Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bude nám zima nebo budeme platit za ruský plyn více? Za vším hledejte národní zájmy USA.

Rusko zatáhlo Ukrajině plynové kohoutky.

Kdo a proč hazarduje s levným Ruským plynem? Můžeme očekávat astronomické ceny za plyn díky přístupu Ukrajiny? Je to náhoda nebo záměr?

  • bude-nam-zima-nebo-budeme-platit-za-rusky-plyn-vice-za-vsim-hledejte-narodni-zajmy-usa

Začnu poslední otázkou. Je to náhoda nebo záměr? Na náhody osobně nevěřím a když to není náhoda musí jít o záměr.

Washington již dlouho prohlašuje, že veškerá geopolitika USA je zaměřena na americké národní zájmy.

Můžeme hledat americké národní zájmy také na Ukrajině a v Evropě? Samozřejmě, že můžeme.

Nyní bezpečně víme, že Jihovýchod Ukrajiny byl prodán západním naftařským firmám. Pět oblastí Ukrajiny bylo předáno společnostem Shell a Chevron na 50 let, s právem prodloužení smlouvy! „Pod vašima nohama vám prodali zem, není vaše již od 24. ledna 2014“

O to skutečně na Jihovýchodě Ukrajiny jde. Bojuje se o domov a břidlicový plyn, který tam leží a na který si výše zmiňované firmy dělají zálusk. Více zde. https://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/jihovychod-prodan-zapadnim-naftarskym-firmam.html

Není náhoda, že syn amerického viceprezidenta Joe Bidena byl jmenován do správní rady největšího ukrajinského producenta plynu.

Globální elita už ani nemaskuje úsilí o spolknutí ukrajinských přírodních zdrojů. Hunter Biden, syn amerického viceprezidenta Joe Bidena, povede právní tým Burisma Holdings, největšího producenta zemního plynu na Ukrajině. Podle The West Wire News, je Burisma Holdings význačným hráčem mezi ukrajinským průmyslem zemního plynu a ropy. Je držitelem licencí pokrývajících dněperskou pánev Doněck, Karpatskou pánev a Azo.

Zřejmě americké firmy doufají, že budou na Jihovýchodě Ukrajiny těžit břidlicový plyn a rovnou do Evropy prodávat.

Tomu by napovídal zájem USA oddělit Evropu od Ruského plynu.

Víme, že třístranná jednání o plynu mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií, která se konala v noci na pondělí, zkrachovala. Ukrajina odmítá platit za plyn dodávaný z Ruska od začátku roku. Celkový dluh překročil 5 miliard dolarů. Z této částky bylo koncem května zaplaceno pouze 783 milionů dolarů.

Avšak, Evropa, která odmítla Gazpromem navrhovanou variantu, riskuje, že se zopakuje situace, která nastala v zimě 2008-2009. Tehdy Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Maďarsko, Německo, Řecko, Makedonie, Moldavsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Chorvatsko přišly kvůli politice Kyjevu až o 100 % dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Rakousko, Itálie, Polsko až o 90 %. Česká republika o 75 %, Francie o 70 %.

Kyjev byl odpojen od ruského plynu. Gazprom oznámil přechod na zálohové platby za všechny další dodávky. Ukrajina neplatí, a tedy nic nedostane, sdělila ruská společnost. Ode dneška proudí jen množství potřebné pro evropské odběratele.

V kuloárech Eurokomise se mluví o tom, že za odmítnutím Kyjeva platit za plyn stojí USA, kterým vyhovuje ukrajinská krize, protože chtějí donutit Evropu, aby kupovala místo levného ruského

zemního plynu jejich třikrát dražší plyn z břidlic.

Místo toho, aby přinutily kyjevské partnery podepsat kompromisní dohodu, USA a Evropská unie fakticky nasměrovaly situaci do slepé uličky. To je výhodné pro americké politiky a byznysmeny, ale velmi nebezpečné pro Evropany.

Gazprom rovněž varoval evropské partnery, že Ukrajina může začít krást plyn, jak tomu bylo v roce 2009. S ohledem na to rozhodla ruská společnost zvýšit dodávky plynu do Evropy plynovodem Severní proud.

Co se týče Ukrajiny, byla hlava společnosti Naftogaz povolána do Evropy na jednání o zvýšení reversních dodávek plynu. Podle odhadu Eurokomise může Kyjev počítat s maximálně 8 miliardami kubických metrů ročně ze Slovenska. A to byla loňská spotřeba plynu na Ukrajině přibližně 50 miliard kubíků.

Naftohaz Ukrajiny plánuje změnit strukturu tarifu na tranzit ruského plynu. Chce zavést princip "pumpuj nebo plať". Uvádí to dokument ukrajinské vlády.

Kromě změny samotné úrovně tarifu je důležité "zavést správnou strukturu tarifu, která umožní Ukrtranzhazu (dceřiné společnosti Naftohazu Ukrajiny) získávat lví podíl příjmů nezávisle na tom, jaký objem plynu půjde přes Ukrajinu.

Pokud by se tak stalo, znamenalo by to cenový skok plynu také pro Evropu.

Generální ředitel ExxonMobil Rex Tillerson prohlásil, že Evropu může potkat přerušení dodávek plynu kvůli situaci na Ukrajině. Klíčem k uspokojení energetické potřeby Západu je dle něj Rusko.

Norský energetický koncern Statoil nemůže nahradit ruské dodávky plynu do Evropy v případě eskalace konfliktu mezi Gazpromem a Naftohazem Ukrajiny.

Motivy Spojených států jsou jasné. Pro Washington je současný konflikt pokračováním mnohem rozsáhlejší hry na ukrajinském energetickém poli a poli celé střední a východní Evropy. Jejím cílem je napojit tento region na dodávky, které by kontrolovaly americké firmy a struktury. A nejedná se přitom pouze o plyn.

Zatím co se Evropa hodlá upsat čertu prostřednictvím zatím nevýhodné smlouvy TTIP (Transatlantická obchodní a investiční dohoda) a usednout na palubu Titaniku ve smrtícím objetí s USA, „izolované“ Rusko podniká a podepisuje smlouvy s perspektivními partnery.

Proč mám takový dojem, že USA, nejde tak o samotnou izolaci Ruska jako právě o izolaci Evropy. Vždyť USA musejí vědět, že Rusko s jeho energetickým bohatstvím izolovat nelze.

Izolování Ruska je propagandistickým snem pár jestřábů z Washingtonu. Cílem je izolace Evropy.

Pokud by se podařilo izolovat od Ruska Evropu, byla by následně celá Evropa závislá na USA. O to skutečně jde.

USA by si pak mohly diktovat podmínky v obchodování a dodávkách surovin.

Tato surovinová závislost by byla nastolena jak v otázkách dodávek předraženého břidlicového plynu tak v otázce tolik diskutovaných GMO potravin. Co se týká zdraví, je to celé o GMO produktech zakázaných v EU, ale vzkvétajících v USA, kdy TTIP protlačí GMO potraviny do Evropy.

Jsou to právě ty potraviny, které Rusko tak vehementně odmítá, aby ochránilo zdraví svých občanů.

A co se stane až vyletí ceny plynu pro Evropu jak se říká do stratosféry? Samozřejmě nastanou postupně sociální nepokoje, které mohou vést k občanské neposlušnosti a násilí.

V zemích kde je životní úroveň obyvatel nízká, může docházet k lokálním občanským nepokojům a válkám.

Pak ani zbrojní průmysl nepřijde zkrátka.

Vyloučeny nejsou ani diverzní akce proti plynovodům na Ukrajině. Podle nejnovější zprávy došlo dnes 17.6. v Poltavské oblasti na Ukrajině k explozi na plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod, kterým je ruský plyn dodáván do Evropy.

Podle první zprávy, nikdo nebyl postižen. Očití svědkové říkají, že se oheň zvedl do výšky 200 metrů. Likvidace následků požáru pokračuje.

Výbuch na plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod neovlivnil tranzit plynu do Evropy, sdělila tisková služba společnosti Ukrtransgaz.

Mezitím zdroj v pořádkových orgánech sdělil, že k výbuchu mohlo dojít v důsledku diverze.

Vzpomínám, že diverzními akcemi na ukrajinské plynovody vyhrožoval již dříve Pravý sektor. Také tyto akce by mohly být v zájmu zmiňované třetí strany.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře