Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lesní požár ohrožuje černobylskou jadernou ruinu (+ další jaderné zprávy)

Lesní požár ohrožuje černobylskou jadernou ruinu /

Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld se odstaví až v červnu /

Šlesvicko-Holštýnsko představuje nový koncept pro bezpečné uložení jaderného odpadu /

Energetický koncern Vattenfall má obrovské problémy - propustí 1000 zaměstnanců /

Provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima hospodařil se ziskem.

  • lesni-pozar-ohrozuje-cernobylskou-jadernou-ruinu-dalsi-jaderne-zpravy

Lesní požár ohrožuje černobylskou jadernou ruinu

  • V blízkosti jaderného reaktoru, v kterém došlo v roce 1986 k těžké havárii, běsní požár lesa. Plameny se dostaly do blízkosti 20 kilometrů od reaktoru.
  • Ukrajinská vláda tvrdí, že nehrozí žádné nebezpečí. Ekologové však varují před radioaktivním prachem.
  • V Černobylu se nyní staví nový sarkofág nad havarovaným reaktorem.

V uzavřené zóně kolem dříve havarované jaderné elektrárny Černobyl se snaží ukrajinské záchranné složky porazit lesní požár. Jedná se přitom o nejhorší požár v blízkosti havarované elektrárny od roku 1992, informoval ukrajinský premiér Arsen Avakov. Jaderná elektrárna se nachází asi 20 kilometrů od požáru. Hoří přitom plocha asi 400 hektarů lesa. Proti požáru je nyní v nasazení více než 200 členů zásahových jednotek.

Ukrajinské úřady uklidňují veřejnost

Podle vedoucího ukrajinské civilní obrany Zorjana Širjaka nepředstavuje požár žádné riziko pro odstavenou jadernou elektrárnu. V okolí elektrárny nebyla naměřena zvýšená radioaktivita, zdůraznil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ministr vnitra Avakov však předtím podával rozporuplná hlášení o požáru u elektrárny.

Ekologové ze sdružení Greenpeace v Rusku varovali před možnou katastrofou. Vítr může zavát radioaktivně zatížený kouřový mrak až do Běloruska, informovali zástupci ekologické organizace.

Video a článek v originálním znění:

http://www.sueddeutsche.de/panorama/ukraine-waldbrand-rueckt-auf-reaktor-ruine-von-tschernobyl-vor-1.2457800

Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld se odstaví až v červnu

Německou jadernou elektrárnu Grafenrheinfeld v regionu Schweinfurt neodstaví její provozovatel, firma E.ON již 31.května, jak se původně plánovalo. E.ON o tom informoval v pondělí. Elektrárna zůstane podle provozovatele v provozu zřejmě do druhé poloviny června letošního roku a teprve potom ji personál odstaví. Jako důvod pro pozdější ukončení provozu uvedl provozovatel „tmírnou zimu". V reaktoru tak zůstalo více paliva než se původně plánovalo. Palivové články, které se nachází v reaktoru, se podle firmy E.ON plně využijí. Podle zákona musí firma E.ON jadernou elektrárnu Grafenrheinfeld definitivně odstavit do 31.prosince 2015.

Rozhodnutí, jadernou elektrárnu odstavit dříve než v zákonem stanovený termín, však podle provozovatele zůstává v platnosti. E.ON oznámil předčasné odstavení elektrárny Grafenrheinfeld již v minulém roce. Jako důvod předčasného ukončení jejího provozu uvedla firma přílišné finanční zatížení vysokou daní z jaderného paliva. Reaktor o výkonu 1.275 MW patří v nejvýkonnějším v celém Německu. Vyrábí cca. 10 miliard kilowatthodin elektřiny ročně a dokázal by tak rok a půl plně zásobovat proudem město o velikosti Mnichova. Grafenrheinfeld tak dosahuje 14%-ního podílu na výrobě elektřiny v Bavorsku.

http://www.sueddeutsche.de/bayern/grafenrheinfeld-grafenrheinfeld-geht-erst-im-juni-vom-netz-1.2455675

Šlesvicko-Holštýnsko představuje nový koncept pro bezpečné uložení jaderného odpadu

Nález zrezavělých kontejnerů v podzemních skladech německé jaderné elektrárny Brunsbüttel před více než třemi lety vyvolal všeobecné zděšení. Šlesvicko - holštýnský ministr pro energetiku Robert Habeck (Zelení) chce dnes představit nové plány, jak se takovým škodám v budoucnu vyhnout. Po výše uvedeném nálezu byla ustanovena pracovní skupina, která se od minulého roku zabývala příčinami této události.

„Bude trvat ještě několik desetiletí, než se shromáždí jaderný odpad ze všech německých jaderných elektráren a z jejich likvidace po ukončení provozu v plánovaném konečném úložišti Konrad," řekl Habeck německé tiskové agentuře. „Musíme se postarat o to, aby takové hrozné škody jako v podzemním prostoru v Brunsbüttelu v budoucnu již nevznikaly."

V pracovní skupině byli zastoupeni kromě současných a dřívějších členů šlesvicko- holštýnského jaderně- dozorného úřadu také odborníci z německého Ekologické institutu a TÜV Nord. V uplynulých měsících prověřovali tito odborníci všechny úložiště s nízko,- až středně radioaktivním odpadem ve spolkové zemi Šlesvicko- Holštýnsko, mezisklady u jaderných elektráren Brunsbüttel, Krümmel a Brokdorf a skládku v Geesthachu.

Pracovní skupina doporučila podle středečního vydání Tagesspiegel, aby se v budoucnu neakceptovala žádná úložiště bez předchozího povolení jaderně- dozorným úřadem. Kromě toho by se měla zavést v těchto skladech pravidelná každoroční inspekce, každé čtyři roky se pak budou muset uložené kontejnery s jaderným odpadem zvednout, aby se dala zkontrolovat o jejich spodní strana.

U jaderné elektrárny Brunsbüttel chce její provozovatel Vattenfall vyzvednout z úložiště celkem 632 zrezavělých sudů s nízko až středně radioaktivním odpadem pomocí speciální techniky. Z 573 kamerou zkoumaných sudů bylo u 154 z nich zjištěno závažné poškození. Vyzvednutí zrezavělých kontejnerů z celkem šesti podzemních skladovacích prostor u elektrárny Brunsbüttel má začít na podzim letošního roku a trvat cca. tři roky. Vyzvednutý jaderný odpad se přeskladní do celkem 58 nových kontejnerů určených pro konečné skladování. Zemský jaderně - dozorný úřad s konceptem vyzvednutí jaderného odpadu, který předložil Vattenfall v únoru letošního roku, souhlasil.

http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/unternehmen-schleswig-holstein-legt-neues-konzept-zur-sicheren-lagerung-von-atommuell-vor_id_4646125.html

Energetický koncern Vattenfall má obrovské problémy - propustí 1000 zaměstnanců

Švédský energetický koncern Vattenfall propustí 1.000 zaměstnanců a odstaví dva jaderné reaktory dříve než dosud plánoval. Tím firma reaguje na obrovské snížení svého zisku.

Energetická firma Vattenfall musí nadále ořezávat náklady, objasňoval v úterý ve Stockholmu důvody propouštění šéf koncernu Magnus Hall. Jaderné reaktory Ringhals 1 a Ringhals 2 na západním pobřeží Švédska se kvůli nízké rentabilitě a vysokým nákladům odstaví dříve, než se plánovalo, oznámil dále koncern.

Na vyšších postech se bude muset zrušit asi polovina pracovních míst. Kterých zemí se konkrétně snižování stavu zaměstnanců dotkne, není zatím jasné, sdělil mluvčí společnosti Vattenfall na dotaz agentury AFP. Koncern má nyní asi 30.000 zaměstnanců, polovina z nich pracuje v Německu.

„Reaktory Ringhals 1 a 2 odstavíme v letech 2018 až 2020 namísto původně plánovaného roku 2025," sdělil koncern. Ve Švédsku se nachází tři jaderné elektrárny, jejichž deset reaktorů bylo uvedeno do provozu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Pět z nich provozuje právě Vattenfall. Švédské jaderné elektrárny vyrobily v roce 2013 celkem 39% celkové tamní spotřeby elektřiny.

http://www.focus.de/finanzen/boerse/energie-konzern-hat-massive-probleme-vattenfall-streicht-1000-jobs_id_4644417.html

Provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima hospodařil se ziskem

28.4.2015 Focus.de

Provozovatel havarované japonské jaderné elektrárny Fukušima, firma Tokyo Electric Power (TEPCO), zvýšil v minulém obchodním roce svůj provozní zisk. Díky nízkým cenám ropy a snížení nákladů se zvýšil čistý zisk k bilančnímu dni 31.března 2015 na 451,5 miliard jenů (3,5 miliard euro), oznámil energetický koncern.

Obrat se meziročně zvýšil o 2,6% na 6,8 biliónů jenů. Na aktuální obchodní rok nevydala firma Tepco žádné prognózy očekávaného zisku, protože není jasné, kdy bude moci energetický koncern opět spustit své jaderné reaktory. Nyní jsou všechny jaderné reaktory v Japonsku kvůli jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 mimo provoz.

Jako náhradu importuje energetická společnost Tepco a další firmy do země velké množství ropy a plynu. Zestátněný koncern Tepco uzavřel již předchozí obchodní rok poprvé od fukušimské havárie se ziskem. V důsledku ničivého zemětřesení a následné vlně tsunami došlo 11.března 2011 v japonské elektrárně Fukušima k těžké jaderné havárii.

http://www.focus.de/finanzen/news/atom-betreiber-der-atomruine-fukushima-mit-gewinn_id_4644308.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře