Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína vybuduje vojenskou základnu v Africe.

Číňané stále více stupňují svou přítomnost na africkém kontinentu. Západní veřejnost má tendenci vnímat to jako hrozbu nebo dokonce novou vlnu kolonizace. Čína ale pro Afriku nepředstavuje jen bezohlednou těžbu surovin a miliony kolonialistů, ale i rozvoj zdravotnictví, školství a sociálních programů. Afrika je dnes také díky Číně bohatší než kdykoli v historii.

Čína oficiálně oznámila, že vybuduje v Africe svou vojenskou základnu a začne s africkými státy spolupracovat v boji proti terorismu. Tento krok opět vyvolává spekulace o tom, zda se Čína nehodlá zapojit také do války v Sýrii a zda není v plánu vyčistit od terorismu Afriku.

Čínské Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že vybuduje svoji první zahraničí vojenskou základnu v Džibutsku a odhalila plán pro přeměnu své armády do hbitější síly schopné vyobrazit svou moc. Podle Ministerstva nebude nové zařízení pouze vojenskou základnou, tvrdí, že bude využito pro tankování čínských lodí, které se účastní protipirátských misí OSN. Země také doufá, že bude lépe plnit mezinárodní závazky.

 

  • cina-vybuduje-vojenskou-zakladnu-v-africe

Podle slov čínského ministra zahraničí Yanga Yi chce země bojovat také proti terorismu. „Zatímco Čína neustále propaguje pragmatickou spolupráci mezi Čínou a Afrikou, posílíme vzájemnou spolupráci v boji proti terorismu a boji proti extrémismu,“ řekl. Tohle tvrzení vyvolává otázky, zda se Čína přeci jen nehodlá zúčastnit vojenského dobrodružství. 

Čína navrhla v Africe projekty za 750 milionů USD na podporu zemědělství a za 50 milionů USD na podporu malých a středních firem. Čína nově investuje miliardy do železnice.
Čínský premiér Li Kche-čchiang nedávno v keňské metropoli Nairobi podepsal předběžnou dohodu o spolupráci s východoafrickými státy na výstavbě nové železniční dráhy. Čína by měla zaplatit 90 procent nákladů na první fázi výstavby keňského úseku, zhruba 3,8 miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč), informoval server BBC.

Trasa plánované železnice povede z Mombasy na pobřeží Indického oceánu do Nairobi a dál přes Ugandu do Rwandy a Jižního Súdánu. V Keni má nová železnice nahradit úzkorozchodnou dráhu postavenou před více než sto lety v období britské koloniální nadvlády. První úsek o délce 610 kilometrů by měl být dokončen v roce 2018. K dosažení svých cílů budou Číňané využívat především ekonomickou sílu, za podpory svých
finančních rezerv. 

Na Západě jsme se dočkali nemilého překvapení, když vyšlo najevo, že Čína v tichosti monopolizovala světový trh kovů ve vzácných zeminách. Má na něm šokující 97% podíl. Jedná se o sedmnáct prvků strategického významu, jež se v zemském nitru sice vyskytují poměrně hojně, ale jen málokdy v koncentraci, aby jejich těžba byla rentabilní. 

V posledních letech probíhá v Africe skrytý boj mezi Čínou a Západními mocnostmi. Čína je zde vytlačuje z jejich pozic. Prakticky každé zostření situace v Africe je následkem tohoto boje. Čína pro rozšíření zóny svého vlivu nepotřebuje bojovat. K vytváření přátelských geopolitických oblastí využívá ekonomiku. Vliv na Afriku začal v říjnu 2008 po čínsko-africkém fóru pro spolupráci, pořádaném v Pekingu. Zúčastnilo se ho přes 50 hlav afrických států a zplnomocněných zástupců afrických vlád. Na tomto fóru byly potvrzeny dobré vztahy s asijským gigantem. 

Američani na obranu svých národních zájmů v Africe vytvořili AFRICOM. Důvody vytvoření AFRICOM netají. Ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany USA vydalo zprávu, že "přírodní bohatství Afriky je atraktivním cílem pro Čínskou lidovou republiku, jejíž ekonomika roste o nezanedbatelná procenta ročně a má nenasytnou potřebu ropy ... Základním cílem AFRICOMu je ochrana přístupu k uhlovodíkům a dalším africkým strategickým surovinám, aby Čína nebo Rusko nezískaly výhody nebo výhradní práva ...".

Čína dobývá Afriku na úkor Evropy a USA. "My Evropané bychom neměli nechat iniciativu v Africe na Číně. Musíme se více angažovat," prohlásila při přebírání německého předsednictví Evropské unie spolková kancléřka Angela Merkelová. 

Obzvláště bolestný je nový trend pro Francii, která velkou část Afriky považovala i po dekolonizaci za "svojí."
Francie má v Mali své vojsko a určitě se nebojuje pouze proti terorismu.
To, o čem konflikt v Mali je skutečně je sotva to, co se dočteme v oficiálních médiích. Je to o obrovských nedotčených zdrojích minerálů a energie a o de facto rekolonizaci francouzské Afriky pod zástěrkou lidských práv. 
Jelikož v Africe má své zájmy více mocností, bude také Čína chránit své zájmy v této oblasti. Čínská vojenská základna v Džibutsku toho bude důkazem.

Světové mocnosti si pod různými záminkami porcují medvěda a rozšiřují svou sféru vlivu na celý svět. Četní státní trpaslíci se pak mohou zajímat pouze o to, pod čí vliv vlastně spadají a pod, kterým deštníkem méně prší a je bezpečněji.

Zdroje: Telesur, New York Times

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře