Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Problémy v jaderné elektrárně Heysham ve Velké Británii (+ další jaderné zprávy)

Velká Británie – Jaderná elektrárna Heysham po elektrické závadě na turbíně odstavena.  Litva proti novým jaderným reaktorům v Bělorusku. Španělské železnice jezdí na elektřinu z OZE. Světová konference proti jaderným a vodíkovým bombám

  • problemy-v-jaderne-elektrarne-heysham-ve-velke-britanii-dalsi-jaderne-zpravy

Velká Británie – Jaderná elektrárna Heysham po elektrické závadě na turbíně odstavena

Po elektrické závadě na turbíně v prvním bloku jaderné elektrárny Heysham byly odstaveny oba reaktory tohoto zařízení. Dne 22.srpna letošního roku byli přivoláni hasiči k tomuto jadernému zařízení. Firma EdF Energy, provozující elektrárnu, oznámila, že odstavení obou bloků je preventivním bezpečnostním opatřením. Již v květnu tohoto roku byl reaktor odstaven, poté co pracovníci elektrárny viděli vystupovat kouř z turbíny.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-lancashire-23808744

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-lancashire-22394359

Litva proti novým jaderným reaktorům v Bělorusku

Litevská vláda vyjádřila své znepokojení ohledně projektu běloruské jaderné elektrárny, která má být postavena pouhých 30 kilometrů od litevských hranic poblíž obce Ostrovec, a požaduje ukončení stavebních prací, dokud nebudou dostatečně zodpovězeny všechny bezpečnostní otázky a nebudou dodrženy všechny mezinárodní dohody.

Do Běloruska byly v posledních několika měsících poslány dvě diplomatické nóty, v nichž Litva vyjádřila svůj nesouhlas s přípravnými činnostmi na stavbu nové jaderné elektrárny v blízkosti svých hranic. „Máme velké obavy ohledně bezpečnosti plánovaného zařízení. Informace, které jsme od Běloruska v tomto směru požadovali, nám nebyly předloženy," řekl litevský premiér Algirdas Butkevicius. Výbor OSN v dubnu informoval o tom, že Bělorusko nesplňuje podmínky ESPOO konvence v přeshraničně relevantních ekologických otázkách.

http://www.powerengineeringint.com/articles/2013/08/lithuania-express-concern-on-belarusian-nuclear-project.html

http://www.unece.org/env/eia/eia.html

Španělské železnice jezdí na elektřinu z OZE

Od ledna letošního roku jezdí všechny vlaky ve španělské železniční síti na elektřinu ze 100% obnovitelných zdrojů energie. Dva producenti elektrické energie podepsali v tomto smyslu smluvní ujednání se španělskými dráhami. Firma "Enérgya VM Gestión" dodává 6% potřebné elektřiny z vodních elektráren a firma "Acciona" zbývajících 94% z mixu zdrojů – 83% z větrných elektráren, zbytek pak ze slunečních zařízení.

Zdroj: www.renovablesverdes.com, www.compromisorse.com

Světová konference proti jaderným a vodíkovým bombám

9.srpna 2013 byla úspěšně ukončena světová konference proti jaderným a vodíkovým zbraním s účastí více než 7.000 lidí včetně 89 zástupců z více než 20 zemí. Organizátoři se v minulosti vždy obávali debaty ohledně jaderné energie.

To se ale po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 zcela změnilo. Deklarace mezinárodního setkání dne 5.srpna 2013 v Hirošimě obsahovala i následující prohlášení: „Nehoda v jaderné elektrárně Fukušima Daiči představuje nadále zcela zásadní aktuální problém. Nadále zůstává stěžejními úkoly dostat elektrárnu pod kontrolu, zlikvidovat všechny tamní jaderné reaktory a obrátit energetiku směrem k čistým, obnovitelným zdrojům energie.

Vzhledem k nebezpečnému propojení mezi jadernými zbraněmi a výrobou energie v jaderných elektrárnách požadujeme ukončení všech druhů jaderného ohrožení, způsobeného jaderným palivovým cyklem a stavíme se také proti přepracování jaderného paliva, shromažďování plutonia a vojenskému použití jaderné energie."

www.antiatom.org

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře