Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Co říkají američtí oponenti na válku s ISIS. Zbraně jim nedávejte!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Americký Senát schválil ve čtvrtek plán na výcvik a vyzbrojení umírněné syrské opozice. Návrh prezidenta Baracka Obamy, vnímaný jako součást boje proti extremistům z Islámského státu (IS), již o den dříve schválila Sněmovna reprezentantů.

Oponenti: Zbraně jim nedávejte

Odpůrci podpory opozice bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada argumentovali hrozbou možné dominance radikálních islamistů v rámci opozičních skupin. Podpora však má podle plánu mířit pouze k těm částem opozice, v nichž nejsou prvky IS a dalších radikálních skupin zastoupeny.

  • co-rikaji-americti-oponenti-na-valku-s-isis-zbrane-jim-nedavejte

Někteří oponenti plánu z obou politických stran tvrdili, že USA by se měly do konfliktů na Blízkém východě zapojovat co nejméně snahy o poskytování asistence a zbraní nevyjímaje.

Kritikem amerického zásahu proti ISIS je také Ron Paul. Je to americký lékař a republikánský politik, který svého času kandidoval na prezidenta.

Ron Paul je jedním ze zakladatelů a „ideovým otcem“ Tea Party a jednou z největších libertariánských ikon současnosti. Reprezentuje libertariánské křídlo Republikánské strany. Pravidelně hlasuje proti programům státních výdajů všeho druhu, čímž občas dráždí své spolustraníky. Zároveň patří mezi tzv. konstitucionalisty (ctí a obhajuje americkou ústavu), v souladu s jejímiž principy formuje své politické názory.

V zahraniční politice preferuje neutralitu (je pro to neuzavírat bilaterární smlouvy s žádnou ze zemí, obchodovat se všemi). Nesouhlasí s preventivní válečnou politikou, nemá však námitky proti obranné válce, která by byla schválena Kongresem. Hlasoval proti zahájení války v Iráku, které nedostalo podporu OSN, a kritizuje americkou přítomnost v této zemi (tvrdí, že nejen, že nepřispívá ke zvýšení bezpečnosti Američanů, ale naopak rozdmýchává další násilí).

Co říká Ron Paul na válku s ISIS?

Vysvětlil, že je to "hloupé" pro Spojené státy vést válku s ISIS v Iráku a Sýrii, a upozorňuje, že nová válka je pokračováním 24 let pošetilé amerického války na Středním východě. Místo rozšiřování války na dalších šest nebo více let, Ron Paul říká, že "je čas přestat" a přivést americkou armádu zpátky domů.

Paul, který je předsedou a zakladatelem RPI , vysvětlovat svůj nesouhlas s válkou USA proti ISIS.

Na dotaz zda ISIS představují jasné a aktuální nebezpečí pro Ameriku odpovídá:

„ Ne, absolutně ne. To je hloupost. Bylo to hloupé, když jsme se zapojili v letech 1990-91; to bylo pošetilé v roce 2003, když jsme ji rozšířili a napadli Irák. Kde jsme zabili stovky tisíc Iráčanů. Je čas skončit, a čas si říci, že to nefunguje“ ....

Řekl bych, že je to špatný obchod. Je to špatné pro naši národní suverenitu. To neznamená, že budeme bezpečnějšími. Naopak to dělá věci mnohem nebezpečnější. Je to velmi nákladné. Vytváří to půdu pro podrývání našich občanských svobod doma.

Paul se také zabývá konkrétní důvody, proč nedodávat zbraně pro takzvané umírněné povstalce v Sýrii, včetně Free syrské armády. „Je to špatný nápad.“

Pro lidi, kteří opravdu chtějí porazit ISIS, Paul navrhuje nejlepší praktický způsob, jak dosáhnout tohoto cíle. „USA by mělo odejít.“

„Řekl bych, že pokud se vám nelíbí ISIS, prostě odejděte a Sýrie a Írán se o ně bezezbytku postarají, stejně jak to udělal Saddám Husajn. Tehdy v Iráku al-Kajda nebyla. Al-Kajda není ani v Íránu. Zdroj: http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2014/september/16/ron-paul-war-on-isis-is-foolish-continuation-of-24-years-of-us-war-in-middle-east.aspx

Amerického politika Rona Paula mám rád za jeho umírněnost a názory.

Americký senát, ale odhlasoval vyzbrojování umírněné syrské opozice. Problém je pouze jeden.

Syrští „rebelové“ jsou skoro všichni členy buď ISIS nebo al-Kajdy. Umírněná opozice může kdykoli přerůst v opozici neumírněnou.

Amerického novináře Stevena Sotloffa, jehož brutálně zavraždila radikální skupina Islámský stát (IS), prodali lidé z umírněnější skupiny, která bojuje proti režimu v Damašku. Zpravodajské stanici CNN to řekl mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi. Radikálové prý Sotloffovo jméno dali na seznam osob spojovaných s pumovým útokem na jednu nemocnici. Když se pak žurnalista objevil na hranici, zatelefonoval "někdo z hranice lidem z Islámského státu, kteří pak postavili falešný zátaras, aby Steven a jeho lidé nemohli uniknout", tvrdí Barfi.

"Domníváme se, že takzvaní umírnění povstalci (které zčásti podporují USA) ho Islámskému státu prodali za 25 tisíc až 50 tisíc dolarů (537 tisíc až 1,1 milionu korun)," dodal. Informaci prý získal od dobře informovaných zdrojů v Sýrii.

Mezi syrskými „rebely“ je velmi málo těch „umírněných“, co by se měli vyzbrojovat a cvičit, pokud tam vůbec nějací jsou.

Navíc, aby to nebylo tak jednoduché během svého vystoupení v Senátním výboru pro ozbrojené složky vrchní americký generál Martin E. Dempsey přiznal, že arabští spojenci Spojených států financují Islámský stát.

Republikánský senátor Lindsay Graham se jej ptal: „Znáte nějakého velkého arabského spojence, který podporuje ISIL?“ Dempsey odpověděl: „Vím o velkých arabských spojencích, kteří je financují.“

Graham navázal: „Ano, ale ovládají je?“ „Financují je, protože Svobodná armáda Sýrie nemůže s Asadem bojovat. Snažili se porazit Asada. Myslím, že si tu hloupost uvědomili.“ odpověděl Dempsey.

Výcvik umírněných syrských rebelů a k tomu dodávky zbraní proti ISIS, může skončit opět naprostým fiaskem. Zbraně se mohou opět dostat od umírněných rebelů k ISIS a navíc se k ISIS mohou časem přidat i Západními státy vycvičení lidé.

Myslím, že Ron Paul si toto nebezpečí uvědomuje.

ISIS, IS, Al-Nusra, moderátní syrští rebelové a FSA jsou v podstatě jedni a ti samí. Až budou plně vyzbrojeni a vycvičeni, mohou pak spolupracovat. Co potom, když stabilita Středního východu bude v troskách? Neustále riskujeme a koledujeme si o pěkný průšvih.

Ron Paul to jasně říká ve starším videu. Jeho slova platí také dnes.

Vido s českými titulky zde: Ron Paul - What If speech + (české titulky) https://www.youtube.com/watch?v=skmE7udQEDM

Facebook komentáře