Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Stres a duševní rovnováha. Vánoce nejsou závody.

Hodnocení uživatelů:  / 15
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Vánoce jsou pro většinu lidí nejpůsobivějšími svátky právě kvůli silným rodinným tradicím a vazbám. Tradice a společné rituály jsou právě tím, co nás ukotvuje v rodinně, dodává nám pocit zázemí a je nesmírně důležité pro naši psychiku.

Stres, nebo také přetížení organismu, pocítíme ve chvílích, kdy jsme pod velkým tlakem a máme pocit, že to již přestáváme zvládat.

Všichni to známe. Máme toho moc v práci. Doma nestíháme. Problémy nám začínají přerůstat přes hlavu a vysvobození je v nedohlednu. Nemůžeme pak pořádně spát, bolí nás hlava, jsme vyčerpaní a podráždění. Toto jsou pouze některé z možných projevů stresu, pravděpodobně jsme již zažili i další nepříjemnosti spojené se stresem. Třeba úzkost, jiní depresi...

  • stres-a-dusevni-rovnovaha-vanoce-nejsou-zavody

 

Stres není nic, za co bychom se měli stydět. V dnešní hektické době je téměř nemožné žít bez jakýchkoliv stresů. Na druhou stranu, jako lidé nejsme přizpůsobeni pro dlouhá období stresu. Proto je důležité stres včas řešit a nenechat ho ničit náš život.

Psychologové navíc upozorňují na skutečnost, že Vánoce jsou pro mnoho lidí jakýmsi přelomovým obdobím, během kterého bilancují uplynulý rok a porovnávají svá očekávání se skutečností. Pokud nejsou očekávání naplněna, dochází tak k dalšímu prohloubení stresu.

Stres je obranný mechanismus, který nám pomáhá čelit akutnímu nebezpečí a přizpůsobit se životu v obtížném prostředí. V minulosti byl užitečný například v případě napadení dravým zvířetem, kdy člověka dohnal k výjimečným výkonům a zachránil mu život.

Dnes už sice většina z nás nemusí čelit divokým šelmám, přesto se každý den musíme poprat s obtížnými úkoly a vyrovnat se s neustálými změnami.

Málo kdo z nás ví, že stres dělíme na hodný a zlý.

Ten pozitivní v podobě tzv. eustresu nám pomáhá "nakopnout" a se zvýšeným úsilím i výkonností zvládnout více práce, nebo náročnější úkoly než jindy. Ženy to velmi dobře znají. Zvládnou před Vánocemi kromě běžných úkolů uklidit, upéct cukroví, vybrat dárky a svátečně vyzdobit byt. A ještě je to vlastně těší, protože ruch a shon k Vánocům vlastně patří.

Kromě toho existuje i negativní stres, tzv. distres, který nemá pozitivní působení a vlastně nás jen ničí. Podepisuje se nejen na psychice, ale i na tělesné schránce. Mnozí odborníci tvrdí, že je pravou příčinou všech vážných onemocnění.

Ale už jen samotný vliv na duši je důvodem, proč se jeho působení snažit co nejvíce omezit.

Abychom se ve vánočním období mohli cítit bezpečně, naučme se říkat „ne". Nepřibírejme si další úkoly, i když jsme si je naplánovali. Ten další druh cukroví mít nemusíme a řítit se autobusem pro další kupu dárků taky ne - to, co jsme nakoupili doteď, už úplně stačí. Pokud nám není dobře, jsme fyzicky nebo psychicky unaveni, jednoduše a upřímně odmítněme.

Totéž platí i o pozvání. Ne vždy je samota tak špatná, jak se zdá. Každý z naší rodiny i známých by měl pochopit, že naše zdraví a psychická pohoda jsou přednější. To co platí v těchto svátečních dnech by mělo platit neustále. Nepřepínejme se, nestresujme se.

Pro mnohé jsou Vánoce a Nový rok přelomovým obdobím – něco starého končí, něco nového začíná. Proto máme často tendenci bilancovat, vzpomínat, přepočítávat a nakonec toužíme všechno vyřešit a tzv. vylepšit. Porovnáváme svoje představy se skutečností a snažíme se, aby skutečnost co nejvíce odpovídala našim snům. Jenže život není pohádka ani sen, a tak často býváme zklamáni, protože naše představy skutečnosti neodpovídají v mnoha případech ani z poloviny. Buďme tedy více realističtí a neklaďme si na svá bedra víc, než jsme schopni unést.

Není potřeba utratit všechny úspory za dárky, nebo si na ně dokonce půjčovat, není nutné mít neustále plnou lednici jídla, ani 20 druhů cukroví. Vánoce nejsou závody.

Vánoční čas by měl být obdobím klidu a pohody. A do nového roku si neklaďme přehnaně vysoké cíle, protože jejich nesplnění vede ke stresu.

Přeji všem pokojné svátky, duševní rovnováhu a mír v srdcích.

Facebook komentáře