Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bude konflikt na Blízkém východě a na severu Afriky urovnán?

Od 1. září se Rusko stalo předsedou Rady bezpečnosti OSN.

Hlavním tématem programu navrženého Ruskem na nejbližší měsíc bude urovnávání konfliktů na Blízkém východě a na severu Afriky, a kromě toho bude na programu boj s teroristickou hrozbou.

Evropa podceňuje IS!

Velitelka kurdských ženských oddílů YPJ bojujících proti Islámskému státu v syrském Kobani Nesrin Abdullahová tvrdí:

  • bude-konflikt-na-blizkem-vychode-a-na-severu-afriky-urovnan



„Když jsme my, Kurdové, už před lety poukazovali na nebezpečí islamizace Středního východu, nikdo nám nechtěl věřit. IS určitě na Středním východě nezůstane. Máme důvěrné informace, že se snaží pronikat do Evropy a USA. Je to rozhodně v souladu s jejich náboženskou ideologií. Je třeba, aby se svět poučil z toho, jak IS postupoval v Sýrii a v Iráku. Řadu let pracovali skrytě, i Asad je podcenil, stejně tak jako v Egyptě. Teprve když si byli jisti, že mají dostatek síly, tak zaútočili. Podobná situace se bude určitě opakovat v Evropě.“ 

„Co se týče ruské intervence, bez spolupráce států civilizovaného světa nelze IS porazit. Jen leteckými útoky už vůbec ne“. 

Nesrin Abdullahová varovala, že Evropa podceňuje hrozbu Islámského státu, který lze porazit jen vojensky při nasazení pozemních sil.

Islámský stát posílá své lidi do Evropy na člunech spolu s uprchlíky, protože policie neumí rozlišit, kdo je z Islámského státu a kdo normální uprchlík, říká poradce libyjské vlády Abdal Basit Harún.
Nigela Farage z Ukip během voleb, řekl: „Bojím se, že čelíme přímé hrozbě pro naši civilizaci, pokud dovolíme, aby velký počet lidí z tohoto válkou zmítaného regionu přišel do Evropy.“

Myslím si, že právě toto nebezpečí si jasně uvědomuje prezident republiky Miloš Zeman, který pravidelně vyzývá k boji s IS. V Číně tuto otázku probíral s Ruským prezidentem Putinem. 

Radim Fiala na svém blogu píše: „Rusové udržují v Sýrii vojenské poradce a zřejmě zde neoficiálně provádí radioelektronický průzkum oblasti Středního východu. V poslední době došlo k určitým signálům, že by se mohli více angažovat.“

Rusové v Sýrii bojují s Islámským státem již dávno.
Nezapomeňme, že Ruská flotila má v syrském přístavu Tartus námořní základnu, a že
v přístavu Latakia mají opravárenskou základnu pro své lodě s malou jednotkou ochrany. Do přístavu pravidelně míří výsadkové lodě ruské flotily a vykládají zde zbraně a munici pro vládní jednotky. Bez této masivní pomoci by dávno islamisté ovládli celou Sýrii. Ruské námořnictvo ve spolupráci s čínským trvale operuje ve Středomoří.

Bloger Radim Fiala píše: „V posledních týdnech čelila syrská armáda ofenzívě islamistů a ustoupila z některých oblastí. Nyní se její jednotky zkoncentrovaly k útoku a především letectvo zasazuje islamistům tvrdé údery. Rusové v Sýrii jednají společně s Íránem, íránské jednotky pod hlavičkou Hizballáhu bojují na straně vládních syrských jednotek. Bez Rusů, Číny a Íránu by dávno Islámský stát ovládl celou Sýrii i Irák. V zájmu naší země by proto bylo poslat co největší materiální i humanitární pomoc syrské vládě“.

Egypt spolupracuje s Ruskem. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dodává syrskému režimu Bašára Asada zbraně, a to včetně raket krátkého doletu. Dochází k tomu na základě dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, tvrdí vojenské a zpravodajské zdroje. 

Možné změny.
Jak již bylo napsáno od 1. září se Rusko stalo předsedou Rady bezpečnosti OSN.
Hlavním tématem programu navrženého Ruskem na nejbližší měsíc bude urovnávání konfliktů na Blízkém východě a na severu Afriky, a kromě toho bude na programu boj s teroristickou hrozbou.

„Zvažujeme různé možnosti, ale účast ve vojenských operacích zatím není na pořadu dne. I tak ale Sýrii poskytujeme dosti výraznou vojenskou a technickou podporu.“
Vladimir Putin, ruský prezident

Rusko má zřetelnou ambici vyrovnat se vojensky USA či je překonat a chová se přesně podle toho. Neustupuje před USA, ale chová se jako rovnoprávná velmoc, která chrání své národní zájmy.

15. září začíná jubilejní, 70. zasedání Valného shromáždění OSN a 28. září bude zahájeno zasedání vysoké úrovně, na které se sejde většina hlav států a předsedů vlád a také šéfů diplomacií. Zasedání na které je zvědavý celý svět bude ukončeno 3. října.
Zasedání Valného shromáždění OSN koncem září se stane skutečnou „bitvou titánů“, v rozsahu za posledních deset let nevídaném, píše The Guardian.

Sestava účastníků a rozvrh jejich vystoupení jsou takové, že v průběhu jednoho dne, během několika hodin, vystoupí Barack Obama, Vladimír Putin, Hasan Rúhání, Si Ťin-pching, François Hollande, informuje vydání.
Vedoucí představitelé USA, Ruska, Íránu, Číny a Francie „vysvětlí svůj názor na geopolitickou situaci na začátku zcela neurčité epochy".

Je nutné si uvědomit to co tvrdí americký senátor Rand Paul: „Myslím si, že v tom marasmu Středního východu platí jedna otřepaná pravda, když svrhnete sekulární diktátory, tak se vyvolá chaos a dojde k vzestupu radikálního islámu. Ať už byl svržen Hussein, svržen Mubarak, padl Kaddáfí, nebo i kdyby byl potenciálně svržen Assad to, co spolu s tím přijde je ještě horší, než to, co jsme už měli.“ 

Podle Rusů bude hlavním tématem programu navrženého právě Ruskem, urovnávání konfliktů na Blízkém východě a na severu Afriky a je možné, že na tomto podkladě vznikne široká koalice států připravená bojovat s IS. Doufám, že tato koalice získá mandát k provádění oficiálních bojových akcí s posvěcením OSN. 

Pokud se koalice států nesjednotí na boji s IS, pak je možné, že do války o Sýrii se postupně zapojí všichni. Na jedné straně USA, ropné společnosti, plynaři a bankéři, ti všichni mají v regionu své zájmy. A samozřejmě Izrael, EU a na jejich straně pro někoho trochu nepochopitelně bojující Al-Kajda a do toho z řetězu utržená IS/ISIS. Proti nim stojí syrská legitimní vláda a na její straně Hizbaláh a jednotky Íránských revolučních gard. Asada podporuje dodávkami zbraní také Rusko, dnes i Egypt. Své strategické zájmy na bojišti mají Saudové, Turecko a Čína, takže pokud se mezinárodní společenství v OSN nedohodne, není vyloučeno, že stojíme na prahu konfliktu nevídaných rozměrů. 

Klíčem úspěchu bude dohoda o vytvoření širší mezinárodní koalice v čele s Ruskem v boji proti IS. Pouze tak je možné konflikt na Blízkém východě a na severu Afriky urovnat. 


Zdroj: 
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/379668-je-to-nabozenska-valka-evropa-zrudy-z-is-podcenuje-varuje-v-praze-velitelka-kurdske-zenske-milice.html

http://echo24.cz/a/w2bGE/egypt-posila-asadovi-tajne-zbrane-pry-s-putinovym-pozehnanim

http://cz.sputniknews.com/svet/20150801/826132.html#ixzz3kmJlYamc

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře