Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Radiace z Fukušimy dosáhne v roce 2014 pobřeží USA (+ další jaderné zprávy)

Plutonium a obohacený uran byly odstraněny z jaderně testovacího zařízení v KazachstánuSlovensko: soudní rozhodnutí proti projektu jaderné elektrárny Mochovce. Radiace z Fukušimy dosáhne v roce 2014 pobřeží USA. USA: kvůli pašerování uranu zatčen na letišti JFK

  • radiace-z-fukusimy-dosahne-v-roce-2014-pobrezi-usa-dalsi-jaderne-zpravy

Plutonium a obohacený uran byly odstraněny z jaderně testovacího zařízení v Kazachstánu

Více než 17 let tajně spolupracovali ruští a američtí vědci, aby společnými silami odstranili stovky kilogramů plutonia a vysoce obohaceného uranu (dostatečné množství na výrobu desítek jaderných zbraní) z odlehlého jaderně – testovacího objektu v Kazachstánu, pocházejícího ještě z doby Sovětského svazu.

Podle zprávy, která byla v srpnu letošního roku zveřejněna Belfským centrem pro vědu a mezinárodní záležitosti v Harvardu, areál tohoto jaderného zařízení doslova zaplavili zchudlí „sběrači kovů". Zpráva vnesla světlo do záhadné 150 miliónové úklidové operace, která byla z velké části placena Spojenými státy, jejichž vědci se obávali, že by teroristé mohli objevit štěpný materiál v zařízení a použít ho k výrobě špinavých bomb.

http://www.nytimes.com/2013/08/18/world/asia/a-secret-race-for-abandoned-nuclear-material.html?_r=0

Slovensko: soudní rozhodnutí proti projektu jaderné elektrárny Mochovce

Slovenský jaderně – dozorný úřad porušil zákon, když vydal firmě Enel stavební povolení pro stavbu jaderné elektrárny za 3,7 miliard Euro – tak rozhodl Nejvyšší soud.

Regionální pobočka italského jaderného koncernu Enel, firma Slovenské elektrárne (SE), začala v roce 2009, poté co dostala od jaderně – dozorného orgánu stavební povolení, se stavebními pracemi na dvou nových jaderných blocích v lokalitě Mochovce. Nejvyšší soud nyní nařídil, že regulační úřad musí znovu otevřít celý schvalovací proces. Stavební práce na místě však stále pokračují. Slovenský jaderný dozor UJD oznámil, že otevře nové kolo veřejných konzultací, ale že Enel může dále pokračovat ve stavebních pracích v lokalitě Mochovce.

http://www.bloomberg.com/news/2013-08-21/enel-nuclear-building-permit-violated-law-slovak-court-says.html

Radiace z Fukušimy dosáhne v roce 2014 pobřeží USA

Od března příštího roku by měli obyvatelé amerického západního pobřeží zaměřit svou pozornost na měření radioaktivity ve vodě. V té době by se totiž, tři roky po jaderné havárii v japonské Fukušimě, podle všeho měly dostat nebezpečné radioaktivní látky včetně césia, které tehdy ve velkém unikly do Pacifiku, mořskými proudy až k pobřeží USA a Kanady. To vypočítali vědci ze Španělska, Francie a Austrálie pomocí počítačové simulace.

Simulovali pomocí počítačového programu mořské proudění mezi Japonskem a Severní Amerikou. Podle těchto výpočtů nejprve zasáhnou radioaktivní látky v moři americký stát Washington a kanadskou provincii British Columbia. Jižněji položené oblasti jako Kalifornie zasáhnou radioaktivní látky až později.

Vědci z týmu kolem Vincenta Rossiho z Institutu pro komplexní systémy v Palma de Mallorca však tvrdí, že radioaktivní látky z Fukušimy v žádném případě neohrozí zdraví tamních obyvatel. Radioaktivia se díky silnému proudění silně naředila ještě v japonských vodách a snížila se tak na hodnoty, které leží pod limity organizace pro světové zdraví.

http://www.sueddeutsche.de/S5s38Q/1504740/Radioaktives-Treibgut.html

USA: kvůli pašerování uranu zatčen na letišti JFK

Patrick Campbell ze Sierra Leone byl nedávno zatčen na letišti J.F.Kennedyho v New Yorku, poté co byl u něj nalezen v botách a zavazadle schovaný uran. Byl obžalován z toho, že chtěl prodat 1.000 tun uranu agentovi FBI, který se vydával za makléře iránského kupce. Prý reagoval na inzerát na webových stránkách. Campbell tvrdil, že je zástupce dolní firmy ze Sierra Leone, která prodává diamanty, zlato a uran a je obžalován z toto, že chtěl vyvážet ze Sierra Leone uran do iránského přístavu Bandar Abbasu. Uran měl být zabalený ve válcích a deklarován jako minerální chromit.

http://nypost.com/2013/08/24/nuke-powder-terror-arrest-at-jfk/
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-23825972

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře