Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruské přezbrojování sleduje svět s otevřenou pusou

Ruské ozbrojené síly prožívají v tomto desetiletí nejrozsáhlejší modernizaci a přezbrojování. „Jako medvěd, který se probudil ze zimního spánku, překonávají pozemní vojska desetiletí zapomnění s programem přezbrojování zaměřeným na to, aby byla armáda znovu nejsilnější v Eurasii“, píše americký časopis National Interest.

 

Už 9. května bude možné zhodnotit některé plody tohoto programu, takové jako tank T-14 Armata a bojový vůz pěchoty Kurganěc. Byly už k vidění během první zkoušky přehlídky vítězství.

National interest poukazuje, že Armata nahrazuje tanky T-72, T-80 a T-90.

První reálná inovace v ruských ozbrojených silách od rozpadu SSSR umožňuje hovořit o tom, že se ruská armáda svým vybavením dere vpřed, píše německý list Stern.

  • ruske-prezbrojovani-sleduje-svet-s-otevrenou-pusou

 

Supermoderní tank Armata

Oficiální debut tanku T-14 Armata, jak se očekává, proběhne na Přehlídce Vítězství v Moskvě. Avšak, jeho jednotlivá vyobrazení, počítačové animace, a poté i krátké video natočené automobilistou v okolí Nižního Tagilu, se už dostaly na Internet. Upozorňuje na sebe to, že na všech vyobrazeních je věž nového tanku zakrytá.

„Zcela nový bojový tank je vzácnost ve většině armád světa. Tank Leopard 2 byl vyvinut před více, než 35 lety a americký M1 Abrams je starý přibližně stejně. Existující modely západních obrněnců mají řadu vylepšení, avšak základní konstrukce zůstává stejná“, poznamenává Stern.

Armata je první velké zavedení inovací v ruském vojensko-průmyslovém komplexu po rozpadu SSSR. Hlavní předností T-14 je plochá věž bez posádky vybavená 125 mm hladkým kanónem, který svými charakteristikami předstihuje nejlepší tankový kanón na světě, který je osazen na německém tanku Leopard 2. S největší pravděpodobností, konstrukce kanónu umožňuje, aby se, společně s věží, otáčel do všech směrů, předpokládá list.

Největší principiální rozdíl nového tanku spočívá v tom, že ani jeden z členů posádky nebude ve věži, a současně se tak vojáci  nebudou vystavovat zvýšenému nebezpečí. Podle různých informací se dva, nebo tři členové posádky budou nacházet ve speciální chráněné kapsli v přední části stroje. Posádka tak bude chráněna lépe, než v jakémkoliv jiném stroji na světě, píše Stern.

Pancíř tanku tvoří ocel, keramika a různé druhu slitiny. Přičemž ocel nové značky 44S-sv-Š má zvýšit odolnost tanku o 15% oproti původním druhům oceli. Dále má posádku tanku údajně bránit také nové reaktivní pancéřování zvané Afganit, které má zachytit protitankové střely již v 15-20 metrech od stroje a to do rychlosti 1700 metru za vteřinu. Již nyní se také prý podle Zvezdy plánuje modernizace tanku, kdy se na něm má objevit systém Zaslon, schopný zachytit střely s rychlosti až 3 000 metrů za sekundu.

Předpokládá se také moderní elektronické vybavení tanku, inspirované vybavením německého tanku Leopard 2A6. Armata má být jedinečná svým radiolokačním zařízením, převzatým od ruské stíhačky 5. pokolení T-50. Kanon 2A82 má 125 milimetrů a jeho vlastnosti údajně překonávají bojové charakteristiky německého 120 milimetrového kanonu z nejnovější modifikace Leopardu.

Cena

Výše uvedeným parametrům také odpovídá cena jeho vývoje. Vladimír Putin nedávno uvedl číslo 64 miliard rublů, což v době jeho vývoje v přepočtu činilo zhruba 30 miliard korun. Zvezda spekuluje o tom, že cena jednoho stroje dnes činí okolo 400 milionů rublů, což je více, než stojí výše zmíněná ruská stíhačka pátého pokolení Suchoj PAK FA T-50. I přes tuto cenu ruské ministerstvo obrany již dnes plánuje pořídit do roku 2020 dva tisíce tři sta těchto strojů. V kontextu stavby nové a extrémně veliké letadlové lodě a celkové modernizace veškeré výzbroje se tak zdá, že Rusko zvolilo za svou absolutní prioritu obnovení vojenské rovnováhy se zeměmi NATO a to nejenom v oblasti jaderných zbraní, ale i v kvalitě zbraní konvenčních.

Řízení tanku bude probíhat ve zcela distančním režimu. K tomu bude na jeho korbě umístěno několik videokamer o vysokém rozlišení. „Armata využívá klasické úspěchy ruské tankové školy“ – tank je velmi obratný a rychlý, zdůrazňuje vydání.

Podle údajů Sternu je Uralvagonzavod schopen vyrábět přibližně 500 takových tanků ročně.

Die Welt: Německo nemá proti ruským tankům šanci

Nejlepší německý tank Leopard 2 není vybaven protitankovou municí, která by byla efektivní proti ruským tankům, píše v článku pro list Die Welt bývalý šéf departamentu plánování německého ministerstva obrany Hans Rühle.

Tank Armata není jediným zlepšením v plánovaném přezbrojování.

Nehlučné ponorky

Rusko realizuje ambiciózní plán výroby ponorek v rámci rozsáhlejší modernizace ve vojenské sféře, píše americký časopis The National Interest.

Ruská média už označila ponorky třídy Varšavjanka za „nejméně hlučné na světě", a NATO jim dalo název Černá díra.

Čtvrtá diesel-elektrická ponorka projektu 636.3 Varšavjanka pod názvem Krasnodar byla spuštěna na vodu V Admiraltějských loděnicích v Petrohradě. Podle plánu hlavního velení ruského vojenského námořnictva má být do roku 2016 postaveno a předáno loďstvu šest ponorek projektu 636 Varšavjanka. Všechny se stanou součástí ponorných sil Černomořské flotily.

Ponorky jsou vyzbrojeny 18 torpédy a 8 raketami třídy „země-vzduch". Torpéda odpaluje 6 torpédových přístrojů ráže 533mm, která se automaticky nabíjejí každých 15 vteřin. Ponorka je téměř nehlučná a nezjistitelná.

Nejproslulejší mezi ponorkami je zřejmě atomová ponorka Borej. Ponorka tohoto typu je vybavena 16 balistickými raketami Bulava s maximálním doletem přesahujícím 9 tisíc kilometrů.

Projekt Borej

Projekt Borej, raketová ponorka strategického určení. Vojenský závod postaví do roku 2020 pro armádu 8 těchto ponorek. Jedna z nich, Jurij Dolgorukij, je už hotová. Zde se zkoušejí rakety Bulava. Jaderný reaktor nové generace umožňuje sestup ponorky do hloubky 480 metrů. Ponorka je schopna nezávislé plavby po dobu tří měsíců. Má pětkrát nižší hlučnost než ponorky starší výroby. Je prakticky nehlučná.

Rakety Bulava

Bulava je nejnovější balistická raketa pro ponorky Borej. 1. července 2011 byla dána do sériové výroby. Jejích 10 jaderných bloků mění trajektorii podle potřeby. Raketa překonává jakýkoliv systém PRO, včetně kosmického. Z ruských vod vzdálených 8 tisíc km doletí do kteréhokoliv bodu na území USA nebo Číny.

Nejde jen o tanky, ponorky a další zbraně. Jsou tu i stíhačky.

Stíhačky

Ruská stíhačka páté generace T-50 je levnější, lehčí a rychlejší. Je to jedinečný konkurent amerického F-22 Raptor na světových trzích. Je o 30% levnější a o 2 tuny lehčí a jedenapůlkrát rychlejší. Bez tankování uletí 4300 km. Naproti tomu F-22 musí tankovat po 2500 km. T-50 vzlétne prakticky z místa, na rozjezd mu stačí 350 m.

Ruská stíhačka Su-35S porazila při kybernetických zkouškách před očima amerických generálů svůj americký analog F-35. Nejvyšší rychlost Su-35 je jedenapůlkrát vyšší než F-35: 2500 km/h oproti 1700 km/h. F-35 dolétne na jeden vzlet 2200 km, kdežto Su-35 3600 km. Poté je nutno dotankovávat. Su-35 za jeden vzlet sestřelí 12 nepřátelských letadel, na 5 vzletů vypustí 60 raket.

Frontový bombardér Su-34. V roce 2008 mělo Rusko pouhý jeden tento letoun. Je to hrdina vojenského konfliktu s Gruzií v srpnu 2008 na území Jižní Osetie. Tehdy Juščenko prodal levně Saakašvilimu protivzdušný raketový komplex Buk-M1 a silný radar 36D6. Radar identifikoval ruská letadla a Buk po nich pálil. První sériový Su-34 Buku poškodil paměť, v třetím dnu války zničil radar 36D6 a vyřadil veškerou gruzínskou PRO.

Modernizace raketového systému

Efektivní odpovědí na přiblížení americké PRO k hranicím Ruska bude nejnovější protiletadlový raketový systém S-500. Ruští vojenští příslušníci počítají s tím, že vojska dostanou nejméně pět kompletů S-500 v rámci státního zbrojního programu do r. 2020.

Svými bojovými možnostmi bude tento systém značně vynikat nad nynějším systémem S-400 Triumf a jeho zahraničním analogem – americkým THAAD. Podle informace z veřejných zdrojů bude mít o 200 kilometrů větší dálku zjištění cíle, než má S-400, tedy asi 800 kilometrů. Jak oznámil vrchní velitel ruského vojenského letectva Viktor Bondarev, bude moci řešit úkoly pro likvidaci operativně taktických raket, a také cílů v bližším kosmickém prostoru. Experti vyslovují různé předpoklady o tom, jaké technické charakteristiky bude mít tento supervýkonný a záhadný systém. Všichni jsou ale přesvědčeni, že S-500 značně posílí moc ruské protivzdušné a kosmické obrany. Nejnovější protiletadlový raketový systém umožní řešit úkoly jak protiraketové, tak i protiletadlové obrany, tedy v rámci jednoho systému se řešení těchto dvou úkolů spojuje.

V poslední době se mezi experty hodně diskutuje o vytvoření nových druhů zbraní – hyperzvukových a kinetických. Je známo, že určité práce provádějí v tomto směru Američané. Mnozí experti jsou toho názoru, že realizace vojenského programu vytvoření nových druhů kosmických zbraní je už v USA v plném proudu. V tomto kontextu je důležité vědět, jestli bude moci S-500 bojovat s novými druhy zbraní. Ano, bude, a to velmi účinně, soudí vojenský expert Michail Chodarenok:

- S-500 Triumfátor-M může mj. zasahovat hyperzvukové křižující rakety, jejichž cestovní rychlost činí 5500 a více kilometrů za hodinu. Tento úkol předcházející generace protiletadlových raketových systému nemohly řešit, nový systém to ale poprvé umožní.

Přitom je zvláště důležité, aby projektanti systému maximálně vyloučili zásah člověka-operátora ve všech etapách zjištění, přípravných operací a navedení. Předpokládá to velmi vysokou úroveň automatizace v rámci daného systému.

Nejnovější S-500, které představují systémy páté generace, umožní Rusku efektivně odpovídat na hrozby vzdušného a kosmického útoku eventuálního nepřítele. Podle názoru expertů, právě sytém S-500 může sehrát velmi závažnou roli v ochraně strategických jaderných sil země před náhlým útokem balistických a křižujících raket nepřítele.

V konstrukční kanceláři Almaz, kde se systém projektuje, oznámili, že se systém S-500 začne dodávat ruské armádě v letech 2017 nebo 2018.

Důsledky

Co z toho všeho plyne? Z toho plyne jeden jediný možný závěr, a to ten, že jen naprostý šílenec by chtěl válčit s Ruskem.

Navíc jak píše NYT - Rusko-čínská cvičení vojenského námořnictva, která se mají konat v polovině května ve Středomoří a budou to první podobná cvičení v dějinách dvoustranných vztahů obou zemí označují čínští a američtí analytici za politický signál pro USA a Evropu.

Tento signál naznačuje, že kontinentální mocnosti se sjednocují tváří v tvář mořským mocnostem, aby se navzájem podporovaly při obraně svých zájmů, píše americký list.

Z tohoto pohledu je možné, že na základě těchto nových faktů vzniká ve světě rovnováha sil, která může paradoxně udržet světový mír. V opačném případě nastane apokalypsa.

Takto by měl vypadat nový ruský tank:

Russia's T-14 Armata Main Battle Tank Full Concept [1080p]

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PsAePLKmBfY

Zdroj: http://www.securitymagazin.cz/technologie/revoluce-mezi-ruskymi-tanky-armata-prevalcuje-vsechny-1404043917.html

http://cz.sputniknews.com/svet/20150501/339695.html#ixzz3Z0uBxx7H

http://cz.sputniknews.com/svet/20150401/195167.html#ixzz3Z0xvTlsq

http://cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/2014_01_27/System-S-500-ucinna-zbran-proti-krizujicim-raketam/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře