Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sankcemi jsme Rusku pomohli. Rusko získá statut největšího vývozce pšenice!

Emil Kalabus

Chtěli jsme zničit Rusko sankcemi. A takto to dopadlo... Amerika ztratila vedoucí postavení na trhu pšenice a ve vývozu obilí může klesnout až na třetí místo po tom, co ji předstihlo Rusko a Kanada.

Když jsem v březnu roku 2014, v článku - Připoutejte se, držte si peněženky! Jízda z kopce začíná, popisoval nesmyslnost protiruských sankcí, netušil jsem jak brzy některé mé výroky dojdou naplnění. Tehdy jsem psal, že ekonomické sankce poškozují obě strany. Stranu, která je uvaluje, možná dokonce ještě více než stranu, která jim čelí.

V srpnu 2014 jsem do svého blogu napsal, že sankce vytvoří z Ruska skutečnou velmoc. Dnes se tento předpoklad vyplňuje. Premiér Dmitrij Medvěděv, byl už v roce 2014 přesvědčen, že embargo pomůže rozvoji domácího zemědělství. „Zaostáváme jen v produkci některých druhů masa a mléka. Naši farmáři jsou připraveni to dohnat, zvláště když jim pomůžeme,“ řekl tehdy Medvěděv. Musím napsat, že nikdo z představitelů Západních zemí jeho řeči nebral vážně. Dnes se ukazuje, že měl pravdu. Naše sankce ruské výrobce opravdu k životu vrátily.

  • sankcemi-jsme-rusku-pomohli-rusko-ziska-statut-nejvetsiho-vyvozce-psenice

 

Podle agentury Bloomberg si Rusko navrátilo vedoucí postavení ve vývozu obilí na světové trhy. V zemi je vidět „farmářská renesance" a na prvním místě zemědělského boomu se nachází pšenice, píše agentura. Ruští dodavatelé dnes, využívající situace na devizovém trhu a snižujícími se cenami na dopravu, jsou schopni podlomit postavení většiny konkurentů. Jak poznamenávají autoři, pokles národní měny umožnil, aby se ruský export stal konkurenceschopnějším a ruské zemědělství zažívá příznačný vzestup.

Po rozpadu SSSR se dostalo zemědělství v Rusku do úpadku, investoři nechtěli vkládat peníze do agrárního sektoru a dávali přednost surovinovému odvětví. Od roku 1992 přišlo Rusko přibližně o 35 milionů hektarů orné půdy, což se téměř rovná území celého Německa. V roce 2014 se situace změnila. Rusko může zaujmout prvenství na světovém trhu pšenice. V poslední době stoupl v ruské ekonomice navzdory světovému trendu podíl zemědělství. Loni vydělalo Rusko na agrárním exportu poprvé víc než na prodeji zbraní. Jednou z příčin tohoto boomu bylo embargo na dodávky potravin z Evropy. Zároveň patří nejvyšší ukazatelé oblastem agrárního sektoru, jež se dávno dostaly na světové trhy. Úroda obilnin roste například od roku 2010 a v roce 2015 sklidilo Rusko víc pšenice než USA. Letos má rekordní úrodu: nejmíň 110 milionů tun. Hybnou sílou jsou zatím velké zemědělské holdingy. Ruské zboží činí konkurenceschopnějším také nízký kurs rublu, který přispívá k velké poptávce po obilninách a po drůbeži.

Rusko může letos vystoupit na první místo ve světě co do objemů vývozu pšenice. Napsal to časopis The Wall Street Journal s odvoláním na údaje ministerstva zemědělství USA. Podle jeho prognóz bude na trh dáno 23,5 milionu tun obilí, což je o 3 % více než v roce 2015.

Odborníci spojují takovou variantu vývoje událostí s růstem kurzu dolaru, kvůli čemuž se stalo nevýhodné kupovat americkou pšenici. Zároveň snížení kurzu ruble napomáhá exportu pšenice do řady států, s některými z těchto zemí byly obnoveny smlouvy o dodávkách, a s jinými byly smlouvy uzavřeny poprvé, podotýká vydání.

Podle amerického magazínu Forbes se Rusové překvapivě dobře dokázali přenést přes západní sankce.

Dá se napsat, že sankcemi jsme Rusku pomohli.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře