Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co o klíšťatech nevíme a jak na ně!

Emil Kalabus

Česko je v Evropě suverénní velmocí ve výskytu nakažených klíšťat. Do jejich infekční "výbavy" patří viry, bakterie i paraziti, kteří mohou snadno infikovat člověka i zvířata.

Kromě boreliózy a klíšťové encefalitidy tak můžete dostat i méně známé choroby.

Hlavní sezonou klíšťat není léto jak se mnozí z nás domníváme. Naopak v horkém létě jich příliš nepotkáte. Nejvíc se jim daří na jaře, v dubnu, květnu i červnu a na podzim v září a říjnu, tedy když je teplo a vlhko. Jejich sezona trvá až do prvních mrazů.

Před klíšťaty je potřeba mít se na pozoru. Kromě lesa žijí i na loukách v městských parcích nebo zahradách u domů. Ani kvalitní repelent vás před nimi nemusí stoprocentně ochránit.

  • co-o-klistatech-nevime-a-jak-na-ne

 

Co možná nevíte

* V souvislosti s globálním oteplováním se infikovaná klíšťata objevují i v oblastech nad 800 metrů nad mořem, dokonce i ve výšce 2000 m. n. m.

* Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezona trvá od brzkého jara do pozdního podzimu.

* Nežijí pouze v lese a nevyhnou se jim ani naše zahrádky. Je proto lepší vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem a porostem keřů bariéru z kamínků, štěrku či dlažby. U okrajů cestiček udržujte nízkou trávu a zastřihávejte dolní větvičky keřů.

* Kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.

Nastalo jaro a s ním i zvýšený výskyt klíšťat. Je všeobecně známo, že klíšťata jsou nositeli nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Co je ale už méně známo je to, jak klíště vytáhnout. Po celá desetiletí se mění názory jak laiků, tak odborníků. Jinak nám to radili prarodiče a jinak rodiče. Jak je tomu tedy správně, jak radí odborníci z laboratoří, kteří pracují s infikovanými klíšťaty? Zásadní pravidlo je, že klíště je třeba odstranit co nejdříve. Rychlé a správné odstranění klíštěte je velmi důležité pro snížení rizika přenosu infekce, je-li klíště infikované.

Zapomeňte na olej a masti

Na klíště, které je už přisáté, se v žádném případě nesmí používat různé oleje či masti, mohlo by se v nich udusit. Umírající klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány a tím podstatně zvýšit riziko přenosu infekce. Rozhodně se klíště nesmí mačkat rukou ani pinzetou či podobnými nástroji. Klíšťaty netočit - hypostom není vrut! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

Dezinfikujte

Ještě dříve než začneme s klíštětem manipulovat je vhodné nejenom klíště, ale i okolí místa přisátí

vydezinfikovat. To platí i po vytažení klíštěte. Použijte jodovou tinkturu nebo místo, kde je klíště zakousnuté, nejprve postříkejte nebo pokapejte jinou dezinfekcí s obsahem alkoholu, případně lihovinou nebo kolínskou vodou.

Jak odstranit klíště dle odborníků?

Nejbezpečnější je odstranění klíštěte pomocí speciální plastové karty či háčku se zářezy, kterým se klíště pevně podebere a vytáhne, aniž by se klíště rozmáčklo a vytlačilo obsah střeva do rány.

Pinzeta, kleštičky

V prodeji jsou k dostání speciální kleštičky nebo pinzeta, kterými klíště bezpečně vytáhnete. Kleštičky nebo pinzeta vám umožní dostat se ke klíštěti co nejblíže a viklavými pohyby jej bezpečně odstranit. Ránu po odstranění klíštěte vydezinfikujte.

Speciální karta

Klíště můžete odstranit také pomocí speciální karty, která má na obou stranách zářezy. S jejich pomocí klíště podeberete a bezpečně vytáhnete. Riziko rozmáčknutí klíštěte nebo vyvrhnutí obsahu střev do rány je při tomto postupu minimální. Po vytáhnutí klíštěte ránu dostatečně vydezinfikujte.

Špatné odstranění klíštěte

Nepodaří-li se vám klíště odstranit celé a zůstanou vám v rance jeho kusadla, nezoufejte. Kusadla sama o sobě nebezpečná nejsou a nehrozí zvýšené riziko nákazy. Tělo s kusadly naloží, jako by se jednalo o třísku. Kusadla se vydrolí nebo vyhnisají. Každopádně ranku pravidelně kontrolujte a desinfikujte, dokud tělo kusadla samo neodstraní. V tomto případě můžete také navštívit lékaře, který uvíznutá kusadla odstraní hned a ránu vydezinfikuje.

Vhodným prostředkem pro dezinfekci rány od klíštěte je jodová tinktura, která je běžně k dostání v lékárnách. Ať už odstraňujete klíště jakkoliv, v žádném případě se jej nedotýkejte rukama, může dojít k přenosu nákazy. Použijete-li k odstranění klíštěte pinzetu, pečlivě ji vydezinfikujte.

Staří praktici doporučují jako prevenci proti klíšťatům pravidelnou dávku česneku, piva či vitaminu B. Někdo doporučuje pravidelné užívání thiaminu, někdo bere B-komplex. Zvláště u malých dětí má řada rodičů s vitaminem B jako preventivním prostředkem dobré zkušenosti. Sám mohu doporučit totéž.

Jak na klíště u zvířat - video https://www.stream.cz/tisice-lidi-zajima/10009510-jak-na-klistata-u-zvirat

Seznam lékáren, kde je možno kartu na vytahování klíšťat koupit: https://www.kliste.cz/Seznam_prodejnich_lekaren.pdf

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře