Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Duševní rovnováha a lék na dobrou náladu

Hodnocení uživatelů:  / 21
NejhoršíNejlepší 

Dnešní blog věnuji duševní rovnováze a léku na dobrou náladu, který nic nestojí. Máte pocit, že si život neužíváte tak, jak byste mohli? Je vaše duševní stabilita křehká a nespolehlivá?

Mnoho lidí zažívající tyto pocity - jsou duševně zdraví, ale cítí, že jim v životě něco chybí, a snadno se nechají rozkolísat celkem běžnými problémy. Jak ve svém nitru rozzářit slunce a jak zvýšit sebevědomí?

  • dusevni-rovnovaha-a-lek-na-dobrou-naladu

Že s úsměvem jde všechno líp, není jen obyčejná fráze starých lidí či věčných optimistů. Naopak, je to pravda, úsměv je totiž nejlepší zbraní, proti všem zbraním „hromadného ničení“. Usmívejte se na své nadřízené, pozitivnímu člověku budou důvěřovat mnohem více než věčnému bručounovi a úsměv použijte i v případě, že k němu nemáte mnoho důvodů. Jedno úsloví totiž praví „Usmívej se i na toho, kdo ti ublížil, ať nevidí, jak tě to bolí.“ Navíc podle vědeckých studií je dokázáno, že úsměv zrychlí průtok krve do mozku a tím podpoří jeho činnost, takže vaše myšlenkové pochody budou mnohem bystřejší.

Smích léčí a veselá mysl je půl zdraví. Podle odborníků mají tato tvrzení svá opodstatnění. Pokud se člověk od srdce upřímně zasměje a nejlépe rovnou hluboko z břicha, do mozku se mu vylije velké množství endorfinů, které působí jako zatím nejúčinnější přírodní léky na stres, duševní neklid, ale i tišení bolesti. Kromě toho smích posiluje imunitu, čímž podporuje odolnost vůči infekcím. Smích dále prohlubuje dech, posiluje kardiovaskulární systém, prokrvuje tělo, povzbuzuje svalstvo, celkově omlazuje a prodlužuje život. To se hodí nejen nemocným, ale i zdravým jako ta nejpřirozenější prevence.

Dny se prodlužují a více času trávíme venku. Někomu se rostoucí teploty mohou zdát únavné, ale většině z nás dělají přece jen radost.

Radost je vlastní také člověku, o kterém se říká, že jako slunce září. Něco životadárného vyzařuje. Sami to znáte; věnujeme-li se činnosti, která nás skutečně baví, nebo si užíváme přítomnost někoho, koho opravdu milujeme, naše tvář vyzařuje spokojenost do daleka. Dokonce ji můžeme přenášet na ostatní. Říká se, že čakra solar plexu je spojená s emocemi, city a pocity. Souvisí s naplňováním potřeb duše, s projevy tvořivosti. Vyvážená se tak projevuje vědomím vlastní hodnoty a respektováním hodnoty jiných. Charakterizuje ji žlutá nebo zlatá barva a nachází se zhruba ve středu těla – tak jako slunce ve sluneční soustavě.

Fakt je ten, že přitahujeme hlavně to, co sami vyzařujeme. Jsou však období, kdy zářit se zdá příliš náročné, až skoro nemožné. Nedaří se v práci, vztahy se hroutí, děti zlobí, scházejí peníze, dostavila se únava. Přesto jsou lidé, kteří září neustále. Jak to dělají? Tito lidé, našli zdroj nejvyšší spokojenosti sami v sobě. Umí přijímat sami sebe i druhé takové jací skutečně jsou.

Tajemství (nejspíš) spočívá v přijetí vlastních možností a mezí, a jejich realizace v dobrém životě. Nikoho ještě neučinilo skutečně šťastným hromadění majetku, ubližování jiným nebo záliba ve lži. Nikdo také nevíme, kolik vlastně máme času; každý okamžik může být ten poslední.

Psychická pohoda nebo nepohoda má velký vliv na náš somatický - tělesný stav a naše zdraví. Je prokázáno, že u astmatika – stres jeho situaci významně zhoršuje. Podobně např. u atopického ekzému hraje rozpoložení mysli důležitou roli. Ale nejsou to pouze ony uvedené příklady, které se v psychosomatice prokazatelně odrážejí. Všeobecně platí, že neúměrný a dlouhotrvající stres nás deptá všechny. Jednoho méně druhého více a je nutno se nějakým způsobem bránit.

To, jak každý den mluvíme o jiných i o sobě, vytváří naši realitu. Jen hezké slovo přitahuje hezké chvíle a i zdravý fyzický stav. Nepřehánějme to s péčí o druhé, mějme sebe na prvním místě. Naučme se říkat ne. Pracujme na pozitivním myšlení a každý den se usmívejme. Úsměv vyvolává ozdravné procesy v našem těle.

A jaké má být správné dávkování tohoto zázračného léku? Britští psychologové radí, že by se měl aplikovat alespoň 10 minut denně. Výsledkem je, že se cítíme vyrovnaně, plni elánu a energie. Navíc tento lék, který nám darovala příroda, je úplně zdarma a má jediný vedlejší účinek - dobrou náladu!

A když někdo udělá chybu, nezapomínejme na všechny ty věci, které předtím udělal správně.

 

Facebook komentáře