenter, tvůrce softwaru Cleverbot, konverzačního robota, který působí a jedná tak věrohodně, že si lidé na druhé straně počítače myslí, že hovoří s člověkem věří, že bude vyvinuta technologie, která lidstvu pomůže při řešení celé řady problémů. Tvrdí ale, že schopnost vyvinout algoritmy potřebné k dosažení plně umělé inteligence bude trvat ještě několik desetiletí. A navíc bude představovat riziko.

„Nemůžeme přesně vědět, co se stane, když stroj přesáhne naši vlastní inteligenci, takže nemůžeme vědět, jestli nám bude nesmírně pomáhat, nebo nás bude ignorovat a odsune nás na vedlejší kolej, nebo možná všechno zničí,“ vysvětluje.

V roce 2015 v otevřeném dopise profesor Stephen Hawking napsal, že umělá inteligence AI může umožnit rozvoj autonomních zbraní, které by revolucionizovaly válku - a ne k lepšímu. „Autonomní zbraně jsou ideální pro úkoly, k atentátům, destabilizaci národů, podrobování populace a selektivnímu zabíjejí určité etnické skupiny. Zahájení vojenských závodů ve zbrojení AI je špatný nápad, a mělo by tomu být zabráněno zákazem autonomních útočných zbraní mimo smysluplnou lidskou kontrolu,“ uvedl tehdy.

Hawking, který je sám schopen komunikovat pouze prostřednictvím technologie, která využívá základní formu AI, pro BBC dodal: „Vývoj plné umělé inteligence by mohl znamenat konec lidské rasy.“ Zmínil také potenciální nebezpečí ASI. „Lidé, kteří jsou omezeni pomalou biologickou evolucí, nemohou konkurovat a budou nahrazeni,“ dodal.

Obecná shoda vědců je v tom, že někdy v příštích asi 30 letech budeme mít k dispozici superpočítač, který dokáže napodobit lidský mozek a vyvinout se do super-inteligence, tedy ASI.

Spisovatel Tim Urban nastiňuje budoucnost: „Většina vědců, na které jsem narazil, varuje, že ASI bude mít možnost způsobit zánik lidí. Mnozí také věří, že bude moci být využita příznivě. Schopnosti ASI by mohly být také použity, aby jednotliví lidé a náš druh jako celek, dosáhli nesmrtelnosti,“ dodává.

Podle Hawkinga je nástup umělé inteligence již takříkajíc za dveřmi. "Neexistuje žádný fyzikální zákon, který by bránil částicím, aby se organizovaly ještě lépe, než to dokáže lidský mozek.

V květnu oznámila společnost Google, že spouští projekt nazvaný AutoML. Jeho smyslem měl být vývoj umělé inteligence, která bude pomáhat s vytvářením jiných umělých inteligencí.

V polovině října Google oznámil, že uspěl. Přestože má tato společnost ty nejlepší programátory na světě, specializovaná umělá inteligence je nyní lepší než oni. Porazila je v programování: vytvořila jinou umělou inteligenci, která byla silnější a výkonnější než cokoliv, co byli schopni vyrobit lidští experti.

Tyto výsledky jsou zásadní; návrhy těchto inteligentních systémů jsou dovedností, kterou ovládá jen velmi málo lidí. Znalosti, které jsou pro to nutné, jsou značně specializované, je jich hodně a vyžadují extrémně nadané programátory. Automatizovat tento obor je tedy podobně náročné, ale pokud se to podaří, zcela to změní celý průmysl – a možná i celou společnost.

Elon Musk, který spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a spoluzaložil a v pozici CEO vede automobilku Tesla Inc., řekl studentům v rozhovoru, že v oblasti AI „vyvoláváme démona“. Při projevu na Massachusetts Institute of Technology (MIT) uvedl: „Kdybych měl hádat, co bude naše největší existenční hrozba, je to pravděpodobně umělá inteligence. Takže musíme být velmi opatrní. S umělou inteligencí přivoláváme démona. Ve všech těchto příbězích je chlap s pentagramem a svěcenou vodu a je si jistý, že může ovládat démona. Ale nemůže.“

Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/188099-do-roku-2050-muzeme-byt-vsichni-mrtvi-varuji-vedci-prinese-nam-umela-inteligence-zkazu-nebo-nesmrtelnost/

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2279656-umela-inteligence-od-google-uci-sve-potomky-programuje-jine-umele-inteligence-lepe-nez

https://archiv.ihned.cz/c1-65381970-az-jednou-budeme-jako-bohove

Video s českými titulky (cc)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře