Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nemáte nervy na Windows? Čím nahradit pomalý a zavirovaný program?

Emil Kalabus

Žádné viry, žádný spyware, žádný Trojan, který dokáže zašifrovat data v počítači a za jejich zpřístupnění požaduje výkupné…

Dokupujete neustále předražené doplňky pro Windows, kde ani sofistikované ochranné programy nefungují, jak je proklamováno? Počítač je pomalý, plný virů, adwarů, spytwarů, rootkitů atd.? Jste nuceni svůj operační systém stále přeinstalovávat? Vykradli Vám data, přišli jste o peníze? Pak právě Vám je určena některá z linuxových distribucí, které bývají zdarma.

  • nemate-nervy-na-windows-cim-nahradit-pomaly-a-zavirovany-program

Statistiky hovoří jasně. Operační systém Windows je v různých verzích instalován na 89,96 % počítačů, na dalších 8,16 % je Mac OS od společnosti Apple. Zbylá procenta, často schovaná pod položku "jiné", představují různé distribuce operačního systému Linux.

Není proto divu, že se většina vývojářů a programátorů věnuje operačnímu systému od Microsoftu, zatímco další skvělé systémy zůstávají ve stínu dalo by se říci v utajení. Přitom nejsou o nic horší než Windows. Naopak v některých parametrech je předstihují.

Někteří příznivci Linuxu pod většinou článků o Windows rozjíždí "flame war" na oblíbená témata: Wokna jsou předražený šmejd, Linux je nejlepší a redaktoři Technetu jsou Microsoftem zkorumpovaní padouši.

Doma jedu přes 10 let na Linuxu a to nejsem žádný počítačový mág. Instalaci systému i poinstalační doplnění jsem zvládl bez cizí pomoci a to se pokládám za technického analfabeta. Tedy typ člověka, který neví kde je brzdová hadička u auta a řidičák si nedělá proto, aby si nepletl brzdový a plynový pedál. O spojce raději nemluvím.

Ale k věci. Dnes jsem byl velmi překvapen četbou článku o tom, že Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux, což je specifická modifikace Linuxu.

Tvůrcem Astry je moskevská firma RusBITex. Jejím produktem se již před lety stal operační systém využívaný vojenskými automatizovanými řídicími systémy. Nyní bude rozšířená verze Astry, doplněná o balík kancelářských aplikací, nainstalována do všech počítačů ministerstva obrany a poté i do mobilních zařízení. Tvůrci systému zdůrazňují, že jeho rozhodující specifickou vlastností je zcela mimořádný systém ochrany dat. Pro operační systém vytvořili i uživatelsky příjemné grafické rozhraní. Systém je kompatibilní se všemi moderními ruskými procesory, jako jsou Elbrus, Bajkal-T1 a KOMDIV.

Astra je součástí programového vybavení i nejmodernějších druhů zbraní. Například činnost těžkých obrněných vozidel Armata bude řízena právě systémem Astra Linux.

Pojďme se podívat na Linux blíže. Jádro Linuxu vytvořil Linus Benedict Torvarlds finský programátor.


Rozšířená a nejčastěji používaná definice tvrdí, že Linux je volně dostupný operační systém s velkým množstvím aplikací. Říká se o něm, že je spolehlivý, bezpečný a je zadarmo. Linuxových distribucí existuje více, dokonce mnoho. V současné době je jich několik set. Z těch hlavních jmenujme například Debian, z nějž Ubuntu vychází, Mandriva, Linux, openSUSE nebo Fedora.

Jednou z nejrozšířenějších verzí (či spíše variant) je Ubuntu verze. I tato verze má svou minimalistickou variantu jmenuje se Xubuntu a je vhodná do slabších a starších počítačů. Linuxovou verzi Ubuntu používám léta. Podívejme se na ni z blízka. Ubuntu je vlastně linuxová distribuce – obsahuje nejen Linux (jádro), ale i další nástroje a aplikace, které jsou určeny nám uživatelům. Ubuntu je linuxová distribuce pro pracovní stanice, serveryosobní počítače notebooky, založená na Debian GNU/Linux. Je sponzorována společností Canonical Ltd (vlastněnou Markem Shuttleworthem) a název distribuce je odvozen ze zuluského pojmu Ubuntu znamenajícího přibližně „lidskost ostatním“. Na rozdíl od Debianu jsou pravidelně zveřejňoványnové verze každých 6 měsíců s podporou na dalších 9 měsíců (verze LTS mají podporu delší – 5 let); tímto způsobem se Ubuntu snaží poskytnout aktualizovaný a stabilní operační systém pro běžného uživatele s použitím svobodného softwaruZa Linux můžete něco platit, ale nemusíte, záleží jen na Vás. Můžete vzít DVD s Linuxem vypálit je kamarádovi a bude to legální.

Mnoho lidí už nemá nervy na Windows a tak přestoupí radši k systému méně náročnému a virům odolnému. Po testování a zkouškách různých distribucí jsem definitivně zakotvil na distribuci Ubuntu, která je opravdu velmi dobře vyladěná, a která pracuje v grafickém prostředí Gnome. (mimochodem, tomu co dokáže toto grafické prostředí, mohou XPéčka, nebo Visty jen tiše závidět).

>Nesmíte se na Linux dívat očima uživatele Windows! Je to prostě jiný systém, a mohu říci, že podstatně lepší! Je stabilnější, bezpečnější, nepodléhá virům a útokům zvenčí, je plně přizpůsobitelný. Jen je třeba se prostě naučit s ním pracovat a pochopit ho. Nezapomeňte, že i s Windows jste se jednou museli naučit zacházet, a já si moc dobře pamatuji, jak trnitá a dlouhá ta cesta byla. S čistým svědomím mohu říci, že Linux jsem zvládl za podstatně kratší dobu.

Průvodce instalací linuxu ubuntu - video

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře