Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak zmařit Trumpovu ruskou politiku!

Emil Kalabus

Vláda zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa potřebuje lidi, kteří věří v potenciál rusko-amerických vztahů a sdílejí názor na nutnost obnovení dialogu s Moskvou. Tak se vyjádřil Trumpův poradce během volební kampaně Carter Page. Page tvrdí, že ve skutečnosti jsou lidi, jež nechápou a nevěří v potenciál rusko-amerických vztahů, odsouzeni ke krachu. Je to opravdu tak? Jaký je záměr těchto lidí?

Jedna věc je jistá. Trump to určitě s připravovanými námluvami mezi velmocemi nebude mít jednoduché. V USA existují kruhy mezi poslanci demokratů i republikánů, které se obávají, že Trump je opravdu schopen změnit vztahy s Ruskem k lepšímu.

Nemálo lidí ve Washingtonu prý sází na to, že kombinací nátlaku na budoucí vládu a jejího přesvědčování se podaří zastavit restart vztahů s Ruskem dříve než začne.

  • jak-zmarit-trumpovu-ruskou-politiku

 

Tuto bitvu nedávno odstartoval předseda senátního branného výboru John McCain, který Trumpův návrh na spolupráci s Ruskem při urovnání syrské krize označil za nepřijatelný. McCain spolu s dalším republikánským senátorem Lindseym Grahamem vypracoval detailní plán, jak Trumpovu ruskou politiku zmařit.

Vzpomeňme, že Donald Trump v předvolební kampani ostře McCaina kritizoval. A je to právě McCain, který si nedovede ani ve snu představit, že by mohl Putin přijet do Bílého domu k několikahodinovému jednání. Stejně tak se ježí chlupy na těle demokratům a republikánům věrným „jestřábí“ politice Hillary Clintonové při představě, že by Trump zajel za Putinem na kávu, vodku a kus řeči do Moskvy.

Jak na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa? I to se řešilo na nedávné neveřejné schůzce vlivných liberálů ve Washingtonu. Mimo jiné se jí zúčastnili například známý miliardář George Soros nebo demokratická senátorka Elizabeth Warrenová. Nemusím dodávat, že přítomnost George Sorose na tajné schůzce pro Donalda Trumpa nevěstí nic dobrého. Už dlouho je George Soros považován za tradičního organizátora všemožných‚ barevných revolucí s dlouhými prsty ve světové politice. Soros zřejmě stojí za nepokoji a protesty proti Trumpovi po jeho zvolení do úřadu prezidenta.

Mnozí z nás by restart mezinárodních vztahů mezi Ruskem a USA pokládali za vrchol mezinárodních vztahů, politiky a diplomacie. Jak vidno, jiným by ta samá situace byla trnem v oku a tak se můžeme na politické světové scéně dočkat mnoha zajímavých událostí. Politika v delším časovém horizontu se pak jeví jako rovnice o nekonečně mnoha neznámých.

Fakt je ten, že ruský prezident Vladimir Putin měl telefonní rozhovor se zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Zdůrazňuje se, že Putin znovu blahopřál Trumpovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěch v realizaci předvolebního programu. Ruský státník zdůraznil ochotu Moskvy navázat partnerský dialog s novou administrativou „na zásadách rovnoprávnosti, vzájemné úcty a nevměšování do vnitřních záležitostí druhé strany". Obě strany se shodly na tom, že v současné době prožívají rusko-americké vztahy ne právě jednoduché období, a vyslovily se ve prospěch aktivní práce na jejich normalizaci.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře