Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zvyšování kvality ovzduší „po česku" – dusíme se rakovinným vzduchem! + The Factory - britský dokument o ostravském ovzduší

  • ostrava_2
Občan České republiky je na jedné straně zavalen obrovským množstvím informací, z nichž jich je mnoho nepoužitelných, neboť ničemu nepomohou. Bohužel, i v době, kdy je možné psát o čemkoliv a jak se všude tvrdí, bez obav (zdravíme novinářku Sabinu Slonkovou), se tak nějak některých důležitých a pravdivých informací nedostává.

 

Média a tisk se správně zaobírají důležitými událostmi a nyní především kauzami politických představitelů a vlády (díky, vám, vy tam nahoře, za to obrovské množství témat), ale to, co by měli všichni vědět, to se jen tak někde lehce zmíní a honem s tím raději pryč- co kdyby nastala, nedejbůh, panika a co kdyby se takové zprávy někomu nelíbily?

Rakovina ve vzduchu

Bohužel, většina obyvatel České republiky dýchá smrtelně nebezpečný vzduch plný rakovinotvorných látek! Nejprve se podívejme na část programu vlády, která se týká životního prostředí. Její prioritou je snižování emisní zátěže s důrazem na nejohroženější oblasti. Vláda bude prosazovat ekologicky čisté výroby energií, prevenci vzniku odpadů, jeho účinnou recyklaci. Vládě je jasné, že efektivní využití energie na straně spotřebitelů snižuje spotřebu energetických zdrojů, tlumí emise škodlivých látek a je ekonomicky efektivní. Vláda bude aktivně usilovat o efektivní využití tepla a o čisté technologie v dopravě.

Vláda by také chtěla diskusí s obyvateli dosáhnout zvýšení jejich ekologické odpovědnosti a vylepšit chování občana k životnímu prostředí prostřednictvím zajímavých pobídek.

Hezké záměry, ale skutečnost je jiná. Ministři naší vlády asi mysleli těmi zajímavými nabídkami zdražení všech energií, abychom se mohli v Evropě pochlubit prakticky nejvyššími cenami v této oblasti. Jen politikům a především neomylnému strážci státní kasy Kalouskovi jaksi uniklo, že člověk se mnohdy chová jinak, než pánové nahoře narýsují. Právo zatopit si a ohřát se především v zimě snad zatím našim obyvatelům zůstalo. Jen je třeba předpokládat, že pokud se vše neúměrně zdraží, paliva nevyjímaje, tak si lidé do kotlů a kamen nandají to, co je nejlevnější.

O diskusi vlády s občanem nemá cenu hovořit, žádná není a asi jen tak nebude. Ministři asi rádi drží bobříka mlčení, aby poté nenadálým výpadem uštědřili lidem ránu pod pás. V tomto případě se tato rána nazývá „rakovinný vzduch" a podle posledních údajů Českého hydrometeorologického ústavu ho minulý rok dýchalo 65% našich obyvatel. Jen aby bylo jasné, jak se vláda snaží snížit emise škodlivých látek do ovzduší, tak oproti roku 2009 se rok na to počet ohrožených obyvatel zdvojnásobil. V našem ovzduší se nachází značně nadlimitní nebezpečného a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Nejkritičtější situace je v Moravskoslezském kraji. Stanice v Ostravě – Radvanicích naměřila sedminásobné překročení limitů obsahu tohoto plynného humusu.

Znečištěný vzduch - v ČR tikající bomba, která se podepíše na generacích

Dýcháme životu nebezpečný benzo(a)pyren! Rakovinotvorný benzo(a)pyren vzniká spalováním různých látek. Na jeho produkci se podílí těžký průmysl a také spalování v autech a topení v kamnech obyvatel. Na onom neskutečném množství nebezpečného benzo(a)pyrenu v ovzduší na Ostravsku se podílely domácnosti jednou třetinou. Obyvatelé doma spalují levná nekvalitní paliva, hnědé uhlí a mnohdy i odpadky. Jenže, limity pro koncentraci rakovinotvorného benzo(a)pyrenu byly překročeny i v Liberci, na Kladně, v Brně, Plzni, Teplicích, Prostějově, Českých Budějovicích a samozřejmě i v Praze.

A to ještě odborníci z Hydrometeorologického ústavu důrazně varují, že situace bude s největší pravděpodobností ještě horší. V menších a malých obcích nejsou rozmístěny měřící stanice ( šetříme na těch správných místech ) a ve městech do 10 000 obyvatel žije polovina české populace. Občasná měření a studie prokázaly, že nebezpečný rakovinotvorný benzo(a)pyren je v ovzduší právě takových obcí obsažen značně nadlimitně. Jak veliká to musí být koncentrace dokazuje údaj z Podkrkonoší, kde byl v Havlovicích nad Úpou naměřen šestkrát překročený limit. A to se jedná o relativně zdravou oblast, tak jak to musí vypadat jinde.

Dusí nás i politici

A jak reagují naši představitelé na tuto již kritickou situaci? Novelizaci zákona, kterou by mohly radnice určit nízkoemisní zóny a kraje stanovit hranici znečišťování ovzduší pro podniky, prezident Klaus odmítl podepsat. Podle něj prý zákon moc nevyřeší protože se zhorší právní a podnikatelské prostředí. Tedy, zhoršení právního prostředí asi nehrozí, protože v této oblasti již hůře být nemůže. A že by byli podnikatelské subjekty omezeny? Šikovný podnikatel si umí poradit a je třeba přiznat, že stav životního prostředí a potažmo zdraví lidí by měl respektovat. Navíc, trh je všemocný a vše si vyřeší sám – nebo snad ne, pane prezidente?

Již dříve oznámila Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu, že benzo(a)pyren v ovzduší je veliký a nebezpečný problém. A nic se nedělo. Nyní politici zkonstatovali objevnou věc, že je nutné začít kontrolovat, co se spaluje v kotlích a kamnech a současně by měl být založen dotační program pro iniciaci výměn starých topících zařízení za moderní a ekologické. A dokonce ministr životního prostředí Chalupa založil pracovní skupinu, která se bude zabývat kritickou situací na Ostravsku.

Jen by veškeré tyto iniciativy a akce neměly nic stát, jinak je ministr Kalousek nepodpoří. Jinými slovy, nabízejí se dvě řešení. Vzhledem k tomu, že pan „Držgrešle" a životní prostředí se rádi nemají, tak si asi bude muset prostý občan čistý vzduch zaplatit ze svého. Druhá varianta je taková morbidní, ale možná s ní v duchu Kalousek počítá. Rakovinotvorný vzduch bude mít své černé následky, obyvatel ubude a státní pokladna tak ušetří. Protože, jak si správně vláda předsevzala, štíhlý stát bude znamenat méně výdajů. Jen, milá vládo, to zeštíhlení se mělo týkat někoho s hubou mastnou a velikým pupkem – vašeho nenažraného aparátu, který jste měli už dávno propustit! A co ta krásná předsevzetí pánů ministrů o snaze vyčistit náš vzduch a vylepšit tak životní prostředí? Kdeže ty sliby jsou aneb parafrázovanými slovy jednoho klasika – „čo bolo, to bolo, těrazky sedím na státní kase já! "

Tom

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře