Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Likvidace jaderného odpadu bude mnohem dražší než se předpokládalo (+ další jaderné zprávy)

Likvidace jaderného odpadu bude mnohem dražší než se předpokládalo /
Otázka konečného skladování jaderného odpadu by mohla být vyřešena až kolem roku 2170 /
Francouzská jaderná elektrárna příčinou sporů v německém Sársku /
Francouzští ekologové podávají žalobu kvůli jaderné elektrárně Fessenheim.

  • likvidace-jaderneho-odpadu-bude-mnohem-drazsi-nez-se-predpokladalo-dalsi-jaderne-zpravy

Likvidace jaderného odpadu bude mnohem dražší než se předpokládalo

Odborníci varují před miliardovými náklady, které mohou vzniknout státu: než se najde, zařídí a zaplní konečné úložiště jaderným odpadem, může to trvat ještě 150 let.

Náklady na likvidaci pozůstatků jaderné energetiky mohou být mnohem vyšší než se dosud předpokládalo. Podle odhadů předsedy parlamentní komise pro hledání jaderného úložiště Michaela Müllera (SPD) by tyto náklady mohly v budoucnu vzrůst na 50 až 70 miliard euro. Peníze na tzv. atomovém kontě, které si sem =pravidelně ukládají všichni čtyři provozovatelé německých jaderných elektráren (E.On, RWE, EnBW a Vattenfall) na budoucí ukládání jaderných odpadů a demontáž svých jaderných elektráren, dosahují oproti tomu pouze 36 miliard euro. „Na stát by přešla obrovská finanční rizika, jak ukazují také analýzy spolkového ministerstva hospodářství," řekl Müller deníku Frankfurter Rundschau.

Parlamentní „úložišťová" komise má do poloviny roku 2016 připravit restart procesu hledání jaderného úložiště. Jejích 33 členů se nyní nachází takřka v poločasu a toto pondělí se sejdou na svém již 11.zasedání. Mezitím pracovní skupina této parlamentní komise vypracovala a předložila materiál s =předběžným harmonogramem procesu hledání jaderného úložiště. Z tohoto materiálu kromě jiného vyplývá, že se celý proces může ukončit až v polovině příštího století. Ukončení definitivního uložení jaderného odpadu předpokládají odborníci teprve v letech 2075 až 2130 a uzavření konečného úložiště s vloženým jaderným odpadem mezi roky 2095 a 2170 nebo později.

Časový harmonogram v ohrožení

Zákon o hledání konečného úložiště jaderných odpadů, který Německo přijalo v roce 2013, předpokládá začátek nového procesu hledání konečného úložiště pro rok 2018 a definitivní stanovení místa pro trvalé uložení jaderného odpadu v roce 2031. Odborníci se obávají, že se tento harmonogram nedá dodržet. „Šance na splnění těchto termínů je podle dokumentu „nejistá". Zprovoznění úložiště je možné nejdříve v letech 2045/2050. Teprve potom může začít postupné svážení kontejnerů z aktuálně 16 německých meziskladů do konečného úložiště. Proces uskladnění má podle odhadů odborníků trvat 30 až 80 let.

Oproti dřívějším plánům by to bylo znamenalo velké zpoždění. Jaderní odborníci poukazují na skutečnost, že to přinese i další problémy s meziskladováním jaderného odpadu v kontejnerech Castor, kde se nyní nachází. Tyto mezisklady jsou zatím povoleny na dobu 40 let. Zde skladovaný odpad se pak bude buďto muset převézt na jiné skladovací místo nebo přeložit do nových obalových souborů. Bude se přitom jednat o „technicky, ekonomicky a institučně náročný proces". Jednoduše řečeno: bude to trvat dlouho a stát hodně peněz.

Člen úložišťové komise Michael Sailer varoval v rozhovoru s deníkem Frankfurter Rundschau před trvalým skladováním jaderného odpadu ve stávajících meziskladech. „Bez plynulého vývoje procesu hledání trvalého úložiště by se mohlo stát, že vyhořelé jaderné palivo zůstane ve stávajících meziskladech až do roku 2100, což může vést k nestabilitě uloženého materiálu," řekl.

Podle Sailera zde existuje =nebezpečí, že by mohlo uvolnit velké množství radioaktivity do životního prostředí, protože nadzemní sklady s jaderným odpadem mohou být snáze ohroženy než trvalé úložiště v podzemí - například válkou, teroristickými útoky apod. Nikdo nemůže zaručit, že Německo bude i za 80 let stejně mírovou zemí jako dnes. „Meziskladování na delší dobu by nepřijatelným způsobem ohrozilo další generace," řekl Sailer, který je také předsedou komise pro likvidaci odpadů německé spolkové vlády.

http://www.fr-online.de/energie/atom-endlager-atomentsorgung-wird-noch-viel-teurer,1473634,30473680.html

Otázka konečného skladování jaderného odpadu by mohla být vyřešena až kolem roku 2170

Berlín - Německý proces hledání trvalého úložiště pro vysoce radioaktivní odpad a jeho stavba by se mohla zdržet a celá desetiletí, čímž se prodraží

Pracovní skupina německé parlamentní „úložišťové" komise došla ve své analýze k závěru, že k uzavření trvalého úložiště s uloženým jaderným odpadem by mohlo v Německu dojít v letech 2095 až 2170. V letech 2075 až 2130 by mělo podle parlamentní komise probíhat přemísťování vysoce radioaktivních odpadů z německých jaderných elektráren do trvalého úložiště. Poté bude zapotřebí zajistit komplikované a náročné práce pro bezpečné uložení radioaktivního materiálu a pro zabezpečení jeho odstínění. Celkem 33-členná komise při německém spolkovém sněmu má do poloviny roku 2016 vypracovat základy pro nový proces hledání jaderného úložiště v Německu.

Deník Franfurter Rundschau již informoval o nových časových plánech tohoto vyhledávacího procesu. Šéf parlamentní úložišťové komise Michael Müller řekl deníku FR, =že se kvůli posouvání =termínů zvýší v příštích desetiletích také náklady spojené s konečným uložení jaderného odpadu na 50 až 70 miliard euro. Je stále nejasné, zda budou jaderné koncerny nakonec schopny pokrýt náklady na toto trvalé uložení odpadů ze svých jaderných elektráren. Podle dosavadního plánu by mělo začít vyhledávání a následné srovnávání vhodných úložišťových lokalit v roce 2018.

Ve hře nadále zůstává i solný důl Gorleben, který je v hledáčku státu pro trvalé uložení jaderného odpadu již od roku 1977. Do roku 2031 se má vybrat definitivní lokalita pro uložení, pak se bude muset postavit sklad a jaderný odpad se bude překládat do nových kontejnerů a dopravovat na místo trvalého uložení. Dosavadní mezisklady u jaderných elektráren jsou zatím povoleny pouze na dobu 40 let, je ale pravděpodobné, že se tato doba hodně překročí.

Vzhledem ke vzniklým problémům zkoumala parlamentní komise i další možnosti konečného skladování, např. ve vesmíru nebo na Antarktidě. Avšak uložení kontejnerů s radioaktivním odpadem, vytvářejícím teplo, v ledu, není právě ideální variantou. Kromě toho předepisují německé zákony trvalé uložení německých jaderných odpadů v zemi původu.

http://www.fr-online.de/politik/atom-endlagerung-koennte-erst-2170-abgeschlossen-sein,26577298,30474710.html

Francouzská jaderná elektrárna příčinou sporů v německém Sársku

Debata kolem příhraniční francouzské jaderné elektrárny Cattenom vedla k politickému sporu v regionu Sársko.

Šéf frakce Zelených Hubert Ulrich požadoval ve středu v Zemském sněmu v německém Saarbrückenu větší nasazení zemské vlády za zastavení provozu blízké francouzské jaderné elektrárny. Podle něj musí vyvinout velká koalice ministerské předsedkyně Annegret Kramp - Karrenbauer (CDU) větší tlak na černo-červenou spolkovou vládu kancléřky Angely Merkel (CDU), aby o tomto tématu jednalo Německo s Francií.

Sárský ministr životního prostředí Reinhard Jost (SPD) vytknul tamnímu šéfovi zelené frakce Ulrichovi, že ohrožuje konsensus všech parlamentních stran v sárském zemském sněmu: „Co očekáváte, pane Ulrichu? Myslíte si snad, že nakráčíme spolu se sárskou policií a za doprovodu kapely a pěveckého sboru do Cattenomu a vypneme tlačítko?" dotázal se Jost v souvislosti s požadavkem Zelených na odstavení blízké francouzské jaderné elektrárny a poukázal na skutečnost, že otázka dalšího provozu nebo odstavení této elektrárny je suverénním rozhodnutím Francie. Francie i přes bezpečnostní nedostatky, zjištěné francouzským jaderným úřadem ASN, odmítá jadernou elektrárnu Cattenom odstavit.

http://www.focus.de/regional/saarbruecken/landtag-atomkraftwerk-cattenom-fuehrt-zu-streit-an-der-saar_id_4630384.html

Francouzští ekologové podávají žalobu kvůli jaderné elektrárně Fessenheim

Francouzští ekologové oznámili, že podali žalobu kvůli „lžím" a „podvodům" ohledně jedné z letošních událostí v tamní příhraniční jaderné elektrárně Fessenbheim.

28.února letošního roku byl první blok jaderné elektrárny Fessenheim odstaven z důvodu netěsného potrubí mimo jadernou část bloku. Tak zněla oficiální informace provozovatele elektrárny, firmy EdF. Ve skutečnosti došlo k tomu, že prasklé potrubí ve strojovně zapříčinilo vytečení asi 100 kubíků radioaktivní vody, informovali toto úterý francouzští ekologové ve svém tiskovém prohlášení. Jaderný koncern EdF podle nich porušil svou povinnost, neprodleně o události informovat jaderně dozorný úřad ASN. K ohlášení události došlo až o tři dny později, tedy 3.března. Za každou událost, která může mít dopady na bezpečnost jaderného zařízení, může její provozovatel podle francouzské legislativy dostat pokutu ve výši až 15.000 euro.

Francouzská ekologická sdružení „Sortir du nucléaire", „Stop Fessenheim" a další odpůrci jádra proto podávají žalobu proti společnosti EdF a tehdejšímu řediteli jaderné elektrárny Fessenheim Thierrymu Rossovi, k zemskému soudu v Colmaru.

Francouzský prezident Francois Hollande chce jadernou elektrárnu Fessenheim uzavřít, jak dříve slíbil, ale termín na konci roku 2016 zatím nepotvrdil.

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře