Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nové problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Grónsko: hrozí zrušení zákazu těžby uranu. Anglie: právní rozhodnutí proti projektu jaderné elektrárny. Švédsko: Mořské medúzy odstavily obří jaderný reaktor. Nové problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

  • nove-problemy-v-japonske-jaderne-elektrarne-fukusima-dalsi-jaderne-zpravy

Grónsko: hrozí zrušení zákazu těžby uranu

Zákaz těžby uranové rudy by mohl být pod dánským vedením v grónském parlamentu v následujících měsících zrušen. První čtení nového uranového zákona se plánuje na 1.říjen 2013, druhé čtení na 24.říjen a třetí čtení pak proběhne na jaře 2014. Rozhodnutí pak musí posvětit ještě dánský parlament. Rozhodnutí grónské vlády bude ještě předcházet zveřejnění dvou zpráv – jedna z nich je vědecká a nezávislá a druhá politická – se zřetelem na důsledky zrušení dosavadního zákazu dobývání uranové rudy v zemi. Vědecká studie již byla zpracována, ale vláda se dosud zdráhá ji publikovat – tato skutečnost se postarala o rozhořčení opozičních politických stran.

Grónský ministr průmyslu a práce také řekl, že veřejná debata v souvislosti s těžbou uranu ještě před rozhodnutím o zrušení jejího zákazu není nutná, protože vláda dostala v nedávných volbách dostatečný mandát o věci sama rozhodnout.

Ukončení nulové tolerance těžby uranu je nyní horkým želízkem nejen v Grónsku, ale i v Dánku. Ačkoliv dánská vláda signalizovala, že návrh zákona zřejmě podpoří, mohl by ho odmítnout ještě dánský parlament. Dánská vláda je vládou menšinovou a dokonce uvnitř vlády je odpor proti zrušení zákazu těžby uranu.

Avataq, dánský Ecological Council a NOAH FoE Dánsko se připojily z diskusi a nechaly otisknout v tamním tisku informační text ohledně této problematiky. Text byl přeložen i do angličtiny.

http://ecocouncil.dk/dk/releases/articles-pressreleases/chemicals-and-climate/2203-keep-the-ban-on-uranium-mining-in-the-danish-realm

Anglie: právní rozhodnutí proti projektu jaderné elektrárny

Organizace Greenpeace podnikla společně s "Irish heritage group An Taisce" dva na sobě nezávislé právní kroky proti nově plánovanými jaderným projektům britské vlády v lokalitě Hinkley Point v Sommersetu. Plán na stavbu nových jaderných reaktorů je kritizován na základě evropské směrnice pro proces EIA (hodnocení vlivů stavby na životní prostředí), která požaduje, aby o záměru byly informovány všechny dotčené státy Evropské unie a byly s nimi během plánovací fáze řádně konzultovány infrastrukturální stavby, které mají signifikantní vliv na životní prostředí. S obyvateli Irska však nebyl tento stavební záměr vůbec konzultován.

V dalším odděleném případě se staví společnost Greenpeace proti rozhodnutí britské vlády o udělení stavebního povolení pro nové jaderné reaktory, protože dosud nebyla nalezena lokalita, kde se bude skladovat nově vytvořený jaderný odpad z těchto reaktorů, poté co Cumbrie jednomyslně odmítla vybudování centrálního úložiště jaderného odpadu na svém území.

http://www.theecologist.org/News/news_analysis/2006847/legal_challenges_to_new_nuclear_can_we_trust_government.html

Švédsko: Mořské medúzy odstavily obří jaderný reaktor

Co všechno dokáží medúzy, o tom se musel přesvědčit provozovatel švédské jaderné elektrárny Oskarshamm. Kvůli stovkám medúz musel odstavit jaderný reaktor.

Obrovská koncentrace mořských medúz způsobila ve Švédsku odstávku jednoho z největších jaderných reaktorů na světě. Medúzy ucpaly potrubí, které vede chladící vodu do turbín v zařízení a donutily provozovatele této jaderné elektrárny, aby odstavil celý blok č. 3 v JE Oskarshamm na jihovýchodě země. V úterý, dva dny po této události, byla potrubí vyčištěna a reaktor měl být znovu připojen do sítě, informoval provozovatel elektrárny, firma OKG.

S výkonem 1.400 MW se jedná o největší varný reaktor na světě, jak potvrdil Andres Osterberg, mluvčí společnosti OKG. Je to stejná technologie, kterou disponovala i japonská jaderná elektrárna Fukušima, kde došlo v březnu 2011 k velké havárii v důsledku silné vlny tsunami, která překročila ochranou bariéru u elektrárny a zatopila toto jaderné zařízení, čímž zde došlo k tavení jaderného paliva.

Mnohé jaderné elektrárny jsou postaveny u vody, protože musí být neustále chlazeny. Přitom dochází celkem často k poruchám kvůli mořským živočichům. V loňském roce musela být například odstavena kalifornská jaderná elektrárna Diablo Canon, poté co chladicí potrubí ucpaly mořští živočichové podobní medúzám s názvem Salpovití. V Oskarshammu musel být kvůli medúzám odstaven jiný reaktor už v roce 2005.

http://www.20min.ch/ausland/news/story/Quallen-legen-riesigen-Atomreaktor-lahm-25730093

Nové problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima

Problémy v havarované japonské jaderné elektrárně Fukušima se množí: ze zničeného jaderného zařízení unikala podle údajů provozovatele, firmy Tepco, opět pára. Také netěsnosti, z kterých stále uniká radioaktivní voda, stále nemá provozovatel zařízení pod kontrolou.

Tepco stále nezjistilo příčinu úniku páry. Spekuluje se o tom, že pára vychází z kaluže na reaktoru. Stav velmi zničené jaderné elektrárny je ale podle provozovatele stabilní. Ani uvnitř budovy, ani v okolí havarovaných reaktorů nebyly podle provozovatele naměřeny zvýšené hodnoty záření.
Na začátku září však byly na reaktorech naměřeny rekordní hodnoty záření, které by byly za krátkou dobu pro člověka smrtelné.

Naposledy se o velké starosti v elektrárně postaraly netěsnosti, ze kterých vytekly tisíce tun silně radioaktivní vody. Tepco se domnívá, že část této vody se dostala do spodních vod. Teplota reaktorů je podle údajů provozovatele stabilní, takže nehrozí žádné nebezpečí.

Vzhledem k četným událostem v havarovaném jaderném zařízení, které vyvolávají znepokojení na celém světě, schválila japonská vláda na začátku září nouzový plán na zabezpečení této jaderné ruiny. Plánuje se kromě jiného zmražení okolní půdy kolem jaderného zařízení, aby tak nedocházelo k dalším únikům radioaktivní vody do okolí, a dále dekontaminace radioaktivní vody.

http://www.focus.de/wissen/technik/atomkraft/neue-probleme-in-zerstoertem-akw-dampf-aus-fukushima-ruine-ausgetreten_aid_1099748.html

Facebook komentáře