Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klesající úroveň českého vzdělávání

Emil Kalabus

Lidé jsou podle CVVM s kvalitou českého školství celkem spokojeni. Mezinárodní výzkumy však úroveň českého vzdělání příliš růžově nevidí…

Expert ODS na školství Václav Klaus mladší založil pod názvem Centrum pro občanské svobody think-tank, který se bude vedle hájení svobod věnovat i otázkám daní, státního rozpočtu či reformy školství. Centrum zahájilo svou činnost 20. 1. 2017 a nyní vydává své první plody.

Se zájmem jsem si prostudoval tiskovou zprávu Centra pro občanské svobody, které zveřejnilo zprávu ohledně vývoje našeho školství.

Zpráva nese název: Tragický vývoj vzdělanosti českých deváťáků. Jsem přesvědčen, že zpráva zaujme mnohé čtenáře nejen CFP.

  • klesajici-uroven-ceskeho-vzdelavani

Podle zprávy tradiční komparativní výhoda České republiky (vysoká plošná vzdělanost mladých lidí) rychle bere za své. V úrovni čtenářské gramotnosti již jsme pod průměrem zemí OECD. V matematice a přírodních vědách sledujeme volný pád.

Nejedná se přitom o podfinancování systému. Výdaje českých daňových poplatníků na školský systém naopak rostou. Pokud přepočteme výdaje na jednoho žáka, nárůst je ještě markantnější.

Příčinou je tedy nekoncepčnost, ztráta základních vzdělávacích hodnot, potlačování matematiky/přírodních věd a rozličné ideologické projekty odvádějící školství od základního poslání – vzdělávat. Koneckonců strmý sestup přímo navazuje na „revoluční změnu vzdělávání ministryně Buzkové" a tzv. Rámcové vzdělávací plány.

Není důvod předpokládat, že se trend poklesu vzdělanosti českých žáků v matematice a přírodních vědách obrátí. Současná politika ministryně Valachové tento problém vůbec neřeší, naopak dělá aktivní kroky k potlačení výuky jakožto hlavního cíle vzdělávací soustavy. Lze proto očekávat prudší pokles výsledků českých žáků v dalším měření v roce 2018.

Vyzýváme českou společnost, školy, školské asociace, politické strany, média a v neposlední řadě daňové poplatníky k diskusi: Co má umět průměrný český deváťák; Jak toho dosáhnout; Jak zastavit velmi negativní trend; Jak je v tomto duchu dobře/špatně alokováno 140 miliard plátců daní (56.000,- Kč odvádí na školství průměrná česká rodina).

Centrum pro občanské svobody se bude těmto otázkám věnovat.

Zdroj: http://obcanskesvobody.cz/temata/tiskova-zprava-tragicky-vyvoj-vzdelanosti-ceskych-devataku.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře