Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruský jaderný průmysl lže v oficiálních dokumentech (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Kanada: OPG přebírá kontrolu nad riziky při stavbě JE Darlington.
Na stezce „žlutého koláče".
Smolensk: ruský jaderný průmysl lže v oficiálních dokumentech.
Smlouva na stavbu jaderné elektrárny v Polsku.
Novinky z hearingů v Rusku.
Prodloužení provozu 4.reaktoru jaderné elektrárny Kola: nepotřebné riziko.
Finská vláda povolila aktivity firmy Rosatom.
EU schválila státní pomoc pro jadernou elektrárnu Hinkley Point.
Únik fotografií ze Sellafieldu.
USA: Výzva pro Capenhurst.
Akce následujících měsíců.

 

  • rusky-jaderny-prumysl-lze-v-oficialnich-dokumentech-dalsi-jaderne-zpravy

Novinky ohledně stavby jaderné elektrárny v Polsku

Vrtací práce firmy Worley Parsons Ltd. v souvislosti s komplexními ekologickými a místními průzkumy v dunách Lubiatowa, kde se nachází jedna z kandidátních lokalit v Pomořansku, byly na základě odporu místních obyvatel v uplynulých týdnech a měsících úspěšně oddáleny. Existuje určitá šance, že konsorcium zmešká termín pro odevzdání zprávy EIA v lednu 2015. Tato zpráva má být předložena veřejnosti plánovaně krátce poté ve veřejném řízení, zřejmě na jaře 2015. Rozhodnutí EIA se pak očekává na začátku roku 2016, zatímco konečné rozhodnutí pro zmíněnou lokalitu by mělo být vydáno na konci roku 2017 nebo začátku roku 2018.

Největším problémem zůstává samozřejmě otázka financování. Firma PGE je prý schopná získat čtyři partnery s částečným podílem do polské státní společnosti z oblasti energetiky a těžby mědi: ENEA, KGHM Polska Miedz a Tauron Polska Energia. Odpovídající dohoda mezi těmito firmami však vyžaduje ještě schválení UOKiK, státního dozorčího úřadu pro ochranu spotřebitelů.

Kanada: OPG přebírá kontrolu nad riziky při stavbě JE Darlington

Silný nárůst nákladů jaderných projektů v Ontariu a v jiných lokalitách je všeobecně známý. Již od začátku nového století náklady na stavbu jaderné elektrárny Pickering A firmy OPG a jaderné elektrárny Bruce A firmy Bruce Power daleko převýšily původně odhadovanou sumu.

Další informace najdete na:
http://www.thestar.com/business/2014/08/18/opg_says_darlington_risks_are_contained.html

Na stezce „žlutého koláče"

Kanadský příběh o žlutém koláči: Elliot Lake v Ontariu bylo dříve hlavním „uranovým městem" na světě. Za dvacet let provozu selhalo více než 30 hrází, které měly držet odpadní vody z těžby uranu. Tím se dostaly radioaktivní odpady a chemické jedy do spádové oblasti Serpent River, která se vlévá do huronského jezera. Do roku 1996, kdy bylo důlní dílo definitivně uzavřeno, zde bylo zanecháno 170.000.000 tun radioaktivních odpadních vod.

http://www.uranium-network.org/images/Canada/Yellowcake%20Series%20WS%2020092010.pdf

Smolensk: ruský jaderný průmysl lže v oficiálních dokumentech

V souvislosti s veřejným projednáním k vybavení nové jaderné elektrárny ve Smolensku s experimentálním reaktorem VVER-TOI, udržuje státní energetický koncern nadále iluzi ekologické bezpečnosti a ekonomické proveditelnosti stavby nové jaderné elektrárny, odkazujíc se na neexistující zákazy alternativ a na sny o „bezpečném" radioaktivním odpadu.

Více informací najdete na:
http://bellona.org/news/nuclear-issues/radioactive-waste-and-spent-nuclear-fuel/2014-09-russian-nuke-industry-lies-official-documents-build-new-reactors-smolensk

Smlouva na stavbu jaderné elektrárny v Polsku

Speciální automobilová firma koncernu PGE, PGE EJ1 dne 12.září podepsala po výběrovém řízení smlouvu s firmou AMEC Nuclear UK Ltd. o stavbě první jaderné elektrárny v Polsku. Přitom se jedná o úkoly tzv. Vlastnického inženýrství. Smlouva byla uzavřena na rekordní sumu na seznamu jaderných výdajů firmy PGE a má dosahovat částky ca. 300 miliónů euro (1,3 miliardy PLN). Média hovoří o čisté částce , přičemž je potřeba k částce připočítat daň z přidané hodnoty.

Novinky z hearingů v Rusku

Téměř 30 otázek, které položila Bellona v rámci kulatého stolu v polovině října pro zvýšení výkonu 1.bloku jaderné elektrárny Kalinin, zůstalo kvůli přerušení jednání nezodpovězeno. To vedlo k velkým obavám, zda ruský provozovatel jaderné elektrárny, firma Rosatom, ví, do čeho se pouští.

Detaily najdete na:
http://bellona.org/news/russian-human-rights-issues/access-to-information/2014-10-silence-greets-questions-posed-bellona-public-hearing-kalinin-nuclear-reactor-experiment

Prodloužení provozu 4.reaktoru jaderné elektrárny Kola: nepotřebné riziko

Od 11.října 21014 překračují všechny čtyři provozované reaktory jaderné elektrárny Kola projektovanou dobu své životnosti. V pátek, 10.října, vypršela doba životnosti 4.výrobního bloku. Ekologické sdružení „Kola Environmental Center" považuje prodlužování životnosti reaktorů přes projektovanou životnost za další riziko, které není potřebné.

Další informace najedete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Lifetime_extension_of_Kola_NPP_4th_reactor:_an_unnecessary_risk

Finská vláda povolila aktivity firmy Rosatom

V jednáních, zda vyžaduje účast ruského jaderného koncernu Rosatom na projektu novostavby jaderné elektrárny finské Fennovoimy v Pyhäjoki nové základní rozhodnutí, nyní posvětila finská vláda aktivity firmy Rosatom. Deseti souhlasnými hlasy a sedmi nesouhlasnými tak finská vláda rozhodla v polovině září o účasti ruské firmy. V důsledku tohoto rozhodnutí opustili Zelení finskou vládu.

V roce 2010 umožnil finský parlament tzv. jadernou elektrárnu Hanhikivi, když vydal povolovací rozhodnutí pro plány firmy Fennovoima. Tehdy vlastnil německý koncern E.ON cca. 34%-ní podíl ve firmě, Rusko tehdy podíl ve firmě nevlastnilo. Když E.ON opustil jaderný projekt, plány na stavbu jaderné elektrárny málem ztroskotaly. Poté převzal Rosatom podíly firmy E.ON a vlastní nyní asi třetinu finské firmy Fennovoima. Kromě toho se změnil design reaktorů a velikost projektu. Podle nového oficiálního dohledu bylo nyní zapotřebí zcela nové základní povolovací rozhodnutí pro jadernou elektrárnu – což znamenalo velké zpoždění projektu.

Poslední novinkou z Pyhäjoki byl začátek stavby příjezdových komunikací do areálu jaderné elektrárny dne 16.září.

EU schválila státní pomoc pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

Ze začátku měla Evropská komise velké pochybnosti ohledně plánované dohody o pevné výkupní ceně proudu z nového reaktoru francouzského jaderného koncernu EdF v lokalitě Hinkley Point ve Velké Británii. Na navrhovaný obchod ve výši 17,6 miliard liber pohlížela jako na potenciálně škodlivý a jako na ilegální podporu z peněz daňových poplatníků.

Dne 8.října však Evropská komise britskou státní podporu pro jadernou energetiku schválila. Tzv. Contract for differences, který bude platný po dobu 35 let, má zaručit pevné minimální výkupní ceny pro elektřinu z nových bloků. Britská vláda bude platit za elektřinu z nových bloků v Hinkley Point C minimální cenu ve výši 92,5 liber za Mwh, což odpovídá dvojnásobku aktuální ceny elektřiny na trhu.
Rakouská vláda podala proti tomuto rozhodnutí stížnost k Evropskému soudnímu dvoru.

Další informace najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/PR:Stop_Hinkley_Comment_on_European_Commission_Go-ahead_for_%C2%A317.6bn_Hinkley_Deal

Únik fotografií ze Sellafieldu

Sdružení Radiation Free Lekaland poslalo rakouskému kancléři fotografie, předané whistleblowerem, které ukazují, jak extrémně nebezpečným způsobem se v zařízení Sellafield skladuje jaderný odpad. Fotografie se objevily 27.října v časopise „The Ecologist" pod názvem „uniklé fotografie ze Sellafieldu ukazují masivní nebezpečí úniku radioaktivity."

Celý článek najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Leaked_Photographs_Sellafield

USA: Výzva pro Capenhurst

Únik radioaktivního hexafluoridu uranu(UF6) způsobil mezi obyvateli amerického Severozápadu velké znepokojení. Únik hexafluoridu uranu ze zařízení na obohacování uranu v Honeywell v Metropolis, stát Illinous, ukazuje, jaké nebezpečí se v podobných zařízeních skrývá.

Různé zprávy ukazují oblak hexafluoridu uranu, táhnoucí se směrem od jaderného zařízení. Hexafluorid uranu je vysoce toxický, reaguje s vodou a je pro většinu kovů vysoce korozivní.

Celý článek najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/A_wake_up_call_for_Capenhurst

Akce následujících měsíců

Další akce najdete na: http://upcoming.nuclear-heritage.net

08.11.14 v 11:00: Seminář "Šíření radioaktivity do životního prostředí
tolerovatelné riziko záření?" Harald-Koch-Haus, Steinstr. 48, v Dortmundu (Německo)
14.11.14-17.11.14: National Summit for a Nuclear Free Future im National 4-H Youth Conference Center, 7100 Connecticut Ave., in MD 20815, Chevy Chase (USA)
15.11.14: Celonárodní akční den k jadernému odpadu (Německo)
15.11.14 v 14:00° Demonstrace proti jaderné elektrárně Fessenheim na náměstí Rathausplatz v Neuenburgu (Německo)
15.11.14 v 18:00: Workshop "Radioaktivita v našem životním prostředí" během "Noci vědy" v Herrenhäuser Str. 2, budova 4113, místnost A101, v Hannoveru (Německo)
17.11.14: Konference k Energetické unii EU - "How to shape Energy Policy so as to boost European competitiveness?" v Charlemagne Building, Evropská komise, Brusel (B)
26.11.14 v 13:00: Seminář sdružení Nuclear Waste Council k organizačním otázkám kolem stavby a provozu skladu
vyhořelého jaderného paliva v Näringslivets hus, Storgatan 19, ve Stockholmu (S)
27.11.14 20:00 CET: Updating Skype Konference projektu ATOMIC BALTIC
28.11.14-30.11.14: Mezinárodní setkání k transportu uranu v Paul-Gerhardt-Haus, Friedrichstr. 10, v Münsteru (D)
29.11.14-30.11.14: Sympózium k uranu v Niamey (RN)
30.11.14: Demonostrace "YES or NO, Trident still has to go – NOW!" u základny jaderný zbraní a ponorek ve Faslane (UK)
01.12.14-05.12.14: Mezinárodní konference - Conference on Occupational Radiation Protection: Enhancing the Protection of Workers -
Gaps, Challenges and Developments ve Vídni (Rakousko)
24.01.15 v 13:00: Velká demonstrace "Wrap Up Trident!" na TBC v Londýně (UK)
01.02.15-04.02.15: Health Physics Society 48th Midyear Topical Meeting v Norfolku/Virginia Beach, VA (USA)
21.03.15 v 11:00: Konference o jaderném odpoadu na základní škole, Wilhelmshöher Allee 19-21, v Kasselu (Německo)
14.04.15-16.04.15: World Uranium Summit v Québec City (CDN)
25.04.15-01.05.15: Evropské akční dny "Za budoucnost po Černobylu a Fukušimě"
12.05.15-15.05.15: Konference jaderné lobby "Inovace ve třetím tisíciletí" v Delta Winnipeg Hotel, 350 St Mary Ave, ve Winnipegu, Manitoba (CDN)
22.05.15 14:00: Kulturní protesní party s občanskou iniciativou & aktéry sdružení Kulturní procházky
u jaderného zařízení v Gorlebenu (Německo)
Léto 2015: Pochod "Walk For A Nuclear Free Future" od jaderného zařízení Oakridge, TN ndo Hirošimy 2015 (USA & J)
12.07.15-16.07.15: Health Physics Society 60th Annual Meeting v Indianapolis, Indiana (USA)
2015: Předpokládaný transport Castorů s vysoce radioaktivním odpadem ze Sellafieldu (UK) a středně aktivních odpadů z La Hague (Francie) do Gorlebenu (Německo) (nebo jiná místa) a protesty
01.09.15-30.11.15: (praveděpodobně) hlavní jednání k návrhu SKB na stavbu konečného úložiště KBS3 na Okresním soudě v Nacka (S)
10.10.15 v 11:00: Konference o jaderném odpadu na základní škole, Wilhelmshöher Allee 19-21, v Kasselu (Německo)
25.04.16-01.05.16: Evropské akční dny "Za budoucnost po Černobylu a Fukušimě"

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře

Nejčtenější