Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nehoda v jaderné elektrárně v Arkansasu: jeden pracovník smrtelně zraněn (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Quebec: moratorium k těžbě uranu.  
USA: Nehoda v jaderné elektrárně v Arkansasu: jeden pracovník smrtelně zraněn.  
Tchaj-wan: premiér slibuje urychlení řešení problému skladování jaderného odpadu.  
Singapur se přidává k ostatním zemím a do budoucna vylučuje možnost stavby jaderné elektrárny. 
Spojené království: anglická jaderná elektrárna vypouštěla několik měsíců radioaktivní látky do okolního prostředí.

  • nehoda-v-jaderne-elektrarne-v-arkansasu-jeden-pracovnik-smrtelne-zranen-dalsi-jaderne-zpravy

Quebec: moratorium k těžbě uranu

Nuclear Monitor 760

Dokud nebude dokončena studie o vlivech na životní prostředí, nebude v kanadském Quebecu vydáno povolení k aktivitám spojených s těžbou uranu. Ministr životního prostředí této kanadské provincie Yves-Francois Blanchet pověřil tamní agenturu pro hodnocení vlivů na životní prostředí, aby v průběhu letošního roku vypracovala studii vlivů těžby uranu na životní prostředí a sociální sféru.

Práce na této studii mají začít ještě v letošním roce, konečná zpráva se očekává v roce 2014. Proces bude zahrnovat také veřejné projednání vlivů na životní prostředí. V říjnu 2012 vydala „Kanadská komise pro jadernou bezpečnost" licenci, kterou povolila těžbu uranu v "Matoush Underground Exploration Project" v Quebecu. Různé skupiny, mezin nimiž nechyběly například původní obyvatelé této oblasti, se proti tomuto postupu ohradily a vyvinuly tlak na moratorium pro těžbu uranu v Quebecu.

Zdroj: World Nuclear News, 3.4.2013 - "Quebec imposes uranium moratorium"
http://www.world-nuclear-news.org/enf-quebec_imposes_uranium_moratorium-0304134.html

USA: Nehoda v jaderné elektrárně v Arkansasu: jeden pracovník smrtelně zraněn

Nuclear Monitor 760

Při nehodě v jaderné elektrárně Nuclear One v Russelville v americkém Arkansasu, ke které došlo 31.března 2013, byl smrtelně zraně jeden ze zaměstnanců elektrárny. Dalších osm zraněných pracovníků muselo být převezeno do nemocnice. Usmrcený pracovník se jmenoval Wade Walters a bylo mu pouhých 24 let.

Mluvčí provozovatele jaderného zařízení, společnosti Entergy, řekl 1.dubna médiím, že sedm z osmi zraněných pracovníků bylo již z nemocnice propuštěno. Firma Entergy oznámila, že k incidentu došlo při přemisťování hlavního statoru turbíny v bloku č.1, kdy došlo k selhání jeřábu a pádu statoru o hmotnosti 500 tun. Pádem přepravovaného břemene byla zničena část potrubí a dále došlo ke zkratu v elektroinstalaci, čímž elektrárna zůstala bez dodávek elektřiny ze sítě. Výpadek elektřiny se podařilo nahradit záložními dieselagregáty, chlazení reaktorů bylo zajištěno.

První jaderný reaktor v byl právě odstavený pro výměnu paliva a druhý blok se odstavil automaticky po incidentu v sekundární části jaderné elektrárny. Provozovatel oznámil, že nedošlo k úniku radiace do okolního prostředí.

Zdroj: Platts, 1.4.2013 - "Accident at Entergy´s Arkansas Nuclear One kills worker"; http://www.platts.com/RSSFeedDetailedNews/RSSFeed/ElectricPower/21894074

Entergy - www.entergy-nuclear.com; NRC - www.nrc.gov/reading-rm/doc-collections/event-status

Tchaj-wan: premiér slibuje urychlení řešení problému skladování jaderného odpadu

Nuclear Monitor 760

Tchaj-wanský premiér Jiang Yi-huah 8.dubna 2013 prohlásil že se jeho vláda zasadí o aktivní řešení problému skladování vyhořelého jaderného paliva a bude se snažit o odstranění jaderného odpadu, uloženého na Orchidejovém ostrově, který se nachází asi 60km jihovýchodně od Tchai-wanu. Již celá desetiletí je tento ostrov, který obývají především původní obyvatelé z kmenu Tao, destinací pro uložení jaderného odpadu z tři provozovaných jaderných elektráren v zemi.

Na základě nového zákona z roku 2006, který má upravovat volbu lokality pro konečné uložení jaderného odpadu, byly vybrány lokality Wuqiu-Township v Kinmen County a Daren-Township v Taitung-County. Místní vlády ale dosud zabraňovaly konání příslušného referenda k tomuto tématu. Jiang se 3.dubna 2013 setkal se zástupci antiatomových organizací včetně "Green Citizen Action Alliance" a s nadací "Tao Foundation".

Zdroj: Taiwan News, 9.4.2013 - "Taiwan premier promises haste on nuclear waste" - http://www.taiwannews.com.tw/etn/news_content.php?id=2191910

Taiwan Today, 8.4.2013 - "Jiang vows to remove Orchid Island nuclear waste" - http://taiwantoday.tw/ct.asp?xItem=203680&ctNode=413

Singapur se přidává k ostatním zemím a do budoucna vylučuje možnost stavby jaderné elektrárny

Nuclear Monitor 761

Singapurská vláda oznámila, že v budoucnu nebude aktivně rozvíjet možnost postavit v zemi jadernou elektrárnu. Pro tento malý, hustě osídlený ostrovní stát mezi Malajsií a Indonésií není možné řádné havarijní plánování, spojené s provozem jaderné elektrárny, a to z důvodu nedostatku místa pro zřízení evakuačních cest.

To je aktuální stav debaty kolem stavby jaderné elektrárny po loňském zveřejnění studie proveditelnosti. Singapure kryje spotřebu elektřiny především produkcí v plynových elektrárnách, jejichŽ podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi aktuálně dosahuje k 78% a v budoucnu se zřejmě ještě více navýší na úkor tepelných elektráren, které nyní pokrývají 18% tuzemské spotřeby.

Singapure se tak přidává na seznam zemí, které se po havárii v japonské Fukušimě rozhodly dále nerozvíjet své jaderné programy, ačkoli dříve plánovaly stavbu nových jaderných bloků, včetně Řecka, Izreale, Itálie, Kuvajtu, Ománu, Peru, Portugalska, Thajska a Venezuely. Belgie, Německo a Švýcarsko se rozhodly, že svůj běžící jaderný program postupně ukončí.

Spojené království: anglická jaderná elektrárna vypouštěla několik měsíců radioaktivní látky do okolního prostředí

Nuclear Monitor 761

V jaderné elektrárně v jihovýchodním Kentu docházelo podle údajů Zemské agtnruty pro životní prostředí k dlouhodobým únikům radioaktivních látek do okolního prostředí. Rutinní testy u vrtů poblíž jaderné elektrárny Dungeness B objevily stopy radioaktivního tritia, které překračovaly mezní přípustné hodnoty více než sedminásobně.

Zemská agentura sdělila: „Firma EdF informovala agenturu pro životní prostředí a kancelář pro jadernou regulaci v září a prosinci 2012, že zjistila zvýšené hodnoty tritia ve spodní vodě v blízkosti jaderné elektrárny Diungeness B. Dungeness B se nachází v signifikantní vzdálenosti o výše uvedených vrtů, sloužících pro potřeby pitné vody. O naměřených hodnotách byl informován i příslušný vodohospodářský úřad."

Dungeness B má dva plynem chlazené reaktory, které byly uvedeny do provozu v letech 1983 a 1985. Tato elektrárna je nadále v provozu, zatímco starší část Dungeonn A byla uzavřena v roce 2006.

(Daily Mail, 18.4.2013)

Facebook komentáře