Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Maso divočáků je po Černobylu stále radioaktivní (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Hornorakouský radní Anschober: po etapovém vítězství boje proti Temelínu náš odpor opět zesílíme / 
Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld bude odstavena dříve / 
Pomoc pro Černobyl: dva nákladní vozy z Německa na cestě do Běloruska / 
Německo: maso divočáků je po Černobylu stále radioaktivní.

  • maso-divocaku-je-po-cernobylu-stale-radioaktivni-dalsi-jaderne-zpravy

Hornorakouský radní Anschober: po etapovém vítězství boje proti Temelínu náš odpor opět zesílíme

11.4.2014 OTS.at APA

Linec – Po velkém etapovém vítězství zastavení výběrového řízení na stavbu nových jaderných bloků v Temelíně chce hornorakouský radní pro životní prostředí a energetiku Rudi Anschober nastavit jasné výhybky pro zesílení dalšího odporu: v první řadě mezinárodní konferencí dne 29.dubna v Praze silným tlakem na neumožnění miliardových subvencí pro stavbu nových jaderných elektráren. Rudi Anschober chce možnost posílení protijaderných aktivit projednat také s rakouskou spolkovou vládou.

Konkrétní iniciativy:
-Antiatomová mezinárodní konference dne 29.dubna 2014 v Praze: pod heslem „Ekonomické limity jaderné energie" se sejdou renomovaní energetičtí a ekonomičtí odborníci z celé Evropy, mezi nimi Claudia Kemfert (Německý institut pro hospodářský výzkum), Stephan Thomas (University of Greenwich Business School), Mycle Schneider (poradce na energetickou a jadernou politiku).

-Rozhodnutí o budoucnosti jaderné energetiky v Evropské unii rozhodnutím hospodářské komise o miliardové podpoře pro jadernou elektrárnu Hinkley Point: do léta chce Evropská komise rozhodnout o miliardové subvenci pro Hinkley Point a tím také o dalších plánech na stavbu jaderných elektráren v Evropě. Pomocí subvenčního mechanismu „Contract for difference" má být 4 milióny euro denně dotována britská jaderná elektrárna Hinkley Point třikrát vyššími subvencemi než fotovoltaické elektrárny v Německu. Rakouský odpor proti tomuto záměru, iniciovaný Rudim Anschoberem, měl velkou odezvu: za prvé Evropská komise přijala všechny kritické body a za druhé bylo jenom z Rakouska posláno více než 23 tisíc negativních připomínek proti plánované podpoře jaderné elektrárny Hinkley Point, včetně oficiálních stanovisek země Horní Rakousko a několika tamních energetických společností -Verbund, Energie AG, Linz AG.

-Plánovaná jednání se spolkovou vládou: nyní jsou podle Anschobera otevřené dveře pro velký úspěch v boji proti jaderné energetice – až po možné zahájení celoevropského výstupu z jádra. Nyní musí i rakouská spolková vláda velmi zesílit své snahy: uvnitř Evropské unie musí vzniknout aliance antiatomových zemí, jako protipól k již vzniklé alianci projaderných států.

Partnerství pro energetickou změnu chce Rakousko uzavírat i s českými regiony a obcemi.
Anschober říká na závěr: „Dveře jsou otevřené, tuto historickou šanci teď musíme využít vší silou."

http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20140411_OTS0092/anschober-nach-etappensieg-gegen-temelin-jetzt-den-widerstand-weiter-ausbauen

Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld bude odstavena dříve

10.4.2014 Taz.de

Jaderná elektrárna v Německu bude odstavena již v únoru 2015, tedy o celých sedm měsíců dříve, než se původně plánovalo. Provoz jaderné elektrárny se již nevyplácí, prohlásil provozovatel.

Berlín – Dosud to byla pouhá spekulace, nyní je to již jisté: jaderná elektrárna Granfenrheinfeld (u německého Schweinfurtu) má být odstavena již v příštím roce – Oznámení o předčaném ukončení provozu předal provozovatel jaderné elektrárny, firma E.ON, v pátek německé spolkové agentuře a bavorskému provozovateli distribuční sítě Tennet.

Firma E.ON odůvodnila své rozhodnutí především vysokým zatížením, které pro firmu představuje vládou zavedena daň za jaderné palivo. „Důvodem pro rozhodnutí o předčasném ukončení provozu této jaderné elektrárny je především její nehospodárný provoz," potvrdil provozovatel zařízení, firma E.ON. V červnu by se muselo vsadit čerstvé jaderné palivo, což by bylo spojené s další investicí ve v ýši 80 miliónů euro. Nové palivové články by se však již stejně nevypotřebovaly až do konce.

http://www.taz.de/Atomkraftwerk-Grafenrheinfeld-/!135746/

Pomoc pro Černobyl: dva nákladní vozy z Německa na cestě do Běloruska

16.4.2014 inFranken.de

Dva plné nákladní vozy (asi 35 tun) kvalitního zboží, které má pomoci lidem z oblastí, ozářených v důsledku havárie v jaderné elektrárně Černbyl, jsou na cestě z Německa do Gomelské oblasti v Bělorusku. Jedná se již o 54.konvoj s pomocí z Německa do této oblasti.

Vedle 580 balíků neozářených potravin je v nákladních vozech velké množství obvazového materiálu, hygienických prostředků, prostředků lékařské pomoci, 68 jízdních kol, 15 dětských kočárků, školní potřeby, oblečení a mnoho jiných věcí denní potřeby. Předseda německého sdružení „Pomoc po Černobylu" z Wollbachu Stefan Zehfuss poděkoval všem pomocníkům, kteří pomáhali několik měsíců s přípravou této pomoci do Běloruska. Jak Zehfuss zdůraznil, jeho sdružení posílá pravidelně takovou pomoc do Gomelské oblasti již 22 let. Velkým požehnáním je pro toto sdružení, že může bezplatně využívat místnosti VR-banky ve Wollbachu a haly cihlárny Gessner, kde se věci do nákladních vozů připravují.

Po příjezdu do Gomelské oblasti zůstávají věci až do poloviny května uskladněny v halách, kde jsou hlídány – tak dlouho trvá, než se seženou na místě potřebná povolení státní a celních úřadů. Teprve pak je pomoc rozdělována potřebným.
Sdružení dále každoročně pořádá letní pobyty pro černobylské děti. Také pro letošní rok hledá rodiny v Německu, které poskytnou dětem z Gomelské oblasti pro tento pobyt náhradní domov. Letošní ozdravné pobyty pro děri z Gomelské oblasti proběhnou od 19.července do 9.srpna. Věk dětí z postižené oblasti je mezi 9-14 roky. Bližší informace je možné získat na telefonu: +49 9773/6101.

http://www.infranken.de/regionalsport/rhoen-grabfeld/Hilfe-fuer-Tschernobyl-Zwei-Lastwagen-unterwegs-nach-Weissrussland;art55476,684872

Německo: maso divočáků je po Černobylu stále radioaktivní

10.4.2014 Augsburger Allgemeine

Od havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl uběhlo již téměř 28 let. I přesto se nadále v německých lesích nachází zvěř, která je silně radioaktivně kontaminovaná. V roce 2013 bylo v oblasti německého Günzburgu odstřeleno 811 divokých prasat, z nichž celkem 120 bylo tak silně radioaktivně zatíženo, že se jejich maso nesmělo konzumovat. Na základě stále vysoké radioaktivní zátěže v této oblasti se musí nechat veškerá ulovená zvěř překontrolovat na zatížení césiem. Tato kontrola stojí 10 euro na jeden kus ulovené zvěře. Dalších 10 euro na kus stojí vyšetření na trichinózu (přítomnost svalovce stočeného). Vzhledem k těmto nemalým nákladům požádalo Sdužení myslivců Günzburg tamní okresní úřad, zda by převzal alespoň náklady na vyšetření zvěře na přítomnost radioaktivního césia.
Zástupci okresního úřadu žádosti vyhověli. Náklady na vyšetření ulovené zvěře na přítomnost césia dosahují ročně kolem 7.000 euro.

http://www.augsburger-allgemeine.de/guenzburg/Wildschwein-Fleisch-nach-Tschernobyl-weiter-belastet-id29476641.html

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře