Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Georgievská stuha

Kdo pozorně sledoval přehlídku vítězství na Rudém náměstí, nemohl si nepovšimnout jedné důležité „drobnosti“. Každý přítomný voják, ať ruský, čínský, indický atd., každý státník na tribuně, každý přítomný občan přihlížející přehlídce v ulicích Moskvy, každý kus vojenské techniky projíždějící přes Rudé náměstí, měli něco společného. Ano byli označeni drobným symbolem černooranžové georgievské (svatojiřínské) stuhy.

 

Georgievská stuha, nebo také svatojiřská stuha, (rusky: георгиевская лента, георгиевская ленточка) je tradiční ruský symbol vojenské cti. Její historie sahá do 18. století, v moderních dějinách je zejména spojovaná s hrdinstvím vojsk Rudé armády v období druhé světové války, zejména jako odkaz na tzv. gardové jednotky. Stuha je oranžová se třemi černými pruhy.

  • georgievska-stuha

 

Je to část řádu sv. Georgije, který v roce 1769 ustavila ruská carevna Kateřina II. Byl to nejčestnější řád pro vojáky. Existují různá mínění o symbolice stužky. Nejrozšířenějším je, že černá a oranžová barva znamenají kouř a plamen války z nichž se rodí svoboda.

 Sovětský svaz tradici svatojiřské stuhy přetrhl až do 40. let, kdy se vrátila jako součást označení jednotek vyznamenaných titulem „gardová“, rovněž byla součástí dvou nových vyznamenání: Řádu Slávy a medaile Za vítězství nad Německem. Tehdejší označení gardová stuha pak bylo součástí armádní terminologie až do roku 2005, kdy se vrátilo označení svatojiřská (georgijevská) stuha. Řád svatého Jiří, jehož součástí je znovu svatojiřská stuha, byl obnoven jako nejvyšší ruské vojenské vyznamenání v roce 1992.

Malá svatojiřská stužka se nosí jako symbol památky vítězství nad nacismem ve druhé světové válce. Poprvé se tak stalo 9. května 2005 u příležitosti 60. výročí Dne vítězství, kdy tisková agentura RIA Novosti a občanské sdružení Studentská obec uspořádaly celospolečenskou propagační akci Georgijevská stužka. Stužka se od té doby stala v Rusku a příbuzných zemích neoddělitelnou součástí oslav Dne vítězství. Počet stužek objednaných před Dnem vítězství se pohybuje v milionech kusů.

Na jaře 2014 se svatojiřská stužka pro svůj proruský význam stala symbolem proruské opozice proti hnutí Euromajdan na východě a jihu Ukrajiny.

Podle listu The Christian Science Monitor je stuha pro mnoho Rusů vzpomínkou na jejich příbuzné, kteří padli ve Velké vlastenecké válce, jak Rusové konfliktu s Hitlerovým Německem říkají.

Mít ji připnutou v Den vítězství 9. května je posvátný rituál. Dokonce i pro mladé lidi oranžovočerná stuha zůstává symbolem historické slávy a patriotismu. Je součástí ruské identity bez ohledu na politickou příslušnost.

O smyslu akce Georgijevská stužka na pozadí světových událostí hovoří vědecký ředitel Ruské vojensko-historické společnosti Michail Mjagkov:

-Myslím, že je to paměť, je to naše odpověď na neonacistické projevy, ke kterým dochází v mnoha zemích. Připomínáme lidem, kteří zapomněli na dějiny, na sovětské, ruské vojáky, na to, že jsme jejich potomci. Jsme za mír. Jsme proti nacismu, proti fašismu, a nikdy nepřipustíme žádné projevy neonacismu v naší zemi. Stužka stmeluje všechny zdravé síly ve společnosti, které si pamatují na

dějiny a chtějí, aby na ně nezapomínali ani v jiných zemích. Ne náhodou byla 9. května georgijevská stužka zavěšena naproti ukrajinské ambasádě. Je to připomínka pro ty ukrajinské politiky, kteří zapomněli na vlastní dějiny, na to, že jsme spolu zvítězili. Vítězství jsme dosáhli díky jednotě.

Pro miliony obyvatel RF je georgijevská stužka symbolem Velkého Vítězství nad nacismem, znamením respektu vůči válečným veteránům a je uctěním památky hrdinů padlých na bojišti.

Georgievské stužky si připínají lidé, kteří nezapomněli uctít oběti druhé světové války. Nosí ji lidé lidé v USA, Kanadě, Velké Británii, Polsku, Bulharsku u nás a v některých latinskoamerických zemích také.

Celá přehlídka vítězství na videu zde. Můžete vidět, že téměř každý účastník je ozdoben georgievskou stužkou.

Парад Победы в Москве https://www.youtube.com/watch?v=TYRuFAJMGZo

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře