Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

U malého českého rybníčku zatím bezpečno

Hodnocení uživatelů:  / 9
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Sleduji ten náš malý, ale klidný český rybníček. Pohádka. Občas vyskočí kapr nad hladinu a s hlasitým šplouchnutím se zase ponoří. Slunce se odráží ve vodě jako v zrcadle. Přiznám se, že nikdy jsem neviděl nic krásnějšího. Západ slunce u moře má nesporně své kouzlo, ale ten malý český rybníček je takový jaksi kouzelnější, klidnější a hlavně bezpečnější. Otázka zní: „Jak dlouho?“

Víme, že Islámský stát (IS) opouštějí ve velkém jeho zahraniční bojovníci a příznivci, protože hnutí ztrácí kontrolu nad územími v Iráku i Sýrii. Přes hranici do Turecka se v uplynulých týdnech snažily přejít desítky členů IS. Psal o tom už britský list The Guardian. Podle něj, by se radikálové, kteří zůstávají ideologii IS věrní mohli pokusit o krvavou pomstu za pád samozvaného chalífátu právě v Evropě.

Podle odborníků se charakter boje proti IS promění ve zpravodajskou válku.

  • u-maleho-ceskeho-rybnicku-zatim-bezpecno

Vojenská porážka bere IS území a zabraňuje v tom, aby přitahoval a rekrutoval zahraniční bojovníky. Ti také ztrácejí chuť zůstat u tzv. Islámského státu, a nakonec se pokusí utéct nebo vzdát. Neměla by se však podceňovat hrozba, jakou mohou představovat po návratu do svých zemí. Před několika hodinami deníky informovaly o zadržení dvou syrských islamistů v Německu. Nebyli první ani poslední.

Víme, že světovými letovisky otřásají výbuchy a charakter boje s IS se skutečně mění ve zpravodajskou válku s lidmi, kteří pod falešnou identitou pronikají do Evropy.

Německé tajné služby se bohužel zařadily po bok belgických a francouzských. Všechny měly informaci o tom, že v jejich zemích dojde k nespecifikovanému teroristickému útoku, přesto nezaujaly příslušná bezpečnostní opatření, aby ochránily nevinné lidi. Tajné služby měly informace o konkrétních osobách, které spolupracovaly s IS, přesto se takovým osobám podařilo proplout sítem kontrol a následně vyvolat děsivé masakry. Proto jdou oběti teroristických útoků v Evropě včetně těch berlínských na vrub hlavně jim.

Džihádistická scéna nejen ve Francii se v posledních měsících značně radikalizovala. Bezpečnostní orgány byly a jsou bezbranné. Na vině jsou bojovníci islámského státu ze západní Evropy, kteří se vrací ze Sýrie zpět do svých domovských zemí.

Tajná služba Švýcarska varovala, že je jen otázkou času, kdy džihádističtí teroristé zasáhnou také Švýcarsko. Podle FIS hrozí zemi nejvyšší riziko provedení teroristických útoků, které ochromily západní Evropu.

Švýcarsko se obává, že nebezpečí může přijít jak od tzv. osamělých vlků, tak od malých teroristických skupin, kterým se podařilo proniknout do Evropy.

V lednu roku 2017 informoval Daily Mail, že skupina 400 militantů Islámského státu, mezi nimiž je jeden z vůdců teroristické skupiny, přijela ze Sýrie do Evropy jako uprchlíci.

Bývalý náčelník generálního štábu a bezpečnostní expert Jiří Šedivý tvrdí, že migrační vlna nebyla zvládnutá, vše bylo podřízeno řešení humanitární krize a bezpečnostní aspekty byly potlačeny. Musíme podle něj počítat s tím, že radikální islamisté zaútočí také v Česku.

Je zřejmé, že islamistům se daří otevřít v Evropě válečnou frontu a přenést tedy svatou válku v uvozovkách z Blízkého východu do Evropy.

Organizace Islámský stát před časem zveřejnila video s názvem „Islám je otázkou cti: vzkaz lidem na Balkáně“. Region v něm označila za novou frontu džihádu, a to v Evropě. Tato hrozba roste, Albánie a obzvláště Kosovo totiž patří v poměru na počet obyvatel mezi největší „dodavatele“ bojovníků IS a dalších džihádistických uskupení v Sýrii a Iráku.

Pro mnohé bude s podivem, že radikálních islamistů přibývá v oblasti, kde se nachází druhá největší americká základna v Evropě Camp Bondsteel, která byla postavena v Kosovu hned po skončení bombardování Jugoslávie. Kdo však pozorně sledoval operace NATO ve světě, příliš zvedat obočí nebude.

U malého českého rybníčku zatím bezpečno: “Otázka zní jak dlouho?“

Facebook komentáře