Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tvrdý byznys s duchovnem

Hodnocení uživatelů:  / 26
NejhoršíNejlepší 

Jak se vyznat v zástupech guru, léčitelů, učitelů, terapeutů, koučů, lektorů, seminářů, kurzů, výcviků, terapií? Jak rozpoznat skutečnou moudrost od iluze moudrosti umně maskované sebevědomím, charismatem a hezky znějícími instatními hlubokými pravdami?

Duchovní supermarkety rostou

Světem se už spoustu let jako mor šíří všelijaká zasvěcování a ten svět se dostal také k nám.

Mějte Reiki, mějte Shamballu, Merkabu, běžte na Reconnection a podobně. Přitom stačí krátký kritický pohled na to, co tyto praktiky slibují a okamžitě je vám jasné, že jde o obyčejný podvrh a způsob, jak ze zoufalých lidí dostat peníze.

  • tvrdy-byznys-s-duchovnem

 

Jenomže každý z nás musí nést zodpovědnost za své chování a žádný zázrak v podobě zasvěcení, které vám odblokuje, propojí a pročistí kdeco, opravdu neexistuje.

Někdo někde uvedl, že čím více si necháváme za duchovní práci platit, tím více jsme ovládáni negativní stranou a tomu já osobně na 100% věřím.

Schopnosti si za peníze nekoupíte, musíte k nim dozrát.

 Není to samozřejmě žádný jasný návod, jak rozlišit pravé duchovní učitele od falešných je to prostě o tom, abychom používali stejně svou intuici jako rozum, kritické myšlení a moudré rozvažování. Sám můžu říci, že potřebujeme většinou spoustu vlastních zkušeností a často i bolestných, abychom rozpoznali, kde je v té kupě sena příslovečná jehla.

Kde jsou ti skutečně moudří?

 O těch opravdu moudrých a nebojím se říci i realizovaných v hledačském mainstreamu většinou vůbec neuslyšíte.

 Často jsou to lidé, kteří se neprezentují přes internet ani skrz barevné letáčky slibující během víkendu vskutku fantastické věci. Charakterističtí také bývají tím, že když už učí, tak to nebývá byznys. Tedy pokud nejsou přímo oficiálními psychoterapeuty, čili je to chléb náročný vezdejší.

 Stejně jako "svět konzumu" nás láká svými barevnými reklamami na věci, které z 99 % vůbec k životu nepotřebujeme, obdobně je to ve světě hledačů pravdy, pochopení, absolutna, osvícení, sebe sama, smyslu života, celistvosti, osvobození, štěstí či jak Tomu říkáme. 99 % věcí – tedy kurzů, seminářů, terapií, znalostí, zážitků k Tomu vlastně nepotřebujeme.

 Používání spirituality jakožto úžasného vehiklu pro cestu životem je tak svůdné. A navíc i vcelku módní. A proč ne. Enjoy spiritual games.

 Ale ruku na srdce. Opravdu po Tom tak toužíme? Mnohost je tak fascinující. Energie, čakry, kláštery, zen, vonné tyčinky, šamani v pralesích, Indiáni na pláních, lámové v Himalájích, vousatí swámí ve žlutých róbách na břehu Gangy ve Varánásí, mystika, alchymie, reiki, půst, aura, andělé, ženské skupiny, astrální světy, cesta do podsvětí, lucidní snění, magie, tantra, mantra, jantra, jóga, cesta za vizí, bylinky, křišťály, klystýry, urinoterapie, nirvána, samsára,  pranajáma, Šiva, Šakti, Ježíš, Kršna, Ashtar Šeran, transformace vědomí, nevědomí, nadvědomí, konopí, matka Země :-)

 Opravdu, bez ironie. Ten výčet výše neznamená podceňování uvedeného. Duchovní hry považuji za ty smysluplnější v té naší velké hře. V našem životě.

 Tak jako když člověk vystuduje a je učitel, chirurg, inženýr nebo novinář, ale v zásadě je nedospělý, stále rozčilený a niterně nejistý, když se vydá na cestu duchovnosti, a najde sám sebe, pak může být učitelem, chirurgem, inženýrem, novinářem, a vždy bude špičkovým odborníkem i člověkem. Jinými slovy, duchovně realizovaný člověk (muž) si je niterně jistý, zvládá emoce, kašle na předešlé pochyby, a vyzařuje svou pro ženy neodolatelnou jistotu jaksi bokem, levou rukou. Ano, duchovnost je eso, a osvícení je žolík. Jinými slovy, kdo směřuje k duchovnosti a praktikuje známé, ověřené i moderní metody a postupy (odříkání, tréninku pozornosti, soucitu, kontroly emocí atd.), natrénuje mozek a tělo ke stále lepším výkonům (tak jako skokan do výšky vylepší své výkony stále lepší technikou odrazu a skoku).

Zpoplatněná duchovnost

 Přestaňte nám věšet bulíky na nos, vážení podnikavci všeho mediálního a internetového a seminářového druhu: zpoplatněná duchovnost není duchovnost, ale běžný ezošrot a kšeft jako každý jiný.

 Vymknuta z kloubů příčetnosti a zdravého rozumu, doba popletla pojmy a zmanipulovala nejen většinu žen, ale i nadšence na poli zájmu o duchovnost (a po prvních letech po sametu, kdy to bylo nutné, jsou dnes všechny ty esoterické a jiné festivaly, jakož i semináře typu Bohyně sexu za víkend, jen příležitostí jedněch nekřesťansky vydělat na jiných). S námitkou „je o to zájem“ tak podnikavci, zpoplatňující co sami nevymysleli, spolehlivě vylévají s vaničkou případného řešení všeobecných i individuálních zdravotních a psychických potíží i dítě možné transformace společnosti. Škoda je značná: oškubaní a podvedení zájemci (kteří brzy zjistí, že zaplatili za vzletné řeči a prázdný obal) už nikdy nepřijdou ani na tu kterou podvodnou bohyni či mastičkáře (který přijel v Mercedesu, prý by mu jinak nevěřili jeho odbornost), ani na přednášku či seminář těch poctivých, kteří dvacet a více let studovali a investovali do sebe a svých znalostí a dovedností.

Zaplať a já tě očistím

Pokud naletíte na různé a drahé „urychlovací“ kurzy na rychlou očistu sama sebe, odblokování, energetické vyčištění atd., věřte, že můžete dopadnout podobně jak popisuje bratr jedné mladé adeptky na zasvěcení, která dala větší obnos za jeden nejmenovaný kurz zasvěcení:

„Sestra k té paní chodila asi půl roku a pak přišla s tím, po jednom rituálu , že má v noci strach, pak se to dostalo do té fáze, že slyšela chodit někoho po pokoji, samozřejmě to bylo intenzivní - na prášky... Díky Bohu se z toho dostala, už tam nechodí. Když napsala dotyčné paní (vedoucí kurzu) dopis, kde popsala své problémy, bylo jí odpovězeno slečnou, která vyřizuje korespondenci, že má přijmout sama sebe, tečka. Její kamarádka, která tam chodila rok, to štěstí neměla. Zrovna jsme se bavili o tom, že je na tom špatně, mluví roztřeseným hlasem, stále opakuje, já hořím musím to sama překonat...Za chvíli zvoní telefon a sestra pak řekla, že kamarádku odvezli rodiče na psychiatrii...Tak jenom doufáme, že se z toho dostane..Nechci říkat, že všechny semináře jsou špatné a člověk se nemá kam rozvíjet, jen, že když se to stane, tak málokdo pomůže...paní pořádající kurzy je vyzvedávána skoro do nebe, ale když se objeví opravdu vážný problém, tak ho není schopná řešit...“

 Nemá prostě odbornost ani certifikát na takové věci.

Varování

 Jan Rostlinka, který pobýval v amazónii varuje:

„Mezi šamany, alternativními léčiteli a duchovními vůdci a učiteli jsem si všiml mnoha

podvodníků, snad více než v jiných profesích.

Nechat se duchovně vést či léčit totiž vyžaduje, aby člověk vložil (nejlépe naprostou) důvěru v tu kterou osobu. Víra je mocným pomocníkem a bez ní se lze jen těžko vyléčit. To se dá lehce zneužít.

Žijeme v době, kdy k nám přichází mnoho učitelů z jiných zemí, nebo se rodí v naší zemi.

Nebojme se mluvit o tomto tématu a o lidech, kteří činí jiným zle stejně tak jako o těch, kteří dělají dobrou práci.“

Náboženský život spjatý se zavedenými, staletími potvrzenými náboženskými organizacemi je nahrazován čímsi, co bychom mohli nazvat novou nebo alternativní spiritualitou. Různá hnutí, alternativní spolky a neziskové organizace nám za nemalé peníze nabízejí rychlé cesty k osvícení, prostřednictvím zasvěcovacích rituálů o kterých jsme ještě nikdy neslyšeli, ale které mají moc nám vše zprostředkovat.

Někomu tento „svět“ připomíná panoptikum. Ambice nových hledačů a učitelů připadají některým z nás nebezpečné a mnohdy opravdu jsou.

 Pokud chcete být, lepším, moudrým a harmonickým člověkem, budete muset na sobě pracovat především vy samy. V oblasti duchovna se dá věřit jedné jediné věci.

Rychlá cesta za balík bankovek k osvícení a osobní transformaci rozhodně nevede.

Dopracovat se ke skutečné životní moudrosti je cesta pomalá. Nelze si ji předplatit.

A pokud by se někdo zajímal, co je tedy skutečně třeba, když to skutečně myslíme vážně, co tedy vlastně stačí? S inspirací v zenovém příběhu je možné říct, že stačí tyto dvě věci: plná pozornost a soucit.

Zdroj: http://psychologie.cz/duchovni-supermarket/

http://blog.baraka.cz/2011/01/zpoplatnena-duchovnost/

Facebook komentáře