Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Komiks zobrazující zkušenosti fukušimských pracovníků (+další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Japonsko: Nový fukušimský komiks / Světová banka odmítá investovat další peníze do jaderných elektráren / OECD: Jaderné elektrárny na ústupu / Brazílie: více větrné energie místo jaderné / Francie: jaderná energie zůstává (myslí si ministr průmyslu).

  • komiks-zobrazujici-zkusenosti-fukusimskych-pracovniku-dalsi-jaderne-zpravy

Japonsko: Nový fukušimský komiks

"World Nuclear News" informoval o tom, že jeden z bývalých zaměstnanců japonské jaderné elektrárny Fukušima shrnul své poznatky a zážitky z havarované elektrárny ve své komiksové knize. Kazuto Tatsuta vyhrál soutěž Manga, kterou vyhlásilo nakladatelství Kodansha.

Proč o tom "World Nuclear News" informoval? Zdá se, že obsah je celkem normální,tady neobvyklý, realistický popis událostí při fukušimské havárii a lidí, kteří bez zvláštního pochopení problematiky radioaktivního záření pokračovali dál ve své práci. Se zlehčením jsou popisování pracovníci, kteří museli nechat za sebou přísné bezpečnostní předpisy a rutinní kontroly, lidé, pracující mezi bazény s vyhořelým jaderným palivem a kteří se dokonce i zotavují v areálu havarované jaderné elektrárny.

http://www.world-nuclear-news.org/ON-Manga-shows-Fukushima-workers-experience-0111131.html

Světová banka odmítá investovat další peníze do jaderných elektráren Goldman Sachs plánuje prodat svou uranovou branži

Světová banka a OSN se vyslovily pro miliardy dolarů, které mají být investovány, aby i v nejchudších státech byly zajištěn přístup k dodávkám elektřiny. Při představení iniciativy s názvem „Trvale udržitelná energie pro všechny" řekl prezident Světové banky Jim Yong Kim, že pro dosažení cíle, tedy globálního přístupu k elektřině, zdvojnásobení energetické efektivity a zdvojnásobení podílu obnovitelných energií do roku 2030, bude zapotřebí 600 – 800 miliard dolarů ročně.

„Pro naplnění těchto cílů nepůjdeme cestou jaderné energetiky," řekl Kim, když společně se zástupci OSN představoval svůj plán, jak do roku 2030 zpřístupnit elektřinu pro všechny lidi světa. „Jaderná energetika je stát od státu odlišná politická záležitost. Světová banka se nebude angažovat v podpoře jaderné energetiky. Jsme toho názoru, že se jedná o velmi komplikovanou diskusi, kterou musí v budoucnu každý stát absolvovat sám. A protože opravdu v jaderném byznysu nejsme nijak involvováni, je našim hlavním úkolem najít cesty, jak pracovat s energií z vody, slunce a větru a s geotermální energií. Budeme silně podporovat investice v těchto oblastech, nikoliv v oboru jaderné energie."

Kim dodal, že je velmi obtížné najít dlouhodobý investiční kapitál pro chudé země, trval však na tom, že „ukážou investorům, že trvale udržitelné zdroje energie představují takovou příležitost, že si nemohou dovolit si ji nechat ujít."

V červenci loňského roku přijala Světová banka novou strategii, podle které je možná finanční podpora tzv. "greendfield coal power generation projects" pouze ve výjimečných případech, tedy například tam, kde neexistují žádné jiné realistické alternativy.

Mezitím média informovala o tom,že americká bankovní skupina Goldman Sachs nabídla na prodej svůj obchod s uranem.

OECD: Jaderné elektrárny na ústupu

Objem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách se v zemích OECD snížil od roku 2011 o 5,2%, informovala zpráva agentury pro jadernou energii při OECD o datech jaderné energetiky. Objem elektřiny vyrobené celkově v zemích OECD v jaderných elektrárnách dosáhl v roce 2012 celkem 1.888 TWh, což představuje snížení o 5,2% ve srovnání s 1.888 TWh v roce 2011. Celková výroba elektřiny se přitom snížila o 0,1%. V zemích OECD bylo k 31.prosinci 2012 v provozu celkem 331 jaderných reaktorů.

Zpráva OECD dále informuje: „Podíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách v poměru s celkovou výrobou elektřiny se snížil z 19,9% v roce 2011 na 18,9% v roce 2012. Snížení podílu jaderných elektráren na výrobě elektřiny odráží definitivní odstavení tří reaktorů, které dosáhly své maximální plánované životnosti (dva ve Velké Británii a jeden v Kanadě), provozní záležitosti v některých dalších jaderných zařízeních a přerušený provoz téměř všech (až na dvě výjimky) japonských jaderných elektráren. Rekordní výroba elektřiny v českých a maďarských jaderných elektrárnách spolu se zvýšenou výrobou elektřiny v kanadských, španělských, francouzských a švédských jaderných reaktorech pak alespoň částečně vyrovnávala snižující se tendenci výroby jaderného proudu v Belgii, Německu, Velké Británii a USA.

https://www.oecd-nea.org/ndd/pubs/2013/7162-bb-2013.pdf
http://www.modernpowersystems.com/news/newsnuclear-generation-fell-5-in-2012-4141948
http://www.nucnet.org/all-the-news/2013/12/03/shutdowns-hit-nuclear-generation-in-oecd-countries

Brazílie: více větrné energie místo jaderné

Brazílie zřejmě z bezpečnostních důvodů po havárii v jaderné elektrárně Fukušima změní své plány v souvislosti s výstavbou nových jaderných elektráren a místo nich bude pracovat na energetické revoluci za pomoci energie z větru. Informoval o tom šéf státní Energetické plánovací agentury. Mauricio Tolmasquim, šéf "Energy Research Company" sdělil agentuře Reuters, že velmi nepravděpodobné, že vláda splní své původní plány na stavbu čtyř nových jaderných reaktorů do roku 2013. Nechtěl ale specifikovat, kolik jaderných reaktorů by to nakonec mělo být.

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima se plány státu pozastavily," řekl Tolmasquim agentuře Reuters. „Své plány jsme nevzdali, ale na druhou stranu zatím nejsou aktuální. Nepředstavují teď žádnou prioritu.
Tolmasquim k nynějším plánům státu dodal: „Momentálně je prostě čas větrné energie.
/kráceno/

http://www.reuters.com/article/2013/09/15/us-brazil-nuclear-idUSBRE98E06U20130915
http://online.wsj.com/article/PR-CO-20131107-914400.html

Francie: jaderná energie zůstává (myslí si ministr průmyslu)

Francouzská vláda poté, co byla uzavřena nejstarší jaderná elektrárna v Zemi Fessenheim, nebude uzavírat žádná další jaderná zařízení, řekl francouzský ministr průmyslu a obchodu Arnaud Montebourg při rozhovoru v Paříži. „Má odpověď je NE, má odpověď je jasná." Elektřina z jádra bude vždy představovat minimálně polovinu celkového objemu elektřiny vyrobené v zemi, řekl ministr. Výroky francouzského ministra průmyslu jsou v rozporu se slibem francouzského prezidenta Hollanda, který v minulém roce v předvolebním boji slíbil, že se podíl elektřiny v jádra ve Francii sníží z nynějších 75 na 50%.

Mezitím uvedl Thomas Houndre z francouzského regulačního úřadu Autorite de Sureté Nucleaire, že v bazénech s vyhořelým jaderným palivem v jaderných elektrárnách musí dojít k výraznému zvýšení bezpečnosti. „Případná nehoda v bazénu s vyhořelým jaderným palivem je jen těžko zvladatelná. Proto chceme možnost, že by se něco podobného stalo, zcela vyloučit," řekl.

http://www.bloomberg.com/news/2013-11-12/france-won-t-shut-down-any-more-nuclear-reactors-minister-says.html
http://uk.reuters.com/article/2013/12/08/uk-france-nuclear-share-idUKBRE9B704V20131208
http://www.businessweek.com/news/2013-12-03/france-s-58-nuclear-pools-must-be-safer-watchdog-says-energy

Facebook komentáře